Błonnik witalny – dieta cud, jak stosować błonnik witalny aby skutecznie chudnąć

Cały czas szukamy sposobu na to, aby schudnąć bez zbędnego wysiłku. Co raz częściej jako taki sposób na chudnięcie bez pracy podsuwa się nam możliwość stosowania produktów bogatych w błonnik. Co więcej mówi się, że to błonnik witalny może być najskuteczniejszą metodą na schudnięcie, a do tego pozbycie się szkodliwych dla nas toksyn. Jak jest naprawdę? Wciąż nie wynaleziono sposobu na chudnięcie bez wysiłku, jednak błonnik witalny może przyspieszyć proces chudnięcia, ale tylko wtedy, gdy właściwie go zastosujemy.

Z czego składa się błonnik witalny

Błonnik witalny to unikalna mieszanka rozdrobnionych części roślinnych, które bogate są właśnie w błonnik, czyli substancje pochodzenia roślinnego, której organizm nie jest w stanie strawić. Właśnie dzięki temu, że organizm jest w stanie jedynie nadtrawić te twarde roślinne części są one tak ważne dla naszego ciała i funkcjonowania. Błonnik działa bowiem jak taka miotełka, która pozbywa się niepotrzebnych złogów, ale też wszystkiego co niepotrzebne wyrównując tym samym bilans cukru we krwi, zabezpieczając przed insulinoopornością czy odkładaniem się złego cholesterolu. Poniżej trzy najczęściej stosowane w mieszankach błonnikowych rośliny i ich właściwości.

Babka płesznik w błonniku witalnym

Babka płesznik bardzo przypomina siemię lniane, jednak ma ona znacznie silniejsze właściwości. Dostając się do przewodu pokarmowego zaczyna pęcznieć już w samym żołądku. W tym samym czasie zaczyna wydzielać żel, który chroni błony śluzówki. Nie zostaje jednak strawiona przez kwasy żołądkowe. Dalej porusza się do jelit gdzie pęcznieje niemal dwukrotnie, zbierając wodę i zanieczyszczenia. Ma właściwości pobudzające perystaltykę jelit co powoduje rozrzedzenie stolca i zapobieganie zaparciom.

Babka jajowata w błonniku witalnym

Ta roślina jest najczęściej dodawana do mieszanek błonnika witalnego, ponieważ ma niesamowite właściwości utrzymywania odpowiedniej konsystencji stolca. Oznacza to, że przy rozwolnieniach babka jajowata powoduje stwardnienie i zahamowanie rozwolnienia, a przy zaparciach powoduje spęcznienie stolca i jego zmiękczenie co prowadzi do uniknięcia chorób odbytu i jelit.

5 powodów dla których warto spożywać błonnik witalny regularnie

  1. Błonnik witalny przeciwdziała rozwojowi ciężkich chorób układu pokarmowego jak nowotwór jelita grubego

  2. Błonnik witalny jest skuteczny w walce z otyłością i chorobami przez nią powodowanymi

  3. Błonnik witalny pomaga zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu drugiego

  4. Błonnik witalny może być z powodzeniem włączany do leczniczej diety przy miażdżycy, chorobie wieńcowej i innych chorobach układu krążenia spowodowanych złym cholesterolem

  5. Błonnik witalny pomaga w utrzymaniu właściwej diety nawet w sytuacjach zwiększonego łaknienia

Len i siemię lniane w błonniku witalnym

Len i siemię lniane bywa dodawane do błonnika ponieważ organizm właściwie go nie trawi, a wydziela on ogromne ilości żelu, który ułatwia oddawanie stolca, zapobiega niemal każdemu zatwardzeniu, a do tego zabezpiecza śluzówki i ściany jelit przed uszkodzeniami. Te małe drobne ziarenka dodatkowo są bogate w składniki odżywcze, których brak w naszej „nowoczesnej” diecie.

Działanie błonnika witalnego

Błonnik witalny działa nie tylko oczyszczająco, ale można również powiedzieć, że odchudzająco. Błonnik pobudza perystaltykę jelit pobudzając przy tym nieco przemianę materii, jednak nie metabolizm. Z jelit część substancji wchłania się szybciej, a część się nie wchłania i jest szybciej wydalana. Co więcej błonnik puchnie w żołądku pozwalając nam dłużej utrzymać uczucie sytości, a spożyty przed posiłkiem pozwala na szybsze najedzenie się, gdyż pęcznieje dopiero w trakcie jedzenia i wtedy zjadamy mniej. Właśnie na tym aspekcie budowana jest specjalna dieta odchudzająca.

Jak należy przyjmować błonnik witalny

Błonnik witalny nie jest jednak czymś, co można jeść o każdej porze dnia i nocy, ma on swoje specyficzne dawkowanie, a przed 12 rokiem życia należy skonsultować się z lekarzem, czy dziecko może przyjmować błonnik. Błonnik powinien być odpowiednio dawkowany, a dzienna dawka nie powinna być przekraczana, w przeciwnym wypadku można doprowadzić do anemii i awitaminozy.

Odchudzanie i dieta z błonnikiem witalnym

Dieta na bazie błonniku witalnego nie powinna przekraczać od miesiąca do trzech miesięcy i powinna być skonstruowana w taki sposób, aby do organizmu zostały dostarczone odpowiednio większe dawki witamin i minerałów, gdyż błonnik może ograniczać ich wchłanianie. Dodatkowo błonnik powinien być odpowiednio stosowany przed i po posiłku, nigdy na noc! Co więcej bilans kaloryczny powinien być nieco niższy niż dzienne zapotrzebowanie, aby faktycznie nasza waga malała. Jeżeli chcemy chudnąć jeszcze szybciej i przy tym mieć piękną sylwetkę warto zadbać o odpowiednie treningi, które pomogą wyrzeźbić ciało, sam błonnik tego nie zrobi.

Intenson błonnik witalny mieszanka nasion 1kg

Kliknij i sprawdź ceny!

Kto i kiedy nie powinien przyjmować błonnika witalnego – przeciwwskazania

  • Osoby uczulone na któryś ze składników błonnika
  • Osoby z rozwiniętą cukrzycą typu 2
  • Osoby z chorobami układu pokarmowego takimi jak niedrożność jelit
  • Osoby z chorobami odbytu jak krwawienie
  • Osoby z niezdiagnozowanymi bólami brzucha

Jak stosować błonnik witalny aby skutecznie schudnąć

Pierwszą część porcji błonnika witalnego przyjmuj na 30 minut przed planowanym posiłkiem, w tym czasie błonnik osiądzie w żołądku nieco go wypełniając przez co możemy zjeść mniejszy posiłek i najeść się nim tak samo jak dużą porcją! Drugą część porcji pij na 2 do 3 godzin po posiłku między dużymi posiłkami, w ten sposób zabijesz męczący Cie głód. Nie zapomnij aby pić dużo wody w okresie przyjmowania błonnika witalnego!

Jak długo można stosować błonnik witalny

Błonnik witalny nie powinien być stosowany dłużej niż od miesiąca do trzech, w tym czasie powinno się stosować odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały, gdyż częste spożywanie błonnika może doprowadzić do awitaminozy i anemii spowodowanej obniżeniem wchłaniania w jelitach.

Dawkowanie błonnika witalnego

Błonnik może być jedzony w maksymalnej dawce 90 gram na dzień, jednak jest to maksymalna dawka, której nie należy stosować dłużej niż dwa tygodnie. Doraźnie można śmiało brać około 15 gram z czego 5 gram na jedną porcje trzy razy dziennie. Co więcej błonnik powinien być rozpuszczany w wodzie, soku, mleku lub nawet zupie, a w trakcie przyjmowania go powinno pić się dwa razy więcej wody, to znaczy od 1,5 do 2l! Gdyż błonnik pochłania dużą część wody i odprowadza ją z organizmu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.