Czerwona twarz – przyczyny i pielęgnacja

     Problem związany z czerwoną barwą skóry nasila się zwłaszcza w okresie, gdy mamy do czynienia ze skrajnymi wartościami temperatury. Zdarza się to najczęściej w sezonie lata lub zimy. Przypadłość ta może być również uwarunkowana zmianami, które zachodzą w naszym organizmie. Może mieć ona podłoże w chorobach, przeziębieniach i zapaleniach skóry. Dodatkowo powoduje ją wiele czynników. Dla każdego z nas jest to jednak wstydliwa dolegliwość, ponieważ marzymy o idealnej porcelanowej cerze. Niestety wraz z pojawiającymi się objawami w postaci licznego zaczerwienienia powierzchni twarzy, powinniśmy natychmiastowo poznać przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie.

Przyczyny czerwonej twarzy

Występuje kilka przyczyn, które powodują zaczerwienienie na twarzy. Wszystkie z nich można podzielić na grupy.

  • Zaczerwienienie spowodowane przeżywaniem silnych emocji związanych z podwyższeniem ciśnienia we krwi, takich jak. np.: stres, lęk, gniew, zakłopotanie, radość.

  • Innymi powodami są: choroby skóry, stany zapalne zakażenia. Należy do nich trądzik, czyli guzy pojawiające się w wyniku zatkanych gruczołów łojowych. Kolejnym objawem są wypryski wywołane atopowym zapaleniem skóry. Przejawiają się często świądem, zapaleniem, zaczerwienieniem i obrzękiem skóry. Zaczerwienienie wywołuje też trądzik różowaty, który jest przewlekłą zapalną chorobą skóry.

  • Alergie i choroby zapalne są kolejnym sprzymierzeńcem dla czerwonej skóry na twarzy. Występuje szereg problemów alergicznych, które maja różne przyczyny. Wywołać mogą je kosmetyki, kremy, maści, żele a nawet woda, której używamy w celu utrzymania higieny twarzy. Kontakt skóry z czynnikami zewnętrznymi, którymi są: temperatura, wiatr, słońce, rośliny lub zwierzęta. Dla przykładu można przytoczyć: ugryzienia owadów, poparzenia słoneczne, alergia na sierść zwierząt, olejki eteryczne roślin, na które jesteśmy uczuleni, alergia układu oddechowego. Charakterystycznymi objawami jest pojawiający się rumień bądź purpurowe place, bąble na powierzchni skóry.

  • Nasz skóra jest narażona również na szereg infekcji. Powodują je zakażenia bakteryjne skóry i budujących ją tkanek. W wyniku kontaktu ze zwierzętami można dostać liszaja.

  • Uwarunkowania genetyczne, do których należy cera naczynkowa. Zaczerwienienie może wystąpić u osób o nasilonej aktywności substancji naczynioaktywnych w skórze, co jest właściwością skóry, która może występować rodzinnie. Pamiętajmy, że z wiekiem skóra staje się bardziej wrażliwa na zaczerwienienia.

  • Pożywienie, leki oraz suplementy. Zwłaszcza w przypadku, gdy spożywamy: kawę, pikantne lub gorące pokarmy. Dodatkowo na kolor naszej twarzy ogromny wpływ ma spożycie alkoholu. Ponadto w wyniku przyjmowania leków, może dojść do toksycznej martwicy naskórka lub zapalenia naczyń krwionośnych zazwyczaj spowodowane przez alergię na lek.

Sposoby pielęgnacji czerwonej skóry na twarzy

     Osoby posiadające wszystkie powyższe dolegliwości na wszelki sposób starają się odkryć przyczynę problemu czerwonej twarzy, a następnie podjąć z nią walkę. W przypadku zaniechania zaistniałych objawów choroba może nadal się rozprzestrzeniać co spowoduje wysokie ryzyko dla naszego zdrowia. Nie powinniśmy lekceważyć złych objawów. Osoby mające czerwoną twarz często borykają się z problemem niskiej samooceny. Zwłaszcza, że brak odpowiednich kroków sprzyja pogłębianiu się przypadłości i grozi pozostawieniem śladów oraz blizn na twarzy.

     W leczeniu zaczerwienionej skóry twarzy ogromne znaczenie oprócz zastosowania odpowiednich leków doraźnych ma codzienna jej pielęgnacja. W aptece możemy spotkać dermokosmetyki dla skóry wrażliwej zawierające właściwe składniki aktywne. Powinniśmy przede wszystkim ograniczyć kontaktu z twardą i chlorowaną wodą. Stosujmy produkty do demakijażu, które nie wymagają spłukiwania. Świetnie sprawdzą się kremy nawilżające do cery naczynkowej, które przeciwdziałają zaczerwienieniu. Podrażnienie łagodzi zazwyczaj woda termalna w sprayu. Przy dużych infekcjach konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Przepisze on antybiotyk w postaci kremu, emulsji na miejscowe stosowanie, leki doustne lub kurację laserową.

3630

LA ROCHE POSAY ROSALIAC AR – intensywna kuracja zwalczająca miejscowe zaczerwienienia skóry

Kliknij i znajdź najniższe ceny 

W zależności od pory roku powinniśmy również stosować właściwe kosmetyki pielęgnacyjne skóry, które pozwalają odpowiednio ją ochronić. Zmiany pogodowe mają na nią zły wpływ z tego względu powinniśmy unikać nagłych zmian otoczenia z bardzo gorącego na zimne i odwrotnie. Z kolei produkty pielęgnacyjne stosowane latem powinny zawierać odpowiedni filtr chroniący przed działaniem promieni UV. Zapobiega to potencjalnemu poparzeniu skóry. Zimą warto zaopatrzyć się w tłuste kremy dające właściwą warstwę ochronną dla wysuszonej skóry. Z kolei latem poleca się delikatne kremy nawilżające, które nie będą zatykać kanalików skórnych odprowadzających nadmiar sebum. Wówczas nie będą tworzyły się infekcje podskórne.

Koniecznie przeczytaj!

      Sama pielęgnacja nie wystarczy potrzebna jest również właściwa dieta. Tutaj podstawą jest ograniczenia spożycia alkoholu, pikantnego jedzenia, kawy oraz produktów podnoszących ciśnienie. W jadłospisie nie powinno zabraknąć witamin mających korzystny wpływ na układ krwionośny i skórę. Pokarmy z witaminą C, która wzmacniają delikatne ściany naczyń krwionośnych. Natomiast witamina B chroni skórę przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i zmianami pogodowymi.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Iwonka mówi

    Jako posiadaczka cery naczynkowej borykam się z problemami skórnymi od niepamiętnych czasów. Najgorsze są pękające naczynka, bo ciężko je wyleczyć, trudno też ukryć pod makijażem. Ze swojej strony mogę polecić przede wszystkim dobre nawilżanie i delikatne obchodzenie się ze skórą. Jeśli wysuszymy zbytnio skórę bardzo łatwo jest o podrażnienia, a tym samym kolejne pajączki na twarzy. Nie wolno też trzeć mocno twarzy przy jej czyszczeniu i używać agresywnych kosmetyków, w tym też mocnych żeli myjących. No i też trzeba chronić twarz zarówno przed mrozem, jak i upałem. Ze swojej strony mogę polecić też kosmetyki, które zawierają witaminę C i wyciąg z kasztanowca. Na pewno zmniejszają zaczerwienienie, na widoczne już naczynka też lekko wpływają, choć je ciężej usunąć. Takie kosmetyki sprawdzą się też na inne partie ciała, nie tylko na twarz. Dla mnie to konieczne także na nogi, gdzie również łatwo o podrażnienie czy pęknięte naczynko. Trzeba po prostu być bardzo delikatnym i dobrze obchodzić się ze swoją skórą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.