Nalewka z tarniny i jej lecznicze właściwości

Tarnina, czyli pierwotna odmiana śliwy, rośnie na podmokłych łąkach oraz skrajach lasów, jej gałęzie posiadają charakterystyczne długie ciernie i tworzą gęste zarośla. Gdy owoce tarniny pod koniec lata dojrzeją, zmieniają kolor na granatowy z niebieskawym nalotem. Pod skórką ukryty jest zielony miąższ o cierpko – gorzkim smaku. Przygotowanie nalewki z tarniny to okazja na zachowanie walorów leczniczych tego owocu. Obecnie zapomina się już o tej roślinie, jednak dawniej dość często była używana do leczenia biegunki, krwotoków wewnętrznych oraz nieżytów żołądka.Wart zaznaczyć, że każda część tej rośliny niesie zupełnie inne, ale zbawienne właściwości lecznicze (kora, kwiaty, owoce). Należy również pamiętać o pestkach, które mają w sobie truciznę. Gdy zabierasz się do przetwarzania owoców tarniny, wydryluj je z pestek.

Nektar bogów, czyli nalewka z tarniny

Jak przygotować nalewkę z tarniny?

Owoce tarniny zbieramy zazwyczaj po pierwszych przymrozkach. Jeśli zerwiemy je wcześniej, pod koniec września, musimy wspomóc się zamrażarką. Takie owoce delikatnie płuczemy, czyścimy ze wszystkich zanieczyszczeń, a następnie odkładamy do zamrażalnika na 12 do 24 godzin. Taki zabieg sprawi, że część garbników i kwasów się rozpadnie, a owoce staną się słodsze. Zaleca się usunięcie pestek, zawierających szkodliwy kwas pruski, jednak ze względu na wielkość to nie lada wyzwanie. Jeśli owoce będą dobrze przemrożone, pestki powinny same odchodzić od miąższu. Jeśli jednak nie chce Ci się drylować tarniny, wystarczy, że nie będziesz długo macerować nalewki, wówczas alkohol nie dostanie się do pestek, a kwas do nalewki.

Tak przygotowane owoce tarniny zalewamy spirytusem 70%, litr spirytusu na kilogram owoców stworzy dość mocną nalewkę, ponieważ śliwki nie dadzą wiele soku. Zalecana proporcja to 1:1,5. Do takiej mikstury dodajemy kilogram cukru, ewentualnie syropu wykonanego z małej ilości wody i cukru. W tym momencie możemy również dorzucić inne składniki, takie jak głóg, jarzębinę lub dereń, czy inne wybrane owoce leśne. Do smaku tarniny idealnie pasuje jałowiec czy goździki. Jeśli chcemy uniknąć dużych ilości cukru, możemy zastąpić jego większą część miodem wrzosowym lub jakimś innym leśnym.

Gotową miksturę zamykamy szczelnie w pojemniku i odstawiamy w ciepłe miejsce na miesiąc, pamiętaj, aby alkohol przykrył owoce. Jeżeli tarnina została przez nas wydrylowana, może stać tak do wiosny. Jeśli chcemy otrzymać słodką nalewkę, należy pierwszy nalew odfiltrować i zlać, a następnie zasypać owoce cukrem tworząc drugi nalew, który następnie połączymy z pierwszym. Jednak nie powinno się zasypywać ponownie nie wydrylowanych owoców. Butelki z nalewką muszą odstać minimum pół roku w ciemnym i chłodnym miejscu. Po upływie czasu możemy skosztować tego wspaniałego trunku, słodka idealnie pasuje do deserów, natomiast wytrawna świetnie komponuje się z dziczyzną.

Zawsze jest jakaś alternatywa…

  • Jeśli nie możesz się doczekać tworzenia zdrowego trunku, możesz rozpocząć przygotowywanie nalewki już na wiosnę. Zbierz kwiaty tarniny i zalej je spirytusem. Po dwóch tygodniach przefiltruj miksturę i tak otrzymany alkohol zachowaj do jesieni. Następnie zalej nim owoce. Takie alternatywne przygotowanie wzbogaci walory zdrowotne oraz doda miodno – kwiatowego aromatu.
  • Niektóre przepisy mówią, aby przemrożone owoce, wrzucić na chwile do piekarnika. Owoce wówczas zmiękną, a pestki będą same odchodzić od miąższu. Jest to świetna rada, tylko pamiętajmy, żeby nie były długo w piekarniku w zbyt wysokiej temperaturze.
  • Oprócz goździków i jałowca świetnie wzbogaca smak nalewki niewielki kawałek anyżu gwiaździstego, cynamon czy kłącze tataraku.

Jak nalewka z tarniny wpływa na zdrowie?

Lecznicze właściwości tego trunku

Owoce tarniny są bogate w witaminę C, jednak alkohol „zabija” kwas askorbinowy, w związku z czym nie powinniśmy robić nalewki mocniejszej niż 20 %, jeśli chcemy nacieszyć się wartościami zdrowotnymi. Tarnina ma również właściwości przeciwzapalne, ściągające, moczopędne. Kwiaty tarniny mają lekkie działanie przeciwbólowe, przeczyszczające, przeciwzapalne oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Dlatego też tarnina jest wykorzystywana do leczenia i łagodzenia schorzeń żołądkowo – jelitowych.

Tarnina zawiera w sobie również flawonoidy i antocyjany, które niosą za sobą szereg właściwości leczniczych. Spełniają rolę przeciwutleniaczy, chroniąc jednocześnie przed wolnymi rodnikami. Antocyjany wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, stężenia cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Natomiast podwyższają poziom :dobrego” cholesterolu HDL. Flawonoidy powodują, że cholesterol LDL nie utlenia się, a co za tym idzie spada ryzyko wystąpienia miażdżycy. Flawonoidy zapobiegają także tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, dodatkowo działają przeciwzapalnie oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Ich rozkurczowe działanie odczują mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, dróg moczowych, żółciowych, jak i przewód pokarmowy.

Tarnina – święta i niebezpieczna

Dawniej tarnina odgrywała ważną rolę w kulturze ludowej. W mitologii celtyckiej była uznawana za roślinę świętą, jednak ogólnie rzadko kojarzyła się pozytywnie.

Inaczej w kulturze słowiańskiej, tam bowiem uważano, że została wykorzystana jako korona cierniowa dla Jezusa. W Anglii dostała miano potępionej, ponieważ wykorzystywana ja do czarów. Jednak mimo tych wszystkich wierzeń, niektóre podania ludowe mówią, że to sam Bóg obdarował jej śnieżnobiałe kwiaty, aby udowodnić jej niewinność.

Kontrowersji wokół tarniny było i pewnie jest mnóstwo. Nic dziwnego skoro pomimo tego, że ma tak dużo właściwości leczniczych i korzystnie wpływających na zdrowie, to ma trujące pestki. De facto, trzeba by było zjeść znaczną ilość pestek, aby się zatruć, jednak lepiej nie próbować. Dodatkowo jej długie (6 cm) i cienkie kolce, pomiędzy prześlicznymi białymi kwiatami mogą spowodować nieprzyjemne urazy. Zazwyczaj, gdy zranisz się cierniem tarniny, ciężko go do końca usunąć. Dlatego też bardzo ważna jest ostrożność podczas samodzielnego zbierania owoców.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.