Właściwości błonnika

Właściwości błonnika
5 (100%) 1 vote

Błonnik pokarmowy powinien znaleźć się w diecie każdego dziecka i dorosłego. Odpowiada za trawienie, co ma bezpośredni wpływ na układ krążenia i przemiany materii. Wyobraźmy sobie, nasz organizm to zarazem zachwycająca jak i niemożliwie skomplikowana fabryka. Coś tak z pozoru błahego jak błonnik jest w stanie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Dieta uboga w błonnik może być powodem poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Poznajmy właściwości błonnika pokarmowego i sprawdźmy w jaki sposób możemy go sobie dostarczyć.

Gdzie znaleźć błonnik

Błonnik pokarmowy jest tym rodzajem produktu pochodzenia roślinnego, który nie ulega strawieniu w naszym przewodzie pokarmowym. Odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Właściwości błonnika różnią się ze względu na jego dokładne pochodzenie. Przykładowo błonnik rozpuszczalny w wodzie tworzący pektynę znajduje się w popularnej owsiance i owocach, zaś błonnik nierozpuszczalny w wodzie tworzący celulozę odnajdziemy w warzywach liściastych i strączkowych, w nasionach lnu i otrębach. Pierwszy z nich tworzy lepką konsystencję, zaś drugi stymuluje jelita do zwiększonych ruchów rzęskowych jelit. Oba powodują, że trawimy lepiej i wolniej, dzięki czemu czujemy się syci. Trawiony pokarm nie przywiera do ścianek jelit, nie ma szansy odkładać się w postaci złogów i nie powoduje stanów zapalnych, bo jest całkowicie trawiony. Błonnik pektynowy o właściwościach nawilżających oczyszcza cały przewód pokarmowy zachowując swoje właściwości nawet poza jelitem grubym. Aby cieszyć się zdrowiem należy odpowiednio dozować ilość poszczególnych rodzajów błonnika w diecie, by zachować optymalne proporcje: 2/3 błonnika pektynowego i 1/3 błonnika celulozowego. W sumie należy spożywać około 30 gramów błonnika dziennie lub więcej, gdy zachodzi taka potrzeba. Błonnik możemy dostarczyć sobie także w postaci sproszkowanych ziaren siemienia lnianego lub w formie tabletek do ssania.

Jaki błonnik wybrać – w proszku, z ananasem??

Wybór błonnika nie zależy wbrew pozorom tylko od naszych preferencji, chyba że ma on jedynie delikatnie wspomóc trawienie, gdy nie odczuwamy szczególnej potrzeby przeczyszczającej. Właściwości błonnika są wszechstronne, dlatego często spotkamy go w połączeniu z innymi składnikami. Przykładowo błonnik z ananasem wspiera nasze odchudzanie, bo przyspiesza przemianę materii i przedłuża uczucie sytości po posiłku. Błonnik dostarczany tuż przed jedzeniem pęcznieje w przewodzie pokarmowym i wypełnia żołądek, dzięki czemu zjemy mniej. To świetny sposób na walkę z nadwagą, która nie będzie wiązała się ze skutkami ubocznymi i wieloma wyrzeczeniami. Działanie błonnika to także kontrolowanie przepływu wody, normalizowanie procesu trawienia, zmniejszenie nadmiaru toksyn i wody w organizmie, a to ma duży wpływ na zmniejszenie obwodów ciała.

Błonnik jest zalecany także osobom dbającym o swój układ krążenia. Niski poziom błonnika pokarmowego w diecie może prowadzić do nadciśnienia i niebezpiecznych skoków poziomu cholesterolu we krwi. Błonnik blokuje przyswajanie trójglicerydów, pomaga kontrolować ilość spożywanych kalorii, a przy tym stabilizuje stężenie glukozy we krwi ? nie dopada nas nagła potrzeba sięgnięcia po niezdrowe i tuczące przekąski. W tym względzie działają oba rodzaje błonnika, które pochłaniają pewną ilość tłuszczu (30-180 kcal dziennie), co w skali roku może przynieść spadek wagi od 1,5 kg do 9 kg.

Błonnik w tabletkach warto przyjmować, gdy mamy problemy z wypróżnianiem i trawieniem ? cierpimy na zaparcia, syndrom leniwego jelita, nadwrażliwe jelito, choroba Crohna itp. Błonnik złagodzi także przebieg chorób związanych z przemianą materii, tj. nadwaga, cukrzyca, kamienie nerkowe, kamienie żółciowe, dna moczanowa. Błonnik witalny reguluje cykl wypróżnień i skutecznie pozbywa się zaparć. Robi to także w sposób całkowicie naturalny, odpowiedni także dla dzieci. Wystarczy wzbogacić swoją dietę o owoce i warzywa jak suszone śliwki i morele czy jabłka. Regularne zwiększanie ilości błonnika w diecie jest także skuteczne w zapobieganiu i leczeniu hemoroidów. To dzięki błonnikowi pektynowemu, który pomaga osiągnąć odpowiednią wagę masy kałowej. Delikatne działanie przeczyszczające sprawia, że jelita są dokładnie oczyszczone, resztki jedzenia nie ulegają fermentacji i nie wywołują nieprzyjemnych dolegliwości po jedzeniu jak gazy.

f-blonnik-z-ananasem-120-tabletek-do-ssania Właściwości błonnika

Tabletki do ssania błonnik z ananasem
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Błonnik na poprawę wyglądu skóry

Właściwości błonnika rozpuszczalnego w wodzie są szczególnie polecane paniom, które mają zastrzeżenia do wyglądu swojej skóry. Trądzik, poszarzała cera, cellulit – to wszystko pomaga zlikwidować błonnik pektynowy poprzez wypłukiwanie toksyn z organizmu. Skóra jest ostatnim przystankiem na drodze samooczyszczenia organizmu i jeśli jej kondycja nie zadowala, powinniśmy zacząć oczyszczać ciało od wewnątrz. Skóra stanie się jędrniejsza, nasze obwody zmniejszą się, zlikwidujemy także nadmiar wody i poprawimy cyrkulację pokarmu. Aby dostarczyć sobie tego rodzaju błonnika spożywajmy jabłka, grejpfruty, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, owoce i warzywa we wszelkiej postaci.