Sok z buraka – wartości odżywcze i 12 właściwości leczniczych

Burak to warzywo przepełnione cennymi wartościami odżywczymi niezbędnymi dla naszych organizmów. W Polsce buraki najczęściej kojarzą nam się z zupą burakową ( barszczem czerwonym)  bądź podawane jako surówka do obiadu. Należy zdać sobie jednak sprawę jak spożywanie buraków wpływa na nasz organizm. Stwierdzono bowiem, że mają korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, a to nie jedyne zalety buraków, jest ich o wiele więcej. Dlatego warto wprowadzić je do swojej codziennej diety.

Sok z buraka – wartości odżywcze: witaminy, kwasy, pierwiastki

  • Kwasy: foliowy, jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy, nikotynowy, antocyjany
  • Witaminy : A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C
  • Pierwiastki: żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, sód, mangan, kobalt, rubid, cez
  • Zawierają również cukry, błonnik, białka, bioflawonidy, karoten oraz betaninę

Sok z buraka a jego właściwości lecznicze

Burak jest dość niedocenionym warzywem w Polsce , jednak co raz częściej zdarza nam się po niego sięgać. Przez wgląd na ich wartości odżywcze jak i lecznicze, zaleca się spożywanie buraków w większych ilościach. Zawierają one znaczne ilości węglowodanów, ale mogą być spożywane przez diabetyków jednak w umiarkowanych ilościach.

sok z buraka w szklance
  1. Regulowanie funkcji wątroby, przewodów żółciowych i woreczka żółciowego

Buraki zawierają dużo betaniny, która wpływa na regulowanie pracy wątroby, przewodów żółciowych i woreczka żółciowego, zaleca się je osobom chorym na wątrobę lub przy chorobach, którym towarzyszy odmineralizowanie kości i zębów.

  1. Nadciśnienie i sok z buraka

Występujące w buraku pierwiastki potasu i magnezu mają korzystny wpływ na nadciśnienie tętnicze- skutecznie je obniżając

  1. Sok z buraka na anemię (niedokrwistość)

Warzywa te wspomagają wytwarzanie czerwonych krwinek, przez zawarte w nich żelazo, które jest świetnym środkiem krwiotwórczym.

[ninja_tables id=”18666″]

  1. Zastosowanie przy otyłości

Buraki mają wysoką zawartość błonnika, który daje nam uczucie sytości, co wspomaga odchudzanie. Ma również korzystny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza przemianę materii.

  1. Walka z wirusami

Burak sprawdzi się przy wszelkich chorobach wirusowych ,ze względu na zawarte w nim wartości odżywcze, może on załagodzić objawy np. grypy , działa on również wykrztuśnie, więc pomoże nam w zwalczaniu kaszlu.

  1. Sok z buraka wspaniały dla kobiet w ciąży oraz karmiących

Warzywa te są bogatym źródłem kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży, przez wzgląd na prawidłowy rozwój płodu. Bardzo ważny przy wykształcaniu się kory mózgowej u płodu oraz eliminacji wad cewy nerwowej.

Buraki wpływają również  pozytywnie na rozwój i wagę noworodków, a również mają wpływ na zachowanie kodu genetycznego.

  1. Nerwica, bezsenność i depresja a sok z buraka

Występująca w soku z buraków betanina wpływa nie tylko korzystnie na regulowanie pracy wątroby, ale też wykorzystywana jest w niektórych formach leczenia depresji. Oprócz tego buraki zawierają tryptofan, który daje poczucie zadowolenia. Zawarty w nich kwas foliowy działa uspokajająco, więc pomaga przy problemach ze snem czy stresem. Poza tym buraki wzmacniają koncentrację i refleks, za który odpowiedzialny jest lit i magnez w nich zawarty.

  1. Burak i leczenie niepłodności

Zawartość kwasu foliowego w burakach ma duży i korzystny wpływ na nasz organizm w wielu sytuacjach. Jest tak też z „leczeniem” niepłodności , buraki wymiatają wolne rodniki z organizmu co wpływa korzystnie na nasze DNA. Wspomagają przy tym zwiększenie poziomu hormonów płciowych odpowiedzialnych za owulację. Spożywanie buraków wpływa na krążenie ,więc także przepływ krwi w macicy.

sok z z buraka w szklance

[ninja_tables id=”18669″]

  1. Demencja i sok z buraka

Azotany zawarte w soku z buraków mają wpływ na naczynia krwionośne – rozszerzają je, przez co poprawiają przepływ krwi i tlenu. Dlatego też zwiększa się przepływ krwi i tlenu w mózgu, co wpływa korzystnie na demencję

  1. Naturalny lek na potencję

Zawartość boru w burakach wpływa na  produkcję hormonów odpowiedzialnych za libido i popęd seksualny.

  1. Działanie zasadotwórcze soku z buraków

Potrawy mięsne i słodycze zakwaszają organizm. Dlatego warto jeść(pić) buraki, ponieważ pozwalają zachować równowagę w żołądku, odkwaszając go. Dobrze oddziałują też na zgagę czy nadużycie alkoholu.

  1. Naturalny detoks organizmu

Buraki przyspieszają „wyrzucanie” toksyn z organizmu, poprzez usuwanie kwasu moczowego. Zawarta w nich pektyna odpowiada za wydalanie metali ciężkich i cholesterolu z organizmu. Przez co oczywiście obniża poziom cholesterolu i przeciwdziała miażdżycy.

burak-sok

Sok z buraka
Kliknij i sprawdź ceny !

sok z buraka oraz inne soki

Sok z buraków – działanie, przepis

Wcześniej wspomniane właściwości odżywcze i lecznicze buraka mają na nas duży wpływ dlatego warto jest przyrządzać buraki na różne sposoby. Najlepiej jest jednak ich nie gotować ze względu na to, że gotowane tracą część wartości odżywczych. Jeśli konieczne jest jednak  ich gotowanie, najlepiej gotować je ze skórką.

[ninja_tables id=”18671″]

Sok z buraków może być stosowany jako napój oczyszczający czy energetyzujący. Do soku możemy opcjonalnie dodać marchewkę, jabłko czy sok z pomarańczy dla smaku.

Przepis na sok z buraków:

  1. 3 buraki obrać ze skóry i pokroić na mniejsze kawałki.
  2. 2 marchewki obrać ze skóry i pokroić na mniejsze kawałki.
  3. Warzywa wrzucić do sokowirówki.
  4. Doprawić można odrobiną soku z cytryny.

Dodając marchewkę uzyskamy nieco słodszy smak.

Burak to warzywo o szerokim zastosowaniu oraz wielu wartościach. Dużym atutem jest to, że jest on łatwo dostępny w Polsce. Dlatego dobrym krokiem jest dołączenie go do swojej codziennej diety. Nasz organizm na pewno na tym skorzysta.

nalewanie wyciśnietego soku z buraka

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź