Wrotycz – właściwości lecznicze i zastosowanie

Medycyna naturalna w dużej mierze opiera się na stosowaniu ziołolecznictwa. Zioła już w starożytności zostały docenione jako niezawodny sposób na radzenie sobie z wieloma problemami zdrowotnymi. Z biegiem lat odkrywano co raz to nowe zastosowania znanych ziół oraz odkrywano nowe rośliny. W przeszłości rola ziół w leczeniu była na tyle ważna, że wykształcili się „specjaliści” w tej dziedzinie i tak pozostało do dzisiaj. Wiele jest zwolenników medycyny naturalnej, jednakże jest to dziedzina praktycznie nieakceptowalna przez standardowych lekarzy. Wiele z nich uważa ja za stratę czasu i pieniędzy gdyż leczenie naturalne nie obejmuje tylko fitoterapii, czyli ziołolecznictwa, ale częścią niekonwencjonalnego leczenia są także różnorodne zabiegi oraz naturalne lekarstwa, a wszystko to do tanich nie należy. Z tego też powodu ludzie zaczęli zwracać uwagę na dobra natury jakie mają pod domem. Łąki i przydomowe ogrody kryją w sobie wiele drogocennych roślin. Zioła były poddawane różnorodnym eksperymentom w celu wykrycia ich działania. Na przestrzeni lat udało się uzyskać informacje o tysiącach roślin, których występowanie jest bardzo pospolite.

Wrotycz – występowanie i charakterystyka

Wrotycz jest rośliną, której występowanie obejmuje szerokie pasmo klimatu umiarkowanego. Jest dostępny niemal w całej Europie oraz części Azji. Jest to roślina wieloletnia i wysoka, gdyż osiąga nawet 120 cm wysokości. Wrotycz przyciąga dość intensywnym zapachem i charakterystycznymi kwiatami przypominającymi żółte, zgrubiałe miseczki. Kwitnie od lipca do września. Spotkanie wrotyczu nie jest trudne gdyż obrasta łąki, przydrożne rowy, budowy, obrośnięte pustostany. Zbiór wrotyczu może odbywać się niemal w całym okresie kwitnienia.

Wrotycz – właściwości zdrowotne

Ziele wrotyczu wykazuje bardzo różnorodne działanie zdrowotne. Jest świetnym specyfikiem zwalczającym pasożyty wewnętrzne oraz  w postaci płukanek zewnętrzne takie jak wszy. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i odkażające dzięki temu jest niezastąpiony przy przeziębieniu i grypie. Działa wspomagająco zwalczając wirusy i bakterie. Wrotycz wykazuje działanie w wielu przypadkach. Wyciąg z tego zioła jest też składnikiem wielu ziołowych leków uspokajających, gdyż działa wyciszająco i antydepresyjnie. Dodatkowo rozluźnia mięśnie i wpływa na ukrwienie organizmu. Ma zbawienne znaczenie dla pracy serca, gdyż wspomaga jego pracę i ułatwia przepływ krwi. Zawarte we wrotyczu substancje zwiększają wydzielanie hormonów, co za tym idzie wzmacniają doznania seksualne, wpływają na ich długość i intensywność, a także redukują bóle głowy. Właściwości jakie uzyskiwane są dzięki składnikom wrotyczu zostały docenione przez wiele firm farmaceutycznych, gdyż są  wykorzystywane w produkcji wiele leków, często nawet tych specjalistycznych i drogich. Wrotycz jest w stanie pomóc w wielu przypadkach chorobowych należy tylko odpowiednio dobrać formę jego stosowania.

Wrotycz ziele 100g

Kliknij i sprawdź cenę

Nalewka z wrotyczu

Szklankę suszonego ziela wrotyczu zalać szklanką wysokoprocentowego alkoholu (najlepsze działanie wykaże alkohol 70 %). Tak przygotowany roztwór szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na tydzień. Nalewkę można spożywać 2 razy dziennie łyżkę stołową rozcieńczoną w pół szklanki wody. Nalewka wykazuje działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Nierozcieńczony roztwór nadaje się również do wcierek przeciwbólowych. Alkohol wtarty w skronie niweluje ból głowy, natomiast stosowanie nalewki miejscowo w stanach bólowych skutecznie ból redukuje.

Napar z ziela wrotyczu

Czubatą łyżkę suszonego lub świeżego ziela wrotyczu zalać szklanką wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 20 minut. Następnie napar odsączyć. Tak przygotowaną herbatkę wypijać 3 razy dziennie. Napar działa łagodząco na bóle brzucha, oczyszcza organizm i wypłukuje toksyny. Wykazuje również silne działanie przeciwpasożytnicze.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy wrotycz jest skutecznym środkiem zwalczającym pasożyty wewnętrzne i choroby skórne takie jak na przykład świerzb. W celu postępowania leczniczego należy przygotować silny napar z wrotyczu. Pół szklanki suszonego lub świeżego ziela wrotyczu zalać dwoma szklankami wrzątku i odstawić na godzinę. Napar odcedzić. W przypadku zakażenia wszami, na nie umyte włosy wylać napar z wrotyczu i dokładnie wmasować w skórę głowy. Włosy zawinąć ręcznikiem i pozostawić na godzinę. Po upływie określonego czasu  włosy umyć i dokładnie wyczesać. Zabieg powtarzać 2 razy dziennie przez 3 dni. Po tym okresie problem z pasożytami powinien minąć.

Maseczka antytrądzikowa

Naturalna maseczka wspomagająca walkę z trądzikiem jest rewelacyjnym dopełnieniem dla standardowych kosmetyków. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i nie wymaga dużego zaangażowania. Garść świeżego ziela wrotyczu rozgnieść do momentu, aż ziele wypuści soki. Taką ziołową papkę nakładać raz dziennie na 15 minut na całą twarz omijając okolicę oczu. Zabieg powtarzać do 3 razy w tygodniu jednak nie więcej niż 10 razy w miesiącu z uwagi na silne substancje zawarte w zielu wrotyczu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź