Jak obniżyć cholesterol – jakich produktów unikać, a jakie wybierać

Do tej pory w mediach mówiono, że cholesterol jest zły. Ogłaszano co nowe produkty, które pomogą obniżać poziom cholesterolu w naszej krwi. Prawda jednak leży pośrodku i nie tylko powinniśmy zmienić dietę, a nie jeden produkt, ale także zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. Co zrobić aby utrzymywać niski poziom złego cholesterolu, jak się odżywiać, czego unikać, a co wprowadzić do swojej diety, aby była zdrowa? Jeżeli wiesz, że Twój cholesterol jest powyżej norm i lekarz zapisał Ci specjalne leki, to warto wspomóc się odpowiednią dietą. Jednak ważne jest aby po przekroczeniu wieku średniego profilaktycznie zacząć dbać o żyły i krążenie krwi właśnie poprzez poniższe rady.

Cholesterol – dobry czy zły?

Dobrze jest wiedzieć czym tak naprawdę jest cholesterol. Jest to mianowicie związek z grupy tłuszczów i rozdzielany jest na tak zwany dobry HDL i zły LDL. Produkty, któe na etykietach mają oznaczoną zawartość tłuszczów mówią również jakie są to tłuszcze, mianowicie nasycone i nienasycone. Jest to bardzo ważne do prawidłowego rozróżnienia czy produkt jest polecany przy za wysokim wskaźniku cholesterolu czy nie.

Tłuszcze nasycone to takie, które bogate są w zły cholesterol LDL, są one niepolecane i niewskazane dla osób z chorobami na tle cholesterolowym. Z kolei tłuszcze nienasycone są jak najbardziej korzystne, gdyż zawierają dobry cholesterol HDL, który pozwala unormować poziom złego cholesterolu, a także bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm.

Skutki za wysokiego złego cholesterolu we krwi

Zły cholesterol, który jest powyżej norm najczęściej oznacza choroby wieńcowe układu krwionośnego, a najczęściej samą miażdżycę. Może to przyczynić się do różnych chorób, zawałów mięśnia sercowego, które mogą skończyć się nawet śmiertelnie, dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwy poziom złego cholesterolu.

Jak obniżyć cholesterol

Oprócz medykamentów, czyli leków, przypisanych przez lekarza nas prowadzącego warto zadbać o kilka istotnych szczegółów w naszym życiu. Spowoduje to nie tylko poprawę stanu naszych żył, ale co ważniejsze całego organizmu, zaczynając od kondycji, a na długim zdrowiu kończąc. Najważniejszymi aspektami jest ruch, dieta, a także zdrowy tryb życia, jeżeli to wszystko postaramy się zmienić w swoim życiu na lepsze, to możliwe, że po pewnym czasie lekarz nie będzie musiał nam już przypisywać leków.

Dieta

To najbardziej podstawowa kwestia przy nadwyżce złego cholesterolu. Bardzo ważne jest aby unikać konkretnych tłuszczów, a inne wprowadzić do swojej diety.

Przede wszystkim należy unikać tłuszczy nasyconych, co wiąże się najczęściej z tłuszczami zwierzęcego pochodzenia. Włączając w to również mięso, jednak warto pamiętać, że są gatunki mięsa jak indyk, które nie będą przeszkadzać w diecie, gdyż są one niezwykle chude. To oznacza, że mają niską zawartość tłuszczów. Przede wszystkim należy unikać produktów takich jak:

  • masło z wysoką zawartością tłuszczu mlecznego

  • mleka o wysokiej zawartości tłuszczu

  • tłustych śmietan, jogurtów i tym podobnych produktów

  • tłustych mięs jak wieprzowina czy wołowina

Cholesterol test – test do oznaczania poziomu cholesterolu we krwi

Koniecznie przeczytaj!

Kliknij i sprawdź ceny!

Są jednak tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to tłuszcze nienasycone, są między innymi potrzebne do tego, aby witaminy A, D, E, K mogły zostać prawidłowo wchłonięte, gdyż rozpuszczają się jedynie w tłuszczach. Produkty bogate w tłuszcze nienasycone, czyli bogate w dobry cholesterol to:

  • tłuszcze roślinne, mogą one zastępować na przykład masło

  • oleje roślinne

  • warzywa i owoce

  • orzechy

  • mięso ryb

Jaja – temat sporny

Wiele dietetyków odradza spożywanie jaj. Wielu z nich również zakazuje spożywania jaj dzieciom, co jest bardziej szkodliwe niż zdrowe. Należy pamiętać, iż żółtko jaja jest bardzo bogate w różne minerały, gdyż rozwija się z niego nowe życie i jest zapasem energetycznym dla rozwijającego się kurczaka. Co za tym idzie ma dużą ilość tłuszczy nasyconych, a więc złego cholesterolu. Z kolei białko jaja ma równoważącą się ilość dobrego cholesterolu. Jeśli więc pragniemy jeść jaja to koniecznie z białkiem, a jeśli już to bez żółtka.

Ruch

Kolejną ważną zmianą w swoim życiu, którą należy wprowadzić jest odpowiednia ilość ruchu. Warto jest wprowadzić chociaż 3 aktywne dni po 30 minut ćwiczeń. Jeżeli nie może być to coś bardzo wysiłkowego, to może być to aktywny spacer. Nawet tyle ruchu pomoże pobudzić krążenie i metabolizm.

Zdrowy tryb życia a poziom cholesterolu

Od wielu lat prowadzono badania nad zdrowym trybem życia, który oznacza uwolnienie się od używek, jakim jest alkohol czy papierosy. Oprócz tego w zakresie tego terminu znajduje się zdrowa dieta i ruch, co jest niezwykle ważne zwłaszcza, jeżeli nasz cholesterol jest wyższy niż normy. Warto zatem zadbać o higienę swego życia.

Papierosy

Papierosy zagęszczają krew, z tego względu zaleca się, aby osoby stosujące antykoncepcję hormonalną rzuciły palenie. W podobny sposób papierosy źle działają na nasz dobry cholesterol obniżając go, a pozwalając działać złemu cholesterolowi, co przyczynia się do powstawania chorób wieńcowych jak miażdżyca.

Alkohol

Choć mało osób sobie zdaje sprawę, alkohol jest bardzo kaloryczny i zawiera w sobie dużą ilość węglowodanów. Na 100 gram alkoholu jego kaloryczność wynosi 700kcal! Oprócz tego obniża poziom dobrego cholesterolu tak jak papierosy. W konsekwencji powoduje on nie tylko choroby wieńcowe, ale również cukrzycę, co sprzyja nadwadze i kolejnym namnażającym się komplikacjom. Warto również pamiętać, że ilość spożywanego alkoholu dziennie nie powinna przekraczać jednej jednostce co oznacza lampkę wina, kieliszek wódki czy jedno małe piwo (250ml). W innym przypadku alkohol jest niezwykle szkodliwy, zwłaszcza spożywany codziennie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.