Dieta bezglutenowa – produkty dozwolone i zakazane

Wyrzucenie glutenu z diety może wydawać się zadaniem niewykonalnym. Gluten znajduje się niemalże wszędzie, a jedzenie ma nam dostarczać przyjemności, nie ciągłych ograniczeń. Ponadto wielu z nas ma uwadze ceny produktów bezglutenowych – kilkukrotnie wyższych i często niedostosowanych do polskich realiów. Dieta bezglutenowa jest biznesem dla producentów różnego typu żywności i doskonale zdają sobie sprawę z rozpoczętej na Zachodzie mody oraz uzależnienia od ich jedzenia kilku procent populacji ze zdiagnozowaną celiakią. W gruncie rzeczy nie musimy korzystać z propozycji firm bezglutenowych, by jeść zdrowo i tanio. Najprostszy sposób przejścia na dietę bezglutenową to korzystanie z żywności naturalnie bezglutenowej, a to jak się okazuje, naprawdę pokaźna liczba produktów:

  • Owoce
  • Warzywa
  • Mięso
  • Ryby i owoce morza
  • Nabiał
  • Fasola i rośliny strączkowe

Przeczytaj artykuł dieta bezglutenowa – produkty dozwolone i zakazane, by dowiedzieć się o czym jest dziś tak głośno i poszerzyć swoją wiedzę na temat celiakii.

Zboża bezglutenowe

Upowszechnienie pszenicy jako jedynego rodzaju używanej mąki jest nie tylko mylące, ale także mało zdrowe. Wychowani w kulturze chleba i soli możemy nie zdawać sobie sprawy jak wiele innych opcji zbóż mamy do swojej dyspozycji. To pewne – dieta bezglutenowa jak żadna inna zmusza do eksperymentów i poszerzania swojej wiedzy, co zawsze jest bardzo rozwijające. Możesz więc korzystać na różne, kreatywne sposoby z ziaren zbóż bezglutenowych. Zboża bezglutenowe zawierają skrobię, dostarczają wartości odżywczych, są smaczne i pożywne. Przy zakupie zbóż bezglutenowych należy mieć na uwadze, że nawet kukurydza (bezglutenowa) może być zanieczyszczona ziarnami pszenicy (zawiera gluten), dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i sprawdzanie informacji czy dany produkt rzeczywiście jest bezglutenowy. Bezglutenowe zboża to:

Dieta bezglutenowa zalecana przez lekarzy dla osób chorych na celiakię nie oznacza, że musimy bać się korzystać z dostępnych produktów z obawy przed ich możliwym zanieczyszczeniem. Celiakia polega bowiem na nietolerancji glutenu a nie uczuleniu na niego. Co to oznacza dla chorych? Zjedzenie małej (20 ppm) ilości glutenu nie spowoduje żadnych konsekwencji zdrowotnych, alergii czy groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Wyrzucenie z diety glutenu polega raczej na przyjęciu nowej filozofii życiowej i odżywianiu się zgodnie z niedomaganiem organizmu. To tak jak w przypadku innych diet zdrowotnych, tylko że gluten nie może być przemycany na dłuższą metę i świadomie w dużych ilościach ? wtedy bowiem nietolerancja się zaostrzy a my będziemy mieli problemy gastryczne, skórne itp. Gluten wpływa na cały organizm, bo nie tolerują go nasze jelita, a to one wchłaniają substancje odżywcze i rozprowadzają po całym organizmie. Jeśli nie będziemy przestrzegać diety bezglutenowej, zaczniemy chorować – mieć osłabioną odporność, a nawet anemię z niedożywienia. Aby zapobiec rozwojowi anemii i wzmocnić organizm warto przyjmować suplement diety z żelazem, np. tonik Floradix z witaminami.

f-smecta-10-saszetek

Saszetki Smecta wspierające układ pokarmowy
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Jak zastąpić gluten

Gluten częściej znajdziemy w przetworzonych produktach takich jak sosy, zupy, a także w niektórych śmietanach zagęszczanych mąką modyfikowaną genetycznie. Być może przez to dieta bezglutenowa jest uważana za zdrowszą – zmusza nas bowiem do samodzielnego przygotowywania produktów od podstaw – ze świeżych warzyw, owoców, dobrej jakości mięsa (mięso garmażeryjne także jest zagęszczane mąką, nie mówiąc już o pasztetach z dodatkiem bułki). Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo dieta diecie nierówna. Niektóre osoby pójdą do sklepu i zaopatrzą się w produkty ze znakiem przekreślonego kłosa pomimo, że mają w sobie konserwanty, inne zaopatrzą się na bazarku w warzywa i zrobią leczo z młodymi ziemniakami. Nie ma więc jednej recepty na zdrowie i powinniśmy o tym pamiętać. Co bardzo ważne – późno rozpoznana celiakia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia kosmków jelitowych, co będzie powodowało bóle brzucha, biegunki itp. Złe samopoczucie może towarzyszyć także osobom pozbywającymi się glutenu z diety z innych powodów. Warto przyjmować więc probiotyk, który wzmocni układ pokarmowy i będzie zapobiegał rozwojowi grzybów.

Domowy chleb bezglutenowy

Produkty bezglutenowe zyskały jakiś czas temu na popularności, co z pewnością sprzyja osobom chorym, które będą zmuszone kontynuować swoją dietę do końca życia. Produkty zawierające gluten to z pewnością wszystkie popularnie sprzedawane chleby, bułki, ciasteczka, wafle itp. Dostęp do ich zamienników wciąż jest problematyczny i zawężony, ale w większych miastach Polski możemy zauważyć wzrost popularności produktów bezglutenowych – obok chleba pszennego pojawiają się bułeczki bez glutenu, choć ich wybór jest znacznie bardziej ograniczony. Rozwiązaniem jest pieczenie chleba w domu, co będzie nie tylko zdrowsze, ale także spełniające nasze najbardziej wybredne kulinarne oczekiwania. W sklepach ze zdrową żywnością i na stoiskach bezglutenowych możesz zaopatrzyć się w mąkę kukurydzianą lub gryczaną, a wypiek wzbogacić stewią lub miodem oraz ziarnami słonecznika i orzechami lub lnem mielonym poprawiającym pracę jelit. Teraz, gdy już wiesz na czym polega dieta bezglutenowa a produkty dozwolone i zakazane nie są dla ciebie tajemnicą, spróbuj swoich sił przygotowując potrawy bezglutenowe – zobaczysz jak dużo nowych przepisów cię dotąd ominęło.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.