Dieta oczyszczająca jelita

Czasem nie ma innej możliwości jak oczyszczenie organizmu. Śmieciowe jedzenie i ogólnie złe nawyki żywieniowe sprawiają, że nasze jelita są pełne złogów i zanieczyszczeń. Wystarczy kilkudniowa kuracja, by poprawić stan swojego zdrowia.

Dlaczego warto dbać o jelita?

Jeśli chodzi o jelito grube, to najbardziej istotna jest jego ruchliwość. Skuteczność działania tego organu jest uwarunkowana perystaltyką. Wpływ na procesy perystaltyczne ma bardzo dużo różnego rodzaju czynników, m.in. mowa tu o hormonach np. motylinie, cholecytokininie bądź katecholaminie.  W ścianie tego organu znajdziemy trzy taśmy powstałe z pogrubiałej tkanki mięśniowej, przyczepki sieciowe, a także uchyłki jelita grubego. Owe taśmy wpływają na łatwiejszy transport żywności.

Ściana jelita grubego jest chroniona przez cztery warstwy: błonę śluzową, błonę podśluzową, błonę surowiczą oraz błonę mięśniową właściwą.  Dlaczego budowa ściany jelita jest tak zbudowana? Owe błony mają za zadanie chronić jelito przed uszkodzeniami.

Jak już wcześniej było wspomniane skuteczne działanie jelita grubego jest uzależnione of ruchliwości tego narządu. Za perystaltykę w dużej mierze odpowiadają hormony. Nie powstają jednak w jelicie, mimo to mają bardzo istotny wpływ na jego funkcje.

Pewnie wielokrotnie zwróciliśmy uwagę jak silny stres i nerwy wpływają na funkcjonowanie naszych jelit (i nie tylko). Za podstawowe funkcje tego organu zalicza się: wchłanianie wody, elektrolitów, wchłanianie witamin, glukozy i aminokwasów. Najistotniejszym zadaniem jelita grubego jest tworzenie i wydalenie kału.

Jelito grube doskonale odzyskuje wodę znajdującą się w spożywanym pokarmie. Substancje, które dzięki temu narządowi są usuwane z organizmu to głównie potas i dwuwęglany,

Jakie są skutki zanieczyszczenia jelita grubego?

Z reguły związki toksyczne, które pojawiają się w jelicie grubym w trakcie procesów rozkładu nie szkodzą naszemu zdrowiu, jeżeli są na bieżąco usuwane z organizmy, Jeśli jednak jelito nie pracuje tak jak należy może dojść do nadmiernego odkładania i gromadzenia się toksyn. Następstwem tego może być to, iż zaczną one przenikać do krwi przez błonę śluzową,

Toksyczne substancje, które mogą pojawić się w jelicie to: amoniak, fenol, agmantyna, indol, indykan, botulina, siarkowodór, kadaweryn, tioglobina, urobilina, putrescyna, muskaryna, mentanotial, kwas mlekowy czy krezol.

Co powoduje zanieczyszczenie jelita grubego? Najczęściej – nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Złogi odkładają się też z powodu nieprawidłowego łączenia produktów żywnościowych, brakiem aktywności fizycznej oraz spożywaniem posiłków nieregularnie (często dodatkowo w stresie).

Zanieczyszczenie jelita grubego może spowodować zaparcia, nieprawidłowe trawienie oraz charakterystyczny wystający brzuszek mimo niewielkiej wagi. Jeśli w narządzie tym gromadzą się toksyny, to dochodzi też do gorszego przyswajania wapnia. Pojawia się niedobór soli mineralnych oraz witamin. Osoba z zanieczyszczonym jelitem często jest też senna, ma złe samopoczucie i jest apatyczna. Dodatkowo częściej choruje, jest drażliwa i ociężała. Kolejne objawy tej dolegliwości to: brzydki zapach z ust, opryszczka, trądzik, wypryski, zapalenia dziąseł, kamień na zębach, depresja, astma, depresja czy nalot na języku.

Jak stwierdzić, że jelito grube nie funkcjonuje tak jak powinno? Można to sprawdzić samodzielnie w bardzo prosty sposób. Należy wycisnąć sok z czerwonych buraków i wypić kilka łyżek. Jeśli podczas oddawania moczu zauważymy, iż jest on zabarwiony na czerwono/różowo, to znaczy, że jelito nie jest szczelną barierą i należy zacząć działać.

Wystarczy odpowiednia dieta

Dieta oczyszczająca jelita tak naprawdę przydałaby się wszystkim. Jeśli w naszej diecie jest niewielka ilość błonnika, to znak, że raz na jakiś czas powinniśmy taką kurację przeprowadzić. Dotyczy to też tych, którzy chętnie sięgają po mięso, fast foody czy wysoko przetworzone jedzenie.

Dieta „jednego owocu”

Dieta ta jest bardzo prosta. Polega na jedzeniu mniej więcej 2 kilogramów wybranego owocu bądź grupy owoców w ciągu doby. Najlepiej sięgać po owoce, które mają dużo flawonoidów – cytrusy (mandarynki, pomarańcze, cytryny czy grejpfruty). Dobrze też sprawdzają się owoce jagodowe – maliny, porzeczki (najlepiej czarne), truskawki czy jagody.

W trakcie kuracji należy też pić 2 litry wody w ciągu dnia. To wpłynie na odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypłucze też toksyny z organizmu.

A może dieta kapuściana?

W celu oczyszczenia jelit doskonale nadaje się też dieta kapuściana. Kiszona kapusta zawiera bakterie probiotyczne.  Chcąc oczyścić organizm trzeba zjeść mniej więcej 1,5 kg kapusty – mogą to być zupy, surówki, sałatki itp. Do kapusty można dodać marchew, paprykę bądź pomidora. Taka dieta nie powinna być jednak dłużej stosowana niż 2-3 dni. Sprawia też, że szybko pozbędziemy się nawet kilku kilogramów. Jest jednak uboga w kalorie oraz białko, więc nie wolno jej długo stosować.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.