Biała czekolada – skład, kalorie oraz właściwości

Biała czekolada dla wielu z nas to ukochany przysmak oraz ulubiony rodzaj czekolady. Często niestety musimy walczyć w sklepie z własnym sumieniem czy możemy sobie na nią pozwolić, czy bardziej zależy nam na idealnej sylwetce. Warto wziąć ukochany smakołyk większości kobiet na warsztat i przekonać się czym jest biała czekolada, jakie ma właściwości oraz czy faktycznie zjedzenie kilku kostek białej czekolady na diecie jest tak straszną zbrodnia.

Warto na wstępie zaznaczyć, że biała czekolada ma niestety z czekoladą jedynie wspólną nazwę, ponieważ nie zawiera nawet minimalnej zawartości kakao, czyli 34%. Jak przy większości produktów czekoladopodobnych kakao zastępuje w białej czekoladzie tłuszcz roślinny.

Biała czekolada – skład oraz charakterystyka

Skoro już ustaliliśmy, że biała czekolada nie jest właściwie czekoladą to czym dokładnie jest? Biała czekolada jest wyrobem czekoladopodobnym złożonym przede wszystkim z tłuszczu, cukru oraz mleka. Niestety już sam popularnego łakocia nie brzmi zachęcająco. Do samej białej czekolady często dodaje się dodatki w postaci groszków czekoladowych, orzechów, migdałów czy wiórków kokosowych.

W czekoladzie powinno znajdować się przynajmniej 34% kakao, w przeciwnym wypadku taki produkt nazywamy wyrobem czekoladopodobnym. Natomiast najlepszej jakości białych czekoladach znajdziemy około 30%, chociaż w najpopularniejszych, zwykłych produktach czekoladowych ze sklepu często jest go jeszcze mniej. Z tego powodu należy zawsze czytać etykietki oraz interesować się zawartością kakao w produkcie, która jest kluczowa w przypadku czekolady.

Odmienny kolor białej czekolady z kolei wynika z braku zawartości proszku kakaowego, którego zawartość pozwala nam odróżnić czekoladę deserową od czekolady gorzkiej. Natomiast w białej czekoladzie znajdziemy jedynie tłuszcz kakao, którego zawartość decyduje o jakości naszej czekolady.

Składniki odżywcze oraz właściwości białej czekolady

Chociaż biała czekolada nie urzeka nas swoim składem i nie należy do najzdrowszego rodzaju słodyczy to jak większość produktów posiada jakieś właściwości na nasz organizm. Przede wszystkim jest źródłem węglowodanów oraz tłuszczów. Niestety w białej czekoladzie głównie znajdują się tłuszcze nasycone, których spożywanie w większej ilości nie jest zalecane dla człowieka.

Chociaż z pozoru nie jest zdrowa, biała czekolada zawiera w sobie dość dużo witamin, które chociaż są w śladowych ilościach, są to witaminy: E, K, A, D a także witaminy z grupy B. Biała czekolada zawiera w sobie kwas foliowy oraz makro i mikro elementy takie jak: wapno, potas, magnez, żelazo a także fosfor.

Dodatkowo w białej czekoladzie możemy znaleźć również niewielkie ilości białka oraz kwasów omega-6 oraz omega-3. Kwasy te korzystnie wpływają na pracę mózgu, serca a także regulują pracę układu nerwowego.

Chociaż w białej czekoladzie możemy doszukać się wartościowych minerałów oraz składników odżywczych to niestety ich ilości są naprawdę śladowe. Więcej możemy stracić spożywając zbyt duże ilości białej czekolady niż zyskać a ten smakołyk nie ma najlepszego wpływu na nasz organizm.

Biała czekolada a dieta

Największy dylemat z wyborem białej czekolady mają najprawdopodobniej panie na diecie. Wartość kaloryczna tego produktu zdecydowanie może odstraszyć, ponieważ z 100 gramach czekolady znajdziemy aż 538 kalorii, natomiast w jednej kostce znajdziemy około 34 kalorii. Co za tym idzie cała tabliczka białej czekolady zawiera ¼ zapotrzebowania w diecie dorosłego człowieka, natomiast osoby na diecie może zawierać aż połowę.

Skoro w takim razie biała czekolada jest aż tak kaloryczna, to może w jakiś sposób wspiera odchudzanie? Niestety, w białej czekoladzie jest zbyt mało substancji odżywczych, aby wspierała ona naszą dietę oraz dbałość o piękną sylwetkę. Na diecie zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po gorzką czekoladę, która chociaż nie jest tak słodka i lubiana jak biała wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Gorzka czekolada jest nie tylko mniej kaloryczna, zawiera zdecydowanie więcej pierwiastków mineralnych, ale również poprawia nasz humor i przyśpiesza odchudzanie.

Jeśli nie możemy się powstrzymać przed pokusą zawsze możemy zjeść maksymalnie 2,3 kostki białej czekolady, warto jednak pamiętać że jest to produkt, którego powinniśmy na diecie zdecydowanie unikać. Jest wiele innych słodyczy, które nie tylko są mniej kaloryczne, ale mają również cenne właściwości, dlatego na diecie powinniśmy poszukiwać raczej zdrowszych zamienników.

Biała czekolada
Kliknij i sprawdź ceny!

Zdrowa czy nie?

Podsumowując, biała czekolada nie może być nawet nazywana czekoladą, przez co nie ma też cennych właściwości zdrowotnych jakie znajdziemy w gorzkiej czekoladzie. Chociaż zawiera ona śladowe ilości pierwiastków oraz kwasów tłuszczowych, są one na tyle mało, że nie wpłynął pozytywnie na nasz organizm. Z drugiej jednak strony biała czekolada to prawdziwa bomba kaloryczna, zawiera dużo węglowodanów oraz tłuszczów nasyconych, co nie jest wcale korzystne dla naszego organizmu.

Spożywanie czekolady w dużych ilościach zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na organizm i nie jest to smakołyk, którego możemy nazwać zdrowym. Oczywiście zjedzenie kilku kostek raz na jakiś czas nie jest jakąś wielką zbrodnia, jednak na rynku możemy spokojnie znaleźć słodycze, które nie tylko są smaczne i słodkie, ale również pozytywnie wpłynął na nasz organizm.

Jeśli już jednak zdecydujemy się na białą czekoladę, warto wybrać produkt najlepszy jakościowo. Podobnie jak jakość gorzkiej czekolady mierzymy sprawdzając ilość kakao w opakowaniu, tak aby wybrać najlepszą jakościowo czekoladę biała sprawdzamy zawartość tłuszczu kakaowego. Najlepszej jakości czekolady mają go około 30, aż do 33% .

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.