Najlepsze antyperspiranty na nadmierne pocenie

Lato to czas ciepłych temperatur – jedni je uwielbiają a inni nienawidzą. Nic dziwnego, jeśli słoneczne dni kojarzą nam się z nadmiernym poceniem. I choć to naturalne, w przypadku niektórych z nas, okazuje się być po prostu niezdrowe. Nadmierne pocenie jest bowiem chorobą i jak każdą inną można leczyć i zapobiegać jej objawom. Dla osób z nadmierną potliwością powstało wiele kosmetyków łagodzących problem plam na koszulkach. Sprawdź jakie antyperspiranty są najlepszym rozwiązaniem twojego problemu.

Pocimy się, by wydalić ciepło z organizmu. Jeśli nasze ciało robi to obficie i sprawia, że czujemy się skrępowani, powinniśmy szukać rozwiązania naszego problemu. Wystąpienie potu powoduje wysoka temperatura, ale nie tylko. Pocimy się po zjedzeniu ostrych przypraw, ćwicząc lub w stresie. To pokazuje, jak różne są przyczyny pocenia. Dlatego sposobów na pokonanie potliwości jest jeszcze więcej. Podstawą jest odpowiednia higiena – lato wymaga częstszych kąpieli i jeśli się pocisz, to możesz to robić kilka razy dziennie. Chłodny prysznic zamyka kanaliki potowe, podczas gdy wylegiwanie się w wannie z ciepłą wodą ułatwia ich otwieranie. Miejmy to na względzie, jeśli dotyczy nas nadmierne pocenie.

Skuteczny antyperspirant

Na rynku znajdziemy dezodoranty i antyperspiranty na nadmierne pocenie. Nie ma zasady, że preparaty apteczne są bardziej skuteczne, a kosmetyki drogeryjne nie sprawdzą się na naszej skórze. Powinnyśmy testować różne z nich i porównywać składy, by wiedzieć który antyperspirant jest najlepszy i najskuteczniejszy w naszym wypadku. Dopiero jeśli podjęte próby zawodzą, wskazane jest pójście do lekarza. Jednakże należy pamiętać, że nie ma określonej ilości potu uznawanej za normalną – każdy organizm jest pod tym względem inny. Jeśli naszą potliwość uznajemy za problem, to automatycznie tym samym staje się ona dla lekarza.

Często mylimy antyperspirant z lżejszym dezodorantem. Te pierwsze pomagają zmniejszyć ilość wydzielanego potu, podczas gdy drugie tylko maskują jego zapach. Dlatego przed kupnem któregoś z nich sprawdźmy nazewnictwo i skład. Antyperspiranty zawierają sole glinu w różnych stężeniach, a dezodorant głównie kompozycje zapachowe. Nie oznacza to, że dezodoranty w sprayu są nieskuteczne, ale że jeśli zależy nam na redukcji pocenia, to wybierzmy antyperspirant w kulce.

Ponadto działanie antyperspirantu i dezodorantu mogą się uzupełniać. Na opakowaniach niektórych kosmetyków widnieje informacja, że należy je aplikować raz na tydzień lub dwa lub że chronią przez 48 godzin, np. Etiaxil, Ziaja Bloker lub Aquaselin Jeśli używamy antyperspirantu z zalecenia raz na tydzień, to w pozostałe dni tygodnia nie bójmy się nakładać innego antyperspierantu lub dezodorantu. Pamiętajmy, że antyperspiranty na nadmierne pocenie całkowicie likwidują wydzielanie potu. Zawierają w składzie alkohol, dlatego nie powinno się ich nakładać tuż po goleniu, bo mogą powodować świąd lub pieczenie. Szczególnie wysokie stężenie składników aktywnych może powodować uczulenia, dlatego jeśli nie masz problemów z nadmierną potliwością i wystarcza Ci zwykły antyperspirant, nie sięgaj po te apteczne.

Antyperspirant w kulce

Antyperspiranty w kulce występują w wersji aptecznej lub drogeryjnej. Są skuteczne w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu, hamują wydzielanie potu i długo utrzymują się na skórze. W przeciwieństwie do dezodorantów nie musimy powtarzać ich aplikacji w ciągu dnia. Wybór odpowiedniego preparatu powinien być podyktowany nasileniem naszego problemu oraz prowadzonych trybem życia. Jeśli przez większą część czasu nie odczuwamy pocenia, ale krople występują, gdy tylko się przejdziemy lub przysłowiowo leje się z nas podczas ćwiczeń, to dobrym wyborem będą dezodoranty dla sportowców, np. Fa Sport czy Garnier Mineral Ultra Dry reagujące na ruch. Jeżeli mamy wrażenie, że nasz problem powoduje stres towarzyszący nam w ciągu dnia, to wybierzmy wersję Nivea Stress Protect czy Rexona Maximum Protection. W przypadku, gdy nasze problemy szczególnie przybierają na sile w sezonie letnim i czujemy, że nad nimi nie panujemy, warto wybrać produkt apteczny. Ich dodatkowym plusem jest fakt, że nie posiadają wyczuwalnego zapachu, dzięki czemu możemy używać swoje ulubione perfumy a my będziemy się czuć pewnie.

f-etiaxil-sensibles-regulator-pocenia-pod-pachy-do-skory-wrazliwej-12-5-ml
Regulator pocenia się pod pachy skóry wrażliwej
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Antyperspirant w sprayu

Pomimo, że antyperspiranty i dezodoranty łączy postać sprayu, niech nie zmyli nas ich działanie. Antyperspiranty w sprayu mają przedłużone działanie i oprócz zapewnienia przyjemnego zapachu, hamują wydzielanie potu. Jest ono co prawda delikatniejsze, niż w przypadku kosmetyków w kulce, ale jego aplikację można powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. Niektóre z nich mają także dodatek talku, który pochłania wilgoć, ale może niektórych uczulać. Wersje bez talku rzadziej pozostawiają też plamy na koszulkach. Przykładowe antyperspiranty w sprayu to: Dove Original, Adidas Women Action. Istnieją także antyperspiranty do innych części ciała w postaci sprayu, które pomogą nam utrzymać suche dłonie czy stopy przez cały dzień, np. Scholl Fuss Control, Odaban. Należy pamiętać, by nie pokrywać nimi całego ciała, gdyż zahamowanie pocenia nie jest niczym zdrowym i powinniśmy podchodzić do tego ostrożnie. Skutki uboczne antyperspirantów na nadmierne pocenie są różne – można nabawić się odczynów alergicznych i zwiększyć działanie bakterii, które są naturalnie zabijanie przez odczyn potu. Jednak najważniejsze, abyśmy czuli się w swojej skórze jak najlepiej. Jeśli będziemy używać kosmetyków zgodnie z ich przeznaczeniem, to nic nam nie grozi. Zawsze dobierajmy siłę działania do nasilenia problemu. Aby składnik aktywny zawarty w preparacie działał, nie można go nadużywać. Dlatego na co dzień wybierajmy antyperspieranty drogeryjne, a w nasileniu objawów apteczne.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. beta5 mówi

  Mój problem z nad potliwością był tak duży, że nie pomagało nic, żadne antyperspiranty czy blokery. Pociłam się cały rok, był to bardzo przykry problem, wstydziłam się tego ogromnie.

 2. Nikola Strzelczyk mówi

  Tak czytam czytam ten tekst i
  nasuwa mi się, że jedynym sensowym rozwiązaniem jest właśnie stosowanie tych
  regulatorów, czytałam że działanie tego Etiaxilu to nawet do 4 pełnych dni się
  utrzymuje! 😀

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.