Zastosowanie i właściwości olejku rycynowego

Olej rycynowy pozyskiwany z nasion drzewa rącznika pospolitego to prawdziwe panaceum na różne dolegliwości. Liściaste rośliny o różowych owocach służą jednym do ozdoby, drudzy szukają w nich cennych właściwości. A o to nie było łatwo, bo rącznik pospolity jest rośliną trującą, produkującą toksyczną rycynę. Dopiero jej odpowiednia obróbka pozwala pozbyć się szkodliwych substancji. Olejek rycynowy jest bogaty w różne związki aktywne korzystne dla naszego zdrowia i urody. Przekonaj się na własnej skórze jakie są właściwości olejku rycynowego.

Olej rycynowy na przeczyszczenie

Właściwości olejku rycynowego kojarzą się głównie z urodą, ale już od starożytności znaleziono dla niego zastosowanie wewnętrzne. Ta oleista ciecz o żółtym zabarwieniu sprawdza się po dziś dzień w przeciwdziałaniu zaparciom. Wystarczy 1-2 łyżeczki oleju, by przyspieszyć przemianę materii i pobudzić perystaltykę jelit. Dodatkowo olej rycynowy zmniejsza wchłanianie wody z jelita, co także przyspiesza wypróżnienie. Efektu przeczyszczającego możemy spodziewać się po upływie 3 godzin od zażycia. Trujące rycyna i rycynina są neutralizowane po przegotowaniu w gorącej wodzie, dlatego gotowy produkt jest dla nas bezpieczny.

Olej rycynowy na skórę

Właściwości olejku rycynowego szybko doceniono także w działaniu zewnętrznym. Okazało się, że pobudza krążenie, pomaga w pozbyciu się toksyn, ale także zwalcza bakterie oraz wirusy i przyspiesza gojenie się nawet ciężkich ran i owrzodzeń. Wykazuje działanie złuszczające, dlatego poleca się go na zrogowaciały naskórek. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do ulubionego kremu czy maści z witaminą A lub cynkową. Wtedy ich działanie będzie się uzupełniało. Silne działanie oleju nie oznacza, że prowadzi do wysuszenia skóry, wręcz przeciwnie, bo ją nawilża. Dlatego olejek rycynowy znajdziemy w produktach do pielęgnacji włosów i skóry głowy, np. szamponie Ziaja Intensywny Kolor i odżywce Plantica.

Olej rycynowy na paznokcie

Olej rycynowy jest świetny w nawilżaniu, wzmacnianiu i nabłyszczaniu paznokci oraz skórek i całych dłoni. Jeśli mamy problem z suchością i szorstkością dłoni na skutek działania detergentów czy pogody, także nasze paznokcie nie są w dobrej kondycji. Pomoże im kąpiel rycynowa. Do ciepłej wody wpuśćmy kilka kropel olejku rycynowego i wymoczmy w nim dłonie. Następnie nałóżmy odżywczy krem lub balsam. Olejek rycynowy możemy nakładać także bezpośrednio na przesuszone skórki. Pamiętajmy tylko, by dokładnie go zmyć po użyciu, bo jest niezwykle tłusty i łatwo poplamić nim pościel czy ubranie. Olejek rycynowy znajdziemy także w produktach do skórek i paznokci, np. odżywce regenerującej Cztery Pory Roku.

Olej rycynowy na włosy

Olejek rycynowy zdecydowanie poprawia kondycję naszych włosów. Nie straszne mu rozdwojone końcówki, nadmierne wypadanie czy pozbawienie blasku. W zależności od męczącego nas problemu, olejek będzie trzeba stosować inaczej. Wypadanie zahamujemy, gdy podgrzany olejek (wtedy jego konsystencja będzie ułatwiała aplikację) wmasujemy w powierzchnię głowy i pozostawimy na co najmniej kilka godzin). Później spłukujemy go z użyciem silnie myjącego szamponu. Na włosy zniszczone pomoże maseczka z żółtka, oleju rycynowego i oliwy, które odżywią i wygładzą włosy. Włosy matowe odzyskają blask, gdy do ulubionego szamponu dodamy kilka kropel olejku rycynowego, nie za dużo, by nie przetłuścić włosów.

f-macrovita-olejek-rycynowy-olejek-z-kompleksem-witamin-e-c-f-100m
Olej rycynowy
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Olej rycynowy na brwi i rzęsy

Olejek rycynowy pomaga we wzroście nawet krótkim rzęsom i rzadkim brwiom. Stymuluje włosy do wzrostu i wydłuża te, które już posiadamy. Olejek rycynowy świetnie zagęszcza rzęsy i brwi, a te stają się mocniejsze, grubsze i lśniące. Z czasem stają się także bardziej odporne na wypadanie. Olejkiem należy nacierać włoski przed pójściem spać i pozostawiać do wchłonięcia do rana. Aby zauważyć efekty wystarczy już miesięczna kuracja. Potem profilaktycznie możemy przedłużyć jego działanie, stosując olejek co kilka dni lub raz na tydzień. Stosując olejek rycynowy regularnie, można zauważyć, że włoski stają się także ciemniejsze i bardziej wyraziste. Polecany jest szczególnie osobom korzystającym z henny.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Wioletta mówi

    Zawsze olejek rycynowy kojarzył mi się z lekarstwem na zaparcia i bóle brzucha, który mama mi podawała w dzieciństwie. O tym, żeby stosować go na rzęsy i paznokcie usłyszałam od koleżanki. Jako, że lubię testować takie naturalne kosmetyki szybko też zakupiłam i postanowiłam spróbować – efekty są rewelacyjne! Wreszcie mam zdrowe paznokcie, mocne i nie łamliwe, a rzęsy także znacznie się poprawiły i wreszcie stały się widoczne. Na włosy jeszcze nie stosowałam, bo boję się, że przy mojej tendencji do przetłuszczania będzie jeszcze gorzej.

    Warto jest korzystać z naturalnych sposobów na wzmocnienie paznokci czy rzęs – nie dość, że są piękne efekty to jeszcze jest to bardzo tani sposób. Nie oszukujmy się, preparaty z drogerii często są bardzo drogie, a ich skład pozostawia wiele do życzenia i czasem efektów praktycznie nie widać (a często jeszcze uczulają!). Olejek rycynowy to wydatek raptem kilku złotych, a ilość jego zastosowań jest bardzo szeroka, dlatego można mieć tani specyfik do wszystkiego i w dodatku jeszcze bardzo naturalny i zdrowy! Ja jestem bardzo zadowolona i polecam wszystkim ten sposób.

Zostaw odpowiedź