Mleko kokosowe i jego zdrowotne właściwości, prosty przepis na domowe mleko kokosowe

Mleko kokosowe lub inaczej mleczko kokosowe to niemal podstawowy składnik w diecie i wielu przepisach w Azji południowej, rzadziej w Azji wschodniej, jednak i tam dotarło i ma powodzenie. Obecnie zyskuje na popularności również w krajach europejskich przede wszystkim w dietach eko, dietach fit i bardzo zdrowych dietach. Chociaż jest ono stosunkowo bardzo tłuste, a zatem wysoko kaloryczne, ma ono wiele cennych składników istotnych dla naszego zdrowia!

Czym jest mleko kokosowe

Mleko kokosowe to ekstrakt z miąższu kokosowego, z którego również wytwarza się wiórki kokosowe, jednak aby nie powstał olej niezbędne jest wymieszanie ekstraktu wraz z wodą. Taka mieszanka daje nam typowe mleko kokosowe. Co ciekawe ze względu na naturalne składniki w wiórkach kokosowych, mleko kokosowe rozwarstwia się nieznacznie i szybko po wstrząśnięciu wraca do jednolitego płynu.

Mleko kokosowe a woda kokosowa

Mleko kokosowe bywa mylone z wodą kokosową. Warto zaznaczyć, że to coś zupełnie innego! Z mleka kokosowego nie powstanie nata de coco czyli sfermentowana kokosowa przypominająca żelkę. Podczas gdy mleko kokosowe wytwarzane jest z wody kokosowej i miąższu kokosa, woda kokosowa jest jedynie w niedojrzałym kokosie. Zanim powstanie jądro kokosu jest ono w postaci płynnej i tym też jest woda kokosowa.

Uważaj! Alergia na kokosy!

Kokosy to orzechy i tak jak każde orzechy mogą wywoływać bardzo silne alergie, dlatego nie powinno się ich podawać małym dzieciom i ostrożnie próbować. W skrajnych przypadkach alergii bywa potrzebna interwencja pogotowia!

Właściwości zdrowotne mleka kokosowego

Mleko kokosowe mimo wysokiej zawartości tłuszczu jest niezwykle zdrowe!Tłuszcz obecny w mleko jest tłuszczem o krótkich łańcuchach, dzięki czemu dużo szybciej zużywany jest na energię potrzebną organizmowi, nie obciąża wątroby gdyż jest łatwy do strawienia a co ważniejsze nie odkłada się prawie w ogóle w postaci tłuszczu w naszym organizmie, więc nie sprzyja otyłości!

Mleko kokosowe na owrzodzenia

Mleko kokosowe jest w stanie pokryć śluzówkę owrzodzoną w taki sposób, aby nie dochodziło do dalszego ich podrażnienia, a co więcej regularne spożywanie mleka kokosowego u osób z owrzodzeniami żołądka może je zmniejszyć prawię o połowę! Z tego powodu warto pijać mleko kokosowe nie tylko przy stwierdzonym owrzodzeniu żołądka lub przełyku, ale również w sytuacji gdy jesteśmy na takie choroby narażeni przez na przykład refluks lub częste spożywanie ostrych potraw.

Mleko kokosowe na stany zapalne

Kwasy tłuszczowe, w które bogate jest mleko kokosowe pozytywnie wpływają na przewlekłe stany zapalne reumatoidalne łagodząc je, łagodzą nie tylko ból ale i przyczynę jego powstawania. Z tego powodu zaleca się dla osób z reumatyzmem pijanie mleka kokosowego, najlepiej codziennie!

Real Thai mleko kokosowe 400ml

Kliknij i sprawdź ceny!

Koniecznie przeczytaj!

Mleko kokosowe przy odchudzaniu

Mleko kokosowe jest niezwykle tłuste, ale czy to powód aby zupełnie z niego rezygnować podczas odchudzania lub przy otyłości? Nie! Mleko kokosowe choć tłuste zawiera krótkie łańcuchy tłuszczu, przez co jest on znacznie łatwiej trawiony a do tego ma niskie powinowactwo z odkładaną tkanką tłuszczową. Dlatego, jeżeli masz ochotę na coś tłustego a jesteś na diecie postaw na produkty kokosowe, które chociaż owszem, są tłuste, pomogą przyspieszyć Twój metabolizm.

Mleko kokosowe przy miażdżycy

Z badań wynika, że w tłuszczu w mleku kokosowym są znikome ilości tak zwanego złego cholesterolu (cholesterol LDL), a za to dużo tak zwanego dobrego (HDL), dzięki czemu, jeżeli cierpimy na miażdżycę lub musimy unikać produktów sprzyjających odkładaniu cholesterolu złego warto sięgnąć po mleko kokosowe. Nie tylko dostarcza potrzebny nam cholesterol, ale też powoduje obniżenie tego złego w naszej krwi, dzięki czemu przyczynia się do walki z miażdżycą, chorobami wieńcowymi i innymi chorobami krwi!

Ciekawostka! Mleko kokosowe w kosmetyce

Mleko kokosowe ma właściwości antyseptyczne, to znaczy zwalcza bakterie. Z tego powodu możesz je stosować jako tonik do przemywania twarzy, aby zapobiegać namnażaniu się bakterii, które powodują powstawanie niedoskonałości!

Zastosowanie mleka kokosowego

Mleko kokosowe ma mnóstwo zastosowań! Można je dostać w wersji tłustej, półtłustej, a nawet fit! Jednak ze względu na największą ilość cennych składników najlepiej zdecydować się na tłuste i stosować je po troszeczku. Mleko kokosowe nada się do robienia zdrowych koktajli, będzie idealnym dodatkiem do herbaty, lub do kawy. Równie dobrze na jego bazie możemy robić owsianki i zupy mleczne, ale co ciekawsze również przy wypiekach czy naleśnikach mleko kokosowe idealnie zastąpi zwykłe krowie mleko!

Prosty przepis na domowe mleko kokosowe

Jeżeli nie chcesz kupować mleka kokosowego w sklepie i chcesz zrobić swoje, w 100 procentach zdrowie i z wiadomych składników, to oficjalnie jest to najtańszy i najlepszy sposób na mleko! Aby je przygotować wystarczy kupić dobrej jakości wiórki kokosowe oraz wodę mineralną.

Przygotowanie: Szklankę wiórków kokosowych zalej dwiema szklankami wody na 12 godzin, aby namokły. Po dwunastu godzinach całość dokładni zmiksuj i odcedź przez gęste sito lub gazę do słoiczka lub miski. Następnie zalej pozostałe wiórki raz jeszcze dwoma szklankami wody i powtórz miksowanie i odcedzanie. Powstała roztwór jest pełnowartościowym mlekiem kokosowym! Przechowuj w lodówce do 3 dni.

Jak wybrać najlepsze mleko kokosowe w sklepie

Jeżeli jednak nie masz ochoty lub czasu lub po prostu możliwości na przygotowanie domowego mleka kokosowego warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze sklepowego. Po pierwsze postaw na mleko z puszki! Ma ono więcej składników odżywczych i mniej dodatków niż mleko w kartonach. Aby utrzymało świeżość przelej je do słoiczka lub buteleczki i możesz używać do 3 dni po otwarciu. Najlepszym składem takiego mleka jest ekstrakt z kokosa i woda, dopuszczalnymi składnikami są: ekstrakty z tapioki, ekstrakty z ryżu. Unikaj mleka słodzonego lub „wzbogacanego” konserwantami. Lepiej krótszy termin ważności ale zdrowszy skład!

Pamiętaj! Tych składników unikaj w mleku kokosowym

  • gumy guar

  • karagen

  • bisfenol A (substancja rakotwórcza)

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.