Amarantus – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni

Amarantus, nazywany jest również szarłatem. Jest rośliną, która pochodzi z Ameryki Południowej. Majowie, Aztecy i Inkowie podawali ją wojownikom, by byli bardziej mężni mieli więcej siły. Do Europy sprowadzono amarantus w XVI wieku jako roślinę ozdobną.Dopiero dużo później odkryto, że posiada on duże właściwości odżywcze. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku w Polsce został przeprowadzone badania, których tematem była uprawa amarantusa. W dzisiejszych czasach amarantus określany jest mianem XXI wieku, głównie ze względu na swoje odżywcze właściwości.

Amarantus – wartości odżywcze

100 gram amarantusa to 371 kalorii. Ponadto znajdziemy w nim takie składniki odżywcze jak:

  • Kwas askorbbinowy
  • Magnez
  • Żelazo
  • Wapń
  • Sód
  • Potas
  • Błonnik węglowodany
  • Białko
  • Kwasy tłuszczowe jednonienasycone
  • Kwasy tłuszczowe wielonienasycone
  • Kwasy tłuszczowe nasycone

Warto również dodać, że amarantus nie zawiera złego cholesterolu LDL.

Amarantus właściwości zdrowotne

                Ze względu na bogactwo składników odżywczych, amarantus bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Do jego cudownych właściwości możemy zaliczyć:

  1. Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne

Najczęściej zwracamy uwagę na zawartość białka w amarantusie. Wyniki najnowszych badań dowodzą, że spożywanie amarantusa może pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, gdyż zawiera pewien peptyd, który właśnie w tym pomaga. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, zwalcza on wolne rodniki, które odpowiadają za przekształcanie zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Amarantus łagodzi objawy wielu chorób. Możemy zaliczyć do nich między innymi:

  • zapalenie stawów,
  • dnę moczową,
  • Różne ogniska zapalne.
  1. Wspomaganie prawidłowego rozwoju układu kostnego

Duża ilość składników mineralnych zawartych w liściach rośliny, w tym wapnia, pomaga w prawidłowym rozwoju kości. Amarantus zawiera największe stężenie wapnia wśród wszystkich roślin liściastych.. W związku z tym amarantus zwiększa wytrzymałość kości i ma właściwości zapobiegające osteoporozie. Wapń sprawia, że kości nie ulegają demineralizacji, dlatego jest ważnym składnikiem podczas rehabilitacji po wypadkach związanych ze złamaniami. Ze względu na zawartość wapnia amarantus powinno podawać się dzieciom, stosować go powinny też kobiety podczas menopauzy.

3. Wspomaganie regulacji układu krążenia

Dzięki błonnikowi, który zawiera amarantus w organizmie utrzymuje się prawidłowy poziom cholesterolu. Błonnik pomaga także w usuwaniu z układu krążenia złego cholesterolu. Dodatkowo efekt działania błonnika potęgują zawarte w roślinie fitosterole. Ziarna amarantusa są bogactwem witaminy K, która pomaga w utrzymaniu naszego serca w jak najlepszej kondycji. Potas z kolei zmniejsza napięcie układu sercowo-mięśniowego oraz rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia poprawę funkcjonowania układu krążenia. Wszystkie te aspekty pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę.

4. Zapobieganiem wadom wrodzonym u dzieci

Kwas foliowy jest niezbędny dla przyszłych matek, ale również ich potomstwa. Niedobór folianów może doprowadzić do powstania poważnych wad wrodzonych u dzieci. W związku z tym dieta kobiet w ciąży powinna zawierać duże ilości witamin z grupy B. Doradza się jednak dodatkową suplementację. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku wprowadzenie do jadłospisu amarantusa.

  1. Wzmocnienie układu żylnego

Flawonoidy oraz rutyna zawarte w amarantusie wpływają na eliminację żylaków, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale są również bolesne. W większości przypadków trzeba je usuwać chirurgicznie. Substancje zawarte w amarantusie wzmacniają naczynia włosowate Roślina dostarcza również duże ilości witaminy C do organizmu, co z kolei sprawia, że naczynia krwionośne są mocniejsze i szybciej się regenerują. Można więc stwierdzić, że amarantus przydaje się w profilaktyce przeciw zakrzepowej, przeciw zakrzepowej oraz przeciw żylakowej.

  1. Pomoc w utrzymaniu właściwej wagi ciała

Duża zawartość błonnika w amarantusie sprawia, że jesteśmy syci długi czas po spożyciu posiłku. Roślina wspomaga również układ trawienny, by mógł działać na pełnych obrotach. Ponadto roślina nie zawiera glutenu, więc nadaje się dla osób, które nie tolerują tego składnika pokarmowego.

Błonnik wpływa też na hamowanie apetytu. Jeżeli będziemy stosować go w codziennej diecie istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie będziemy podjadać między posiłkami.

7. Pomoc w ochronie wzroku

W roślinie znajdziemy duże ilości karotenoidów oraz witaminy A; największe ilości znajdują się w liściach. Składniki te stanowią idealne wsparcie dla wzroku. Antyoksydanty pochodzące z rośliny pomogą zahamować rozwój zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy. Amarantus obniża poziom stresu antyoksydacyjnego w oku, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

8. Zapobieganie wypadaniu włosów

Amarantus zawiera lizynę – cenny aminokwas, który nie jest produkowany w organizmie.  Wzmacnia on kondycję, a dodatkowo wspomaga zahamowanie wypadania włosów, przez co wzmacnia cebulki zapobiega łysieniu u mężczyzn. Najlepiej stosować sok z amarantusa, by zapobiec wypadaniu włosów i je wzmocnić.

Amarantus
Kliknij i sprawdź ceny!

Amarantus – zastosowanie w kuchni

Stwierdziliśmy wiele właściwości odżywczych amaranutusa, czas zastanowić się, jak możemy wykorzystać go w kuchni.  Oto kilka prostych i smacznych przepisów:

  • Racuchy amarantusowe
    Składniki: 18 dag mąki z amarantusa, szczypta drożdży, 1 cebula, kilka łyżek oliwy, przyprawy: sól, suszone zioła tymianek, majeranek.
    Obraną cebulę pokrój w cienkie paski. Wymieszaj amarantus z przyprawami i dodaj cebulę. Dodaj letnią wodę, tak by uzyskać średnio lejącą się konsystencję. Zostaw ciasto do wyrośnięcia na ok 15 min, po czym smaż racuchy na rozgrzanym oleju na złocisty kolor.
  • Zupa amarantusowo-porowa
    Składniki: 20 dag poppingu (czyli prażonych nasion z amarantusa), 1 litr wywaru z jarzyn, 1 cebula, 1 por, 2 łyżki oliwy, przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, posiekany szczypiorek.
    Popping gotuj na wywarze jarzynowym przez 10 minut. Obraną cebulą posiekaj w drobną kosteczkę, a pora w krążki. Składniki podsmaż na rozgrzanej oliwie. Dodaj do gotującej się zupy. Dopraw ją ziołami i posiekanym szczypiorkiem.
  • Sałatka ziemniaczana
    Składniki: 80 dag ziemniaków, 1 cebula, 2 ogórki małosolne, 4 łyżki poppingu, 2 łyżki oliwy tłoczonej na zimno, 1 łyżka musztardy, 3 łyżki soku z cytryny, przyprawy: sól, pieprz, oregano.
    Ziemniaki ugotuj w łupinkach. Cebulę pokrój w drobną kosteczkę i wymieszaj z musztardą, sokiem z cytryny, solą, pieprzem, ziołami i poppingiem. Ostudzone ziemniaki pokrój w plastry i wymieszaj z sosem oraz oliwą.  Ogórki pokrój w kostkę i dodaj do sałatki. Podawaj ją udekorowaną natka pietruszki i plastrem cytryny.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź