Frutarianizm: zasady, efekty, wpływ na zdrowie

Wegetarianizm to dieta, która wyklucza spożycie mięsa, jednak niewiele osób ma świadomość tego, iż dieta wegetariańska ma kilka różniących się między sobą odmian. Najbardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu jest frutarianizm, którego głównym założeniem jest spożywanie wyłącznie owoców. Taka dieta może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo zdrowa, ponieważ owoce to skarbnica cennych witamin i minerałów, jednak w sytuacji, gdy jest stosowana w nieodpowiedni sposób, może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. O diecie frutariańskiej zrobiło się bardzo głośno jakiś czas temu, gdy bardzo znany aktor Ashton Kutcher zdecydował się przejść na frutarianizm, jednak dosyć szybko trafił do szpitala. Co zatem warto wiedzieć o frutarianizmie i czy taka dieta może być zdrowa i bezpieczna?

Czym jest frutarianizm?

Frutarianizm to najbardziej restrykcyjna dieta wegetariańska, która wyklucza spożycie nie tylko mięsa i jego przetworów (masła, nabiału), ale również warzyw. W codziennym jadłospisie dominują przede wszystkim owoce, jednak możliwe jest wprowadzenie do menu pestek, nasion oraz orzechów. Warto w tym momencie podkreślić również fakt, iż frutarianie są poniekąd witarianami, ponieważ nie spożywają owoców, które zostały poddane obróbce termicznej.

Zasady diety frutariańskiej

Dieta frutariańska zakłada spożywanie wyłącznie owoców, a także warzyw, które z kulinarnego punktu widzenia zaliczane są właśnie do warzyw, jednak w botanice zostały zaklasyfikowane do owoców. Owoce, które stanowią jedyne źródło składników odżywczych w codziennej diecie, można podzielić na kilka grup, a mianowicie na owoce:

  • słodkie (winogrona, banany, liczi, figi, kaki, mango, melony)
  • średniokwaśne (brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, jabłka, gruszki)
  • kwaśne (granat, grejpfrut, pomarańcze, mandarynki, cytryny, kiwi)
  • oleiste (orzechy kokosowe, awokado)
  • suszone (rodzynki, morele, śliwki, daktyle)
  • warzywa, które z botanicznego punktu widzenia zaliczane są do owoców (pomidory, ogórki, bakłażan)

Główna zasada diety frutariańskiej opiera się na spożyciu wyłącznie owoców, jednak warto wiedzieć o tym, iż nie bez znaczenia jest proces ich pozyskiwania. Frutarianie nie sięgają bowiem po owoce, których zerwanie mogłoby doprowadzić do uśmiercenia rośliny”. Z tego też względu sięgają wyłącznie po te owoce, które rosną na krzewach oraz drzewach, jednak warto wiedzieć o tym, iż niektórzy witarianie spożywają tylko te owoce, które same spadają na ziemię, co oznacza, iż ich nie zrywają. Decydując się na taką dietę, niezwykle ważne jest to, aby na talerzu lądowały wyłącznie owoce pochodzące z ekologicznych upraw, ponieważ nie zawierają one żadnych substancji chemicznych ani pestycydów.

Bardzo dobrze sprawdzą się zatem owoce, które rosną na przydomowym ogródku lub te, które oferowane są w sklepach ze zdrową żywnością, jednak w tym przypadku należy liczyć się z tym, iż są kilka razy droższe od supermarketowych odpowiedników. Jeśli chodzi natomiast o samo spożycie owoców, to najlepiej sięgać po małe porcje w odstępach czasowych wynoszących od 2 do 3 godzin, aby wszystko zostało bardzo dobrze przetrawione. Bardzo ważne jest również to, aby każdego dnia wypijać co najmniej 2 l płynów nie tylko w postaci niegazowanej wody, ale również koktajli owocowych oraz świeżo wyciskanych soków owocowych.

Czy dieta frutariańska jest zdrowa?

Owoce to jak wiadomo źródło cennych dla zdrowia witamin, minerałów oraz błonnika i dieta oparta wyłącznie na tych produktach może być zdrowa, o ile oczywiście trwa zaledwie kilka dni. W tym czasie organizm powinien się w odpowiedni sposób oczyścić ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn a waga z pewnością spadnie. Organizm na początku może dostać pewnego rodzaju szoku, jednak jest to związane głównie z usuwaniem tego, co niepotrzebne. Taką dietę można wprawdzie powtarzać, jednak nie za często, ponieważ w innym przypadku organizm nie otrzyma wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby w odpowiedni sposób funkcjonować.

Jakie efekty daje stosowanie diety frutariańskiej?

Dzięki diecie frutariańskiej można w bardzo krótkim czasie zrucić kilka zbędnych kilogramów, jednak najważniejsze jest to, iż efektem jej stosowania, będzie obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a także ciśnienia. Taka dieta może ponadto zmniejszyć ryzyko zachorowania na niebezpieczne nowotwory, jednak tylko w przypadku, gdy owoce będą pochodziły z ekologicznych upraw.

Dieta na całe życie?

Jak zostało wspomniane wcześniej, dieta frutariańska jest zdrowa, jednak tylko w przypadku, gdy trwa kilka dni. Lekarze są zgodni co to tego, iż każda dieta, która jest monotonna i stosuje się ją przez dłuższy czas, nie wpływa niestety zbyt korzystnie na stan zdrowia. Dieta frutariańska zaliczana jest to grona najbardziej restrykcyjnych diet, ponieważ wyklucza spożycie wartościowych dla organizmu produktów takich jak warzywa oraz mięso wraz z jego przetworami. Organizm nie otrzymuje niestety bardzo ważnych składników odżywczych takich jak pełnowartościowe białko, żelazo, cynk, wapń, a także witamina B12. Brak odpowiedniej ilości tych składników może doprowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy, chronicznego zmęczenia, a także anemii. Warto przy tym podkreślić fakt, iż owoce zawierają bardzo duże ilości cukru, dlatego też nadmierne ich spożycie może przyczynić się do rozwoju cukrzycy.

Czy dieta frutariańska jest dla wszystkich?

Kilkudniowa dieta frutariańska może wpłynąć korzystnie na stan zdrowia, jednak nie każda osoba może się na nią zdecydować. Z uwagi na fakt, iż dieta frutariańska nie dostarcza wielu składników odżywczych takich jak żelazo, białko oraz witamina B12 nie powinna być stosowana przez kobiety będące w okresie ciąży, oraz karmienia piersią, a także przez małe dzieci będące w okresie wzrostu. Na dietę frutariańską nie mogą również zdecydować się osoby walczące z cukrzycą, ponieważ składa się ona z produktów zawierających bardzo duże ilości cukru, przez co może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.