Przebarwienia na paznokciach – zółte, zielone i brązowe.

Wygląd paznokci odzwierciedla kondycję organizmu, dlatego gdy dzieje się z nim coś złego możemy zauważyć na paznokciach zmiany w kształcie, kolorze i strukturze. Zdrowe paznokcie są różowe, o gładkiej powierzchni. Jeśli zaniedbamy swoje zdrowie szybko staną się matowe i pozbawione blasku, a nawet dosięgną je choroby. Przebarwienia na paznokciach są przeważnie pierwszym objawem złego stanu ciała. Może to być wynik złego odżywiania, osłabienia, urazów. Sprawdź co może powodować przebarwienia paznokci i jak je rozpoznawać

Silne i zdrowe paznokcie są marzeniem każdej kobiety. Niestety od czasu do czasu możemy zauważyć, że tracą na sprężystości, są kruche i pozbawione blasku. Takie objawy są typowe dla nieodpowiedniej pielęgnacji i niewystarczającej ilości składników odżywczych w diecie. Bywa jednak, że z pozoru niewielkie plamki czy zabarwienie płytki na inny kolor świadczy o rozwoju poważnej choroby. W takim wypadku należy już udać się do dermatologa, by ten pomógł leczyć nasze dolegliwości.

Paznokcie przy anemii

Paznokcie przy anemii stają się bledsze lub całkowicie blade. Płytka wygina się ku górze przypominając łopatkę (określa się je mianem łyżeczkowate). Po środku paznokcia obserwujemy wzniesienie, które opada i unosi się na czubku. Anemia nie jest chorobą, ale objawem niedoboru żelaza – kluczowego w produkcji czerwonych krwinek. Gdy jest ich za mało odczuwamy zmęczenie, senność, brak motywacji i bóle głowy. Białe paznokcie mogą świadczyć także o złym funkcjonowaniu wątroby lub tarczycy. Dlatego jeżeli suplementacja żelazem nie przyniesie rezultatów należy zgłosić się do lekarza w celu dalszych konsultacji.

Białe przebarwienia na paznokciach mogą być także objawem innych dolegliwości. Gdy zauważymy znikające i pojawiające się białe punkciki na płytce możemy być pewne, że brakuje nam w diecie wapnia. Wapń znajdziemy w produktach mlecznych, które warto wprowadzić do codziennej diety. Gdy nie tolerujemy laktozy możemy skorzystać z suplementów diety bądź przyjmować probiotyki zwiększające tolerancję laktozy. Gdy cały paznokieć staje się biały może to świadczyć o łuszczycy.

Żółte paznokcie

Gdy zauważymy, że płytka paznokcia przybrała koloru żółtego, jest grubsza i zagięta jak szpon świadczy to przede wszystkim o nacisku jaki wywieramy na paznokieć. Niewygodne obuwie, które uciska na palce prowadzi do zaburzeń krążenia, podobnie jak urazy doznane przez przytrzaśnięcie palców drzwiami. Przyczyny żółcenia paznokci mogą być także dużo bardziej błahe. Po pomalowaniu ich czerwonym lakierem bez odpowiedniego podkładu barwniki przechodzą do płytki. Podobnie działa przyjmowanie beta-karotenu lub wypijanie dużej ilości soku marchwiowego. Takim przebarwieniom od lakieru zapobiegnie stosowanie top coatu, np. Miss Sporty Nail Expert. Równomiernie żółte paznokcie mogą być objawem żółtaczki, a zażółcenie wskazującego i środkowego towarzyszy osobom palącym. Żółte przebarwienia paznokcia świadczą także niestety o grzybicy, którą należy leczyć lekami przeciwgrzybiczymi. Warto pamiętać, że raz występująca grzybica paznokci ma tendencję do powracania, dlatego po zakończeniu leczenia należy szczególnie dbać o higienę i pielęgnację: nie pożyczajmy od innych obuwia, nie używajmy wspólnych ręczników i przyborów. Grzybica paznokci jest także często odporna nawet na leczenie antybiotykami. Gdy zauważymy pierwsze jej objawy powinniśmy zgłosić się do lekarza. Na rynku pojawiły się także specjalistyczne preparaty do leczenia tj. Undofen. Grzybica paznokci może nastąpić od niewyleczonej grzybicy skóry, dlatego miejmy pewność, że każdą kurację odbyliśmy do końca.

f-undofen-nailexpert-aplikator-4-ml
Preparat na grzybicę paznokci
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Brązowe przebarwienia na paznokciach

Brązowe przebarwienia są dość powszechnym zjawiskiem. Występują przy interakcji z różnymi lekami, a także pod wpływem substancji smolistych zawartych w papierosach. Także silne uszkodzenie paznokcia powoduje, że ten staje się brązowy, niemal brunatny. Gdy uraz jest duży grozi to nawet zerwaniem paznokcia, z czym warto udać się do lekarza, by nie narazić się na infekcję. Paznokcie w połowie brązowe lub czerwone są oznaką niewydolności nerek. Brązowe przebarwienia występują także przy niedożywieniu. Zaś czarne zmiany pod paznokciem, które w odróżnieniu od krwiaka nie przesuwają się wraz ze wzrostem płytki, mogą świadczyć o czerniaku złośliwym.

Zielone przebarwienia na paznokciach

Zielone przebarwienia na paznokciach informują o zakażeniu bakteryjnym. Jeżeli mamy częsty kontakt z wodą i detergentami powinnyśmy chronić dłonie i paznokcie rękawicami, a podczas piłowania paznokci uważać na skaleczenia. Odradzane jest samodzielne usuwanie skórek, które może doprowadzić do stanu zapalnego.

Aby uchronić paznokcie przed przebarwieniami należy:

  • Nie obgryzać paznokci
  • Chronić je przed detergentami
  • Uważnie wykonywać manicure
  • Używać odżywek, które dostarczą paznokciom odpowiednich witamin np. Auriga czy Eveline Nail Therapy
  • Stosować suplementy diety na paznokcie zawierające pierwiastki śladowe takie jak krzem, cynk i miedź, np. Naturell Silica.
Może ci się spodobać również
2 Komentarze
  1. wasabi mówi

    od kiedy grzybicę leczy się antybiotykiem. Tak. to można wywołać a nie wyleczyć grzyba.

  2. Monika44 mówi

    U mnie zmiany w wyglądzie paznokci były spowodowane brakiem witamin, również tych związanych z niskim poziomem hemoglobiny i anemią z którą borykałam się od długiego czasu. Od momentu kiedy zaczęłam suplementować najważniejsze witaminy i minerały, zgodnie z zaleceniami lekarza, stan paznokci znacznie się poprawił. Oprócz tego, że zniknęły przebarwienia to paznokcie przede wszystkim przestały się także rozdwajać i łamać, są znacznie silniejsze. Teraz w niczym nie przypominają tych, które miałam jeszcze kilka miesięcy temu. Wreszcie mogą zrobić sobie jakiś fajny manicure i cieszyć się zadbanymi dłońmi.

    Warto pamiętać, że również hybrydy czy tipsy mogą osłabiać płytkę, a ich niewłaściwe ściąganie może być przyczyną zmian – warto więc zadbać o prawidłowe wykonywanie takich zabiegów. Ważna jest także odpowiednia dieta i pielęgnacja – kiedy zaczniemy oddziaływać na swoje paznokcie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz to na pewno unikniemy wielu problemów. Dobra dieta to podstawa ładnych paznokci!

Zostaw odpowiedź