Właściwości błonnika

Błonnik pokarmowy powinien znaleźć się w diecie każdego dziecka i dorosłego. Odpowiada za trawienie, co ma bezpośredni wpływ na układ krążenia i przemiany materii. Wyobraźmy sobie, nasz organizm to zarazem zachwycająca jak i niemożliwie skomplikowana fabryka. Coś tak z pozoru błahego jak błonnik jest w stanie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Dieta uboga w błonnik może być powodem poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Poznajmy właściwości błonnika pokarmowego i sprawdźmy w jaki sposób możemy go sobie dostarczyć.

Rola błonnika według ekspertów

Wartość błonnika oraz jego wpływ na ludzki organizm to temat odwiecznej debaty wśród specjalistów z dziedziny zdrowia. Jedną z jego podstawowych właściwości jest regulacja pracy jelit oraz procesu wydalania. Dostarczanie błonnika w odpowiednich ilościach przekłada się na zdrowie całego organizmu, co potwierdzają tysiące badań oraz liczne doświadczenia z praktyki lekarskiej.

Ogromny wkład w badanie tego związku przypisuje się doktorowi Bernardowi Jensenowi, autorowi znanych opracowań na temat zdrowego żywienia. Niegdyś stwierdził on: „W ciągu pięćdziesięciu lat spędzonych na pomocy ludziom w przezwyciężaniu ich chorób i schorzeń stało się dla mnie jasne, że nieodpowiednia dbałość o jelita jest przyczyną większości zdrowotnych problemów człowieka. Na podstawie doświadczenia zdobytego w leczeniu ponad 300 000 pacjentów mogę stwierdzić, że prawdziwe efekty zdrowienia mogą nastąpić dopiero wtedy, gdy wyeliminuje się problemy z jelitami.” [1]

Jak wynika z badań doktora Jensena oraz innych specjalistów, dostarczanie błonnika powinno stanowić pierwszy krok ku naprawieniu rozregulowanej pracy jelit. Gdzie jednak możemy znaleźć tę cenną substancję?

Gdzie znaleźć błonnik?

Błonnik pokarmowy jest tym rodzajem produktu pochodzenia roślinnego, który nie ulega strawieniu w naszym przewodzie pokarmowym. Odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Właściwości błonnika różnią się ze względu na jego dokładne pochodzenie. Przykładowo błonnik rozpuszczalny w wodzie tworzący pektynę znajduje się w popularnej owsiance i owocach, zaś błonnik nierozpuszczalny w wodzie tworzący celulozę odnajdziemy w warzywach liściastych i strączkowych, w nasionach lnu i otrębach. Pierwszy z nich tworzy lepką konsystencję, zaś drugi stymuluje jelita do zwiększonych ruchów rzęskowych jelit. Oba powodują, że trawimy lepiej i wolniej, dzięki czemu czujemy się syci. Trawiony pokarm nie przywiera do ścianek jelit, nie ma szansy odkładać się w postaci złogów i nie powoduje stanów zapalnych, bo jest całkowicie trawiony. Błonnik pektynowy o właściwościach nawilżających oczyszcza cały przewód pokarmowy zachowując swoje właściwości nawet poza jelitem grubym. Aby cieszyć się zdrowiem należy odpowiednio dozować ilość poszczególnych rodzajów błonnika w diecie, by zachować optymalne proporcje: 2/3 błonnika pektynowego i 1/3 błonnika celulozowego. W sumie należy spożywać około 30 gramów błonnika dziennie lub więcej, gdy zachodzi taka potrzeba. Błonnik możemy dostarczyć sobie także w postaci sproszkowanych ziaren siemienia lnianego lub w formie tabletek do ssania.

Jaki błonnik wybrać – w proszku, z ananasem??

Wybór błonnika nie zależy wbrew pozorom tylko od naszych preferencji, chyba że ma on jedynie delikatnie wspomóc trawienie, gdy nie odczuwamy szczególnej potrzeby przeczyszczającej. Właściwości błonnika są wszechstronne, dlatego często spotkamy go w połączeniu z innymi składnikami. Przykładowo błonnik z ananasem wspiera nasze odchudzanie, bo przyspiesza przemianę materii i przedłuża uczucie sytości po posiłku. Błonnik dostarczany tuż przed jedzeniem pęcznieje w przewodzie pokarmowym i wypełnia żołądek, dzięki czemu zjemy mniej. To świetny sposób na walkę z nadwagą, która nie będzie wiązała się ze skutkami ubocznymi i wieloma wyrzeczeniami. Działanie błonnika to także kontrolowanie przepływu wody, normalizowanie procesu trawienia, zmniejszenie nadmiaru toksyn i wody w organizmie, a to ma duży wpływ na zmniejszenie obwodów ciała.

Błonnik jest zalecany także osobom dbającym o swój układ krążenia. Niski poziom błonnika pokarmowego w diecie może prowadzić do nadciśnienia i niebezpiecznych skoków poziomu cholesterolu we krwi. Błonnik blokuje przyswajanie trójglicerydów, pomaga kontrolować ilość spożywanych kalorii, a przy tym stabilizuje stężenie glukozy we krwi ? nie dopada nas nagła potrzeba sięgnięcia po niezdrowe i tuczące przekąski. W tym względzie działają oba rodzaje błonnika, które pochłaniają pewną ilość tłuszczu (30-180 kcal dziennie), co w skali roku może przynieść spadek wagi od 1,5 kg do 9 kg.

Gdzie znajdziemy najlepszy błonnik naturalny?

Kwestia ta została poruszona na jednej z konferencji naukowo-szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Z wydanego z tej okazji biuletynu dowiadujemy się:

‘Spośród produktów bogatych w błonnik można wymienić ziarna  zbóż, owoce , orzechy, nasiona oraz warzywa, powszechnie znane i często obecne w codziennej diecie. Przedstawiamy tu surowce  pochodzenie naturalnego, będące źródłem błonnika, zarówno pochodzenia krajowego, których przedstawicielem jest chociażby  gryka zwyczajna, jak i bardziej egzotycznego, takie jak teff (Eragrostis abyssinica), chia (Salvia hispanica) czy acai (Euter peoleracaea). Surowce te cieszą się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem, stając się modnym dodatkiem do pożywienia i określanych mianem „super foods”. Oprócz roślinnych źródeł błonnika zwróćmy uwagę także na przykłady błonnikowych surowców pochodzenia morskiego (algi, skorupiaki).’ [2]

Błonnik w tabletkach warto przyjmować, gdy mamy problemy z wypróżnianiem i trawieniem ? cierpimy na zaparcia, syndrom leniwego jelita, nadwrażliwe jelito, choroba Crohna itp. Błonnik złagodzi także przebieg chorób związanych z przemianą materii, tj. nadwaga, cukrzyca, kamienie nerkowe, kamienie żółciowe, dna moczanowa. Błonnik witalny reguluje cykl wypróżnień i skutecznie pozbywa się zaparć. Robi to także w sposób całkowicie naturalny, odpowiedni także dla dzieci. Wystarczy wzbogacić swoją dietę o owoce i warzywa jak suszone śliwki i morele czy jabłka. Regularne zwiększanie ilości błonnika w diecie jest także skuteczne w zapobieganiu i leczeniu hemoroidów. To dzięki błonnikowi pektynowemu, który pomaga osiągnąć odpowiednią wagę masy kałowej. Delikatne działanie przeczyszczające sprawia, że jelita są dokładnie oczyszczone, resztki jedzenia nie ulegają fermentacji i nie wywołują nieprzyjemnych dolegliwości po jedzeniu jak gazy.

Błonnik na poprawę wyglądu skóry

Właściwości błonnika rozpuszczalnego w wodzie są szczególnie polecane paniom, które mają zastrzeżenia do wyglądu swojej skóry. Trądzik, poszarzała cera, cellulit – to wszystko pomaga zlikwidować błonnik pektynowy poprzez wypłukiwanie toksyn z organizmu. Skóra jest ostatnim przystankiem na drodze samooczyszczenia organizmu i jeśli jej kondycja nie zadowala, powinniśmy zacząć oczyszczać ciało od wewnątrz. Skóra stanie się jędrniejsza, nasze obwody zmniejszą się, zlikwidujemy także nadmiar wody i poprawimy cyrkulację pokarmu. Aby dostarczyć sobie tego rodzaju błonnika spożywajmy jabłka, grejpfruty, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, owoce i warzywa we wszelkiej postaci.

Zalecana dawka błonnika

Choć przedawkowanie błonnika rzecz jasna nikomu nie grozi, aby jego przyjmowanie miało sens, warto stosować się do aktualnych zaleceń. Kwestię tę poruszyli specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w jednym ze swoich opracowań („Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej”). Znajdujemy tam następujące informacje:

„Zawartość błonnika w  wielu popularnych produktach i potrawach nie jest zbyt   wysoka, stąd konieczność urozmaicania racji pokarmowych. Spośród produktów  zbożowych najlepszym jego źródłem są przede wszystkim: pieczywo żytnie razowe, pieczywo mieszane z  dodatkiem ziaren oraz różnego rodzaju płatki. Znaczne ilości błonnika znajdują się także w orzechach i suszonych owocach. Warzywa dostarczają błonnika w ilości średnio od  0,5-5,8 g/100 g produktu, zaś owoce ok. 2,0 g/100 g produktu. W polskiej racji pokarmowej, źródłem włókna są przede wszystkim przetwory zbożowe (wnoszą ok. 58% tego składnika) oraz warzywa i ziemniaki (33%)  W 2010 roku EFSA opublikowała wartość wystarczającego spożycia (AI) błonnika dla dorosłych na poziomie 25 g/dzień, zaś dla dzieci od 10 do 21 g/dzień w zależności od wieku.” [3]

[1] – https://polki.pl/dieta-i-fitness/zdrowe-odzywianie,blonnik-bez-niego-ani-rusz,10403577,artykul.html

[2] – „Błonnik pokarmowy w profilaktyce i dietoterapii” – Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, Warszawa, 19 maja 2017 – https://ptd.org.pl/sites/default/files/ksiazka_streszczen_19_05_2017.pdf

[3] – „Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej” – Maciej Bienkiewicz, Ewa Bator, Monika Bronkowska – http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-1-057.pdf

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.