Mąka kokosowa- właściwości, wartości odżywcze. Czy warto ją kupować?

Mąka kokosowa pozyskiwana jest z miąższu orzecha kokosowego. Tak naprawdę jest pobocznym produktem powstającym przy wytwarzaniu oleju i mleka kokosowego. Nie jest słodka choć ma delikatny kokosowy aromat i posmak. Mąka kokosowa jest chwalona zwłaszcza za wiele właściwości prozdrowotnych.  Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się jakie wartości odżywcze ma mąka ziemniaczana, jak wpływa na nasze zdrowie i jak przygotować ją w domu! Zapraszamy do lektury.

Wartości odżywcze w mące kokosowej

Mąka kokosowa jest sprzedawana (w zależności od stopnia zmielenia) w postaci bardzo drobnego lub nieco grubszego i cięższego proszku o delikatnym kokosowym aromacie i posmaku. Powstaje z miąższu orzecha kokosowego. Pierwszą cechą tej mąki o której należy wspomnieć jest to, ze nie zawiera ona glutenu więc często wykorzystywana jest jako zamiennik tradycyjnych, zbożowych mąk. 100 gram mąki kokosowej dostarcza naszemu organizmowi około 440 kcal. Kolejnym dużym plusem mąki kokosowej jest niska zawartość węglowodanów- zalecana jest więc osobom cierpiącym z powodu zaburzeń gospodarki cukrowej. Tłuszcze obecne w tym rodzaju mąki to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Wykazują one działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

W 100 g mąki kokosowej znajduje się:

59 gram węglowodanów, czyli około 20% dziennego zapotrzebowania człowieka, w tym:

  • 38 gram błonnika, czyli aż 150% dziennego zapotrzebowania ludzkiego organizmu,
  • 7 gram cukrów,

15 gram tłuszczu, czyli około 23% dziennego zapotrzebowania człowieka, w tym:

  • 14 gram tłuszczów nasyconych,

18 gram białka, czyli około 37% dziennego zapotrzebowania człowieka.

Mąka kokosowa to samo zdrowie!

Mąka kokosowa ma kilka wspaniałych cech, które wspomagają nasz organizm.

  1. Mąka kokosowa zawiera duże ilości błonnika pokarmowego (150% dziennego zapotrzebowania w 100 gramach produktu). Błonnik wpływa na utrzymanie uczucia sytości, pozytywnie wpływa na procesy trawienne, usprawnia rytm wypróżnień, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz regulację poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto błonnik ma działanie antynowotworowe jeżeli chodzi o raka przewodu pokarmowego, a zwłaszcza nowotworu jelita grubego.
  2. Nie zawiera glutenu. Wspominaliśmy o tym już wcześniej, jednak warto to podkreślić. Produkty z mąką kokosową mogą bez obaw spożywać osoby z nietolerancją glutenu oraz chorujący na celiakię. To doskonały zamiennik tradycyjnych mąk zbożowych.
  3. Regularne spożywanie tego rodzaju mąki wpływa pozytywnie na profil lipidowy. Pomaga obniżyć poziom „złego cholesteroli” we krwi.
  4. Kolejnym dużym plusem jest niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że spożycie produktów przygotowanych z mąki kokosowej nie powoduje nagłego skoku cukru oraz wyrzutu insuliny. Jej spożywanie jest więc zalecane osobom chorującym na cukrzycę.
  5. Mąka kokosowa dostarcza do organizmu niewielką ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów.
  6. Dzięki nasyconym, średniołańcuchowym kwasom tłuszczowym mąka kokosowa wpływa na wyrównanie poziomu glukozy we krwi oraz na przyspieszenie tempa metabolizmu.
  7. Mąka koksowa wpływa te na zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeciwdziała zawałowi serca i miażdżycy. Ponadto wspiera układ odpornościowy.

Z wyżej przytoczonych argumentów jasno wynika jak wartościowa jest mąka kokosowa. Warto więc włączyć ją do codziennej diety- w trosce o Twoje zdrowie.

Jak wygląda produkcja mąki kokosowej?

Mąka kokosowa produkowana jest głownie na Filipinach. Filipiny są drugim największym producentem kokosów na świecie. Zajmują za to pierwsze miejsce jeśli chodzi o eksport produktów z orzechów kokosowych.

Aby powstała mąka kokosowa orzechy kokosowe najpierw są suszone, następnie wyciskane i ekstraktowane. Usuwa się z nich większość tłuszczu, ponieważ w pierwszej kolejności pozyskuje się mleko oraz olej kokosowy. Mąka jest tak naprawdę swego rodzaju „odpadkiem”, pozostałością po produkcji wyżej wymienionych produktów.

Ze względu na rodzaj produkcji możemy wyróżnić dwie drogi pozyskiwania mąki kokosowej. Sposób produkcji przekłada się na jakość mąki. I tak:

  1. Metoda mokra- dzięki tej metodzie uzyskiwana jest mąka kokosowa bogatsza w błonnik, o jasnej barwie i niższej zawartości tłuszczu.
  2. Metoda sucha- mąka kokosowa uzyskana tą drogą ma kremową barwę (czasami nawet lekko brązowawą), jest bogatsza w białko oraz tłuszcze.

Możliwe jest też uzyskanie  mąk o różnym składzie i różnych właściwościach. Mąka kokosowa może być:

  • pełnotłusta,
  • częściowo odtłuszczona,
  • niskotłuszczowa,
  • wysokobłonnikowa,
  • wysokobiałkowa,
  • wysokobłonnikowa.

Trzeba przyznać, że sam proces produkcji jest bardzo opłacalny. Z jednego produktu wyjściowego (miąższ orzecha kokosowego) producent uzyskuje kilka wyrobów: olej kokosowy, mleko kokosowe oraz mąkę kokosową.

Mąka kokosowa- jak zrobić ją w domu?

Mąka kokosowa jest już produktem szeroko dostępnym. Można znaleźć ją na półkach większych sklepów w dziale z produktami bezglutenowymi, w działach z tak zwaną „zdrową żywnością” lub też w sklepach specjalistycznych oraz internetowych. Cena mąki kokosowej jest bardzo różna, zależnie od metody pozyskiwania, kraju z którego pochodzi i ogólnej jakości i waha się od 7 zł do 90 zł za kilogram. Możesz też przygotować mąkę kokosową w domu! To doskonały pomysł, zwłaszcza jeżeli lubisz też mleko kokosowe. Jk to zrobić? Czytaj dalej!

Składniki:

  • 200 gram wiórków kokosowych,
  • półtora litra wody,
  • sitko,
  • garnek,
  • miska,
  • blender,
  • gaza.

Sposób przygotowania:

Wysp do miski wiórki. Zalej przygotowaną porcję wiórków kokosowych 1,2 litra wody. Zostaw je w wodzie na noc aby porządnie nasiąkły. Następnego dnia podgrzej mieszankę, gdy będzie już ciepłą przelej wszystko do blendera i miksuj przez kilka minut. Na garnku połóż sitko wyłożone dwiema warstwami gazy. Przelej zmiksowane składniki i bardzo mocno wyciśnij gazę. „Woda” w garnku to domowej roboty mleko kokosowe! Możesz wykorzystać je do innych dań lub po prostu wypić. Zalej szklanką wrzątku odciśnięte wiórki, ponownie dokładnie je zmiksuj i ponownie przelej przez gazę i dokładnie odciśnij. Tak przygotowane wiórki rozłóż na dużej blaszce. Rozprowadź je równomiernie po całej powierzchni dociskając widelcem. Susz wiórki w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni przez 1,5 godziny z funkcją termoobiegu. Od czasu do czasu mieszaj je. Usuwaj parę z wewnątrz otwierając co jakiś czas drzwiczki piekarnika. Gdy wiórki wyschną…na wiór zblenduj je na proszek. Grubość mąki zależy od czasu jaki poświecisz na blendowanie. Mąka kokosowa jest już gotowa- przesyp ją do słoika.

Podsumowanie:

Mąka kokosowa cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego zważywszy na jej cudowne właściwości prozdrowotne. Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszemu artykułowi skusisz się na zakup i wypróbowanie tego rodzaju mąki w swojej kuchni, lub nawet spróbujesz przygotować ją samodzielnie! Mąka kokosowa doskonale sprawdza się w zastępstwie tradycyjnych mąk zbożowych. Spróbuj- nie zawiedziesz się!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź