Odkryj nieznane właściwości bezglutenowej mąki owsianej!

Jeśli szukasz bezglutenowej mąki, wybierz mąkę owsianą. Jest to jedna z najlepszych mąk bez glutenu – owies nie zawiera glutenu.

Owies jest uważany za bezpieczny dla osób cierpiących na alergię lub nadwrażliwość na gluten. Mąka owsiana stanowi więc idealny wybór, jeśli unikamy glutenu.

Mąka owsiana jest również bogata w wiele składników odżywczych i zapewnia mnóstwo korzyści dla zdrowia. Wykazano, że owies zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, a także obniża poziom złego cholesterolu. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj właściwości mąki owsianej oraz przepis na wykonanie mąki owsianej w domu.

Korzyści zdrowotne mąki owsianej

1.     Mąka owsiana zmniejsza ryzyko chorób serca

Badania naukowe wykazały związek pomiędzy spożyciem błonnika pokarmowego a ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej i chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy udowodnili, że wyższe spożycie błonnika znacznie zmniejsza szanse wystąpienia powyższych chorób.

U osób spożywających więcej niż 20 gramów błonnika każdego dnia, ryzyko choroby wieńcowej zmniejsza się o 12%.

Owies zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik. Badania potwierdzają, że spożywanie błonnika wysokiej jakości, takiego jak w mące owsianej, może pomóc zapobiec chorobom serca.

2.     Niższy poziom cholesterolu

Mąka owsiana jest korzystna dla serca również dlatego, że obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL). Odpowiedzialnym za obniżanie poziomu cholesterolu LDL jest znajdujący się w owsie beta-glukan. Jest on wysoce lepki, rozpuszczalnym błonnikiem, który przechodząc przez jelito cienkie, ogranicza absorpcję cholesterolu w diecie.

Ostatnie badania wykazały, że regularne spożywanie błonnika rozpuszczalnego w wodzie, może zmniejszyć poziom cholesterolu LDL o około 5-10%.

3.     Mąka owsiana jest dobra dla cukrzyków

Owies, spożywany z umiarem, może  stanowić zdrowy i pożywny pokarm dla diabetyków, i innych osób, zmagających się z problemem cukru we krwi.

Spożywanie produktów z owsa znacząco zmniejsza stężenie A1c i glukozy we krwi na czczo, poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL. Mąka owsiana może przynieść korzyści dla poziomu cukru we krwi i profilów lipidowych u chorych na cukrzycę typu 2.

4.     Zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi

Mąka owsiana z czystego owsa może przyczyniać się także do zmniejszenia ciśnienia krwi. Najnowsze badania wykazały, że dodatek owsa do standardowej diety może zmniejszyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.

W badaniach, średni spadek ciśnienia skurczowego wynosił o około 7,5 jednostki mniej, a rozkurczowego o 5,5 jednostki.

5.     Zapewnia sytość na długie godziny

Mąka owsiana zapewnia sytość na kilka godzin po posiłku. Europejski Dziennik Klinicznego Żywienia umieścił mąkę owsianą jako produkt nr 1 wśród produktów śniadaniowych i nr 3 ogółem.

Wpływ na postrzeganie uczucia sytości ma najprawdopodobniej zawartość beta-glukanu.

Wartości odżywcze mąki owsianej

Mąka owsiana pochodzi z owsa. Owies to rodzaj ziarna, uprawiany dla jego nasion. Rozwija się najlepiej w klimacie umiarkowanym.

Mąka owsiana zawiera mnóstwo składników odżywczych. Będziesz zaskoczona jak wiele białka zawiera mąka owsiana.

100 gramów (około ½ szklanki) mąki owsianej zawiera około:

 • 404 kalorie
 • 65,7 gramów węglowodanów
 • 14,7 g białka
 • 9,1 g tłuszczu (w tym kwasów tłuszczowych omega-3)
 • 6,5 g włókna
 • 4 mg manganu (201 procent GDA*)
 • 34 mikrogramy selenu (49 procent GDA)
 • 0,7 mg tiaminy (46 procent GDA)
 • 452 mg fosforu (45 procent GDA)
 • 144 mg magnezu (36 procent GDA)
 • 4 mg żelaza (22 procent GDA)
 • 0,4 miligrama miedzi (22 procent GDA)
 • 3,2 mg cynku (21 procent GDA)
 • 371 mg potasu (11 procent GDA)
 • 32 mikrogramy kwasu foliowego (8 procent GDA)
 • 0,1 mg ryboflawiny (7 procent GDA)
 • 1,5 mg niacyny (7 procent GDA)
 • 0,1 mg witaminy B6 (6 procent GDA)
 • 55 mg wapnia (6 procent GDA)
 • 0,7 mg witaminy E (4 procent GDA)
 • 3,2 mikrograma witaminy K (4 procent GDA)

*GDA – wskazane dzienne spożycie

Smak mąki owsianej

Mąka owsiana ma łagodny smak, jest jednak bardziej interesująca niż zwykła, biała mąka. Po dodaniu do przepisu, zapewnia bardziej gumową i kruchą konsystencję dania.

Zwykłą mąkę możesz zastąpić owsianą w praktycznie każdym przepisie, który nie wymaga glutenu do wzrostu.

Przepis na mąkę owsianą

 1. Odmierz odpowiednią ilość płatków owsianych, pamiętając, że z 1,25 szklanki płatków owsianych otrzymasz około 1 szklanki mąki owsianej.
 2. Zblenduj lub zmiksuj płatki owsiane, aż do uzyskania sypkiej konsystencji. Możesz użyć też młynka do kawy – upewnij się jednak, że jest czysty.
 3. Mąka jest gotowa do użycia. Najlepiej przechowywać ją w lodówce, lub zamrażarce, ponieważ ma małą ilość naturalnej zawartości tłuszczu.

Potencjalne efekty uboczne mąki owsianej

Tak jak mówiliśmy wcześniej, większość osób z celiakią dobrze trawi bezglutenową mąkę owsianą. Owies i mąka owsiana nie zawierają glutenu, aczkolwiek zawierają aweninę.

Szacuje się, że około 1% osób chorych na celiakię nie toleruje również aweniny. Upewniaj się, że kupujesz mąkę owsianą, jako certyfikowaną logiem „bez glutenu”. Niekiedy gorsze gatunki owsa mogą zawierać w sobie inne gatunki zbóż, ze względu na ich uprawę na polach, na których rosła wcześniej pszenica.

Po spożyciu większej ilości mąki owsianej możesz zauważyć pewne objawy żołądkowo-jelitowe (takie jak gazy i wzdęcia), które wynikają zwykle ze zwiększonego błonnika w diecie, a nie reakcji na mąkę owsianą.

Mąka owsiana – podsumowanie

Jeśli poszukujesz bezglutenowej mąki, to owsiana będzie idealnym wyborem. Sprawdza się idealnie do pieczenia ciasteczek i domowego chleba.

Spożywając mąkę owsianą, otrzymujesz całą dobroć zawartą w owsie. Jest to zaskakująco duża ilość białka, błonnika, a także witamin z grupy B, manganu, selenu i magnezu.

Dodanie mąki owsianej do posiłku świetnie podniesie jej współczynnik sytości, co doskonale działa na równoważenie poziomu energii i cukru i jest świetne dla Twojej talii. Nie zapominajmy też o korzyściach zdrowotnych mąki owsianej, takich jak zdrowe serce, niższe ciśnienie krwi, niższy poziom złego cholesterolu LDL i niższy poziom cukru we krwi.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.