Cholesterol LDL – czym jest, jak oznaczyć, co zrobić kiedy jego poziom jest wysoki?

O cholesterolu dużo się mówi, ponieważ ogólnie wiadomo, że jego zawyżony poziom może być tragiczny w skutkach. Jednak gorzej z jego rozpoznaniem, ponieważ nie daje typowych objawów jak niektóre przypadłości, na przykład wysokie ciśnienie krwi czy źle pracująca wątroba. Kolejną rzeczą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, to frakcja cholesterolu, ponieważ sam w sobie nie jest on czymś złym i obcym dla organizmu, a wręcz przeciwnie. Każdy człowiek też ma inne normy i sugerowanie się samym wynikiem, często jest mylące.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest organicznym związkiem, który ma budowę przypominającą alkohol. Występuje w błonie komórki zwierzęcej na którą ma duży wpływ i decyduje o jej właściwościach, jest też prekursorem kwasów żółciowych czy hormonów steroidowych. Najczęściej jako o cholesterolu mówi się o substancjach lipidowych znajdujących się w osoczu krwi, ponieważ dużą część nich tworzy cholesterol. Jest on niezbędny do prawidłowego działania narządów i tkanek ciała oraz bierze udział w tworzeniu hormonów, kortykosteroidów, witaminy D3, glikozydów, fitosteroli, alkaloidów i kwasów żółciowych.

Typowy człowiek ma w swoim organizmie około 140 g cholesterolu!

Cholesterol endogenny, czyli pozyskiwany z zewnątrz pochodzi z pożywienia. W dużych ilościach znajdziemy go w pokarmach odzwierzęcych, czyli mięsie, nabiale i jajach. Rośliny również go zawierają, jednak w znikomej ilości. Ze względu na niską rozpuszczalność w wodzie do wchłonięcia cholesterolu potrzebne są sole kwasów żółciowych, a największa jego ilość wchłania się w jelicie cienkim, gdzie dzieli się na dwa „fronty”. Jeden, większy, wędruje do żył, zaś drugi do żyły wrotnej, której zadaniem jest doprowadzanie krwi do wątroby.

Rola cholesterolu w ciele człowieka

Cholesterol jest ważną substancją dla ludzkiego organizmu, ponieważ odgrywa kluczową rolę w wielu procesach, jest również obecny w komórkach nerwowych oraz systemie odpornościowym i ma duże znaczenie w ich sprawności – okrywa nerwy tworząc dla nich izolacje i tym samym skraca czas przepływu impulsu pomiędzy nimi. Badania donoszą, że cholesterol może pełnić rolę antyoksydantu, oraz jest prekursorem witaminy D i niektórych hormonów.

Czym jest cholesterol LDL?

Cholesterol LDL, czyli lipoproteina niskiej gęstości, to tak naprawdę skrót myślowy, ponieważ nie jest to odmiana cholesterolu, a jego transporter z wątroby do innych narządów. Cholesterol w osoczu krwi występuje głównie właśnie w tej formie, a jego poprawny poziom wynosi 135 mg/dl.

LDL po przeniesieniu odkłada cząsteczki cholesterolu na powierzchni błon komórkowych w mięśniach gładkich oraz ścianach tętnic. Na LDL mówi się również „zły cholesterol”.

Badanie cholesterolu LDL

Poziom złego cholesterolu oznacza się podczas badań oceniających stan gospodarki lipidowej – tak zwanego lipidogramu. Oprócz LDL oznacza się również cholesterol całkowity, HDL i trójglicerydy. Do badania pobiera się próbkę krwi żylnej, a pacjent musi być do tego odpowiednio przygotowany. Przez dwa tygodnie przed badaniem nie powinien zmieniać funkcjonowania oraz nawyków żywieniowych z wyjątkiem alkoholu, jego powinien wyeliminować z diety, a na samo badanie należy stawić się na czczo. Pod żadnym pozorem nie powinno się przed badaniem spożywać leków obniżających cholesterol, ponieważ zmieni to faktyczny wynik badania.

Jako wynik prawidłowy określa się wartość 135 mg/dl, jednak dopiero po przekroczeniu 155 mg/dl określa się go nieprawidłowym.

Co wpływa na podwyższony poziom cholesterolu LDL i jakie są jego skutki?

Na podniesienie się poziomu LDL ma wpływ tryb życia jaki prowadzimy, istnieją również czynniki genetyczne, które podnoszą ryzyko. Źle skomponowana dieta ma kluczowe znaczenie, ponieważ duże spożycie tłuszczy nasyconych oraz trans pochodzących z produktów zwierzęcych i żywności przetworzonej podnosi poziom LDL. Ponadto negatywny wpływ mają: otyłość (BMI powyżej 30), brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, cukrzyca.

W wyniku stanu podwyższonego LDL, który utrzymuje się długi czas, dochodzi do zmniejszenia światła ściany tętnic, ponieważ oblepione zostają odkładającym się cholesterolem. Proces ten prowadzi do miażdżycy, która jest groźna dla zdrowia i może być przyczyną śmierci!

Postępowanie w razie podniesionego złego cholesterolu

Kiedy otrzymamy wyniki i okaże się, że LDL przekroczył zalecaną normę, wtedy szybko musimy podjąć właściwe kroki w stronę poprawy zdrowia oraz zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Najważniejsze jest zadbanie o zwiększenie ilości ruchu, wyeliminowanie z diety cukru i tłuszczy nasyconych, dobrym pomysłem może okazać się przejście na dietę wegetariańską lub wegańską, przynajmniej do czasu aż znacznie obniżymy poziom cholesterolu. W razie gdy LDL ma alarmująco wysoki poziom, lekarz przepisze specjalne leki. Pamiętajmy, że nawet gdy wyeliminujemy problem, to badania kontrolne należy wykonywać co najmniej raz do roku, lub częściej. A w celu zapobiegania sprawmy, by zdrowy tryb życia towarzyszył nam cały czas.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.