Hibiskus – odmładzająca herbata z suszonego hibiskusa

Hibiskus jest pięknym, najczęściej czerwonym lub purpurowym kwiatem zdobiącym ogrody. Oprócz niezwykle estetycznych walorów, hibiskus znalazł zastosowanie w kuchni, w kosmetykach oraz w lekach. Już od czasów starożytnych egipscy faraonowie zachwycali się napojem zwanym karkade. Hibiskus przybiera różne nazwy,w zależności od kraju możemy spotkać go jako: malwę saudańską, roselle, ketemię, florida canberry. Herbata z hibiskusa stanowi źródło młodości i urody na wyciągnięcie ręki.

Hibiskus – występowanie i krótka charakterystyka

Hibiskus jest bardzo popularnym kwiatem, pochodzącym z krajów podzwrotnikowych i tropikalnych. Jego kwiaty są duże, dobrze widoczne, przybierają kształt trąbki która ma pięć lub więcej płatków. Zakończenia płatków kielicha niekiedy są nierównomierne w kształcie zębatki. Kolor jaki przybierają kwiaty zależy od gatunku, można spotkać kwiaty koloru białego, żółtego, różowego, czerwonego, fioletowego bądź pomarańczowego. Wpływ na kolor kwiatów może mieć też wiek krzewu.

Hibiskus – zawartość odżywcza i działanie lecznicze

W hibiskusie możemy znaleźć antocyjany, flawonoidy, polifenole, które chronią nas przed chorobami oraz zachowują młodość, dodatkowo można w nich znaleźć witaminę C oraz kwasy organiczne. W wymienione związki bogate są kielichy kwiatu, natomiast w liściach możemy odnaleźć karoteny oraz błonnik, w przypadku nasion są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. W medycynie naturalnej ekstrakty jakie można uzyskać z kwiatów hibiskusa, pomagają leczyć:

  • nadciśnienie, problemy z układem krwionośnym

  • zapewniają prawidłowy poziom złego oraz dobrego cholesterolu,

  • wątrobę, którą chronią wolne rodniki, z którymi spotykamy się w wyciągach z suszonych kielichów,

  • dodatkowo hibiskus działa przeciwzapalnie,

  • lekko przeczyszczająco (przyspieszając przemianę materii) wspomagając przy tym proces odchudzania,

  • moczopędnie oraz antybakteryjnie – dzięki czemu w naszym organizmie nie występują zastoje wody,

  • zawarta w nim witamina C jest wykorzystywana w stanach przeziębień oraz gdy mamy obniżoną odporność.

Hibiskus w kuchni

Zastosowanie hibiskusa w kuchni można odnaleźć w takich produktach jak:

  • wino

  • soki

  • syropy

  • dżemy

  • galaretki

  • aromat do deserów

  • sosy

Największą popularnością cieszy się herbata, napar z suszonego hibiskusa tzw. karkade. Herbata ma głęboki czerwony kolor, natomiast w smaku jest przyjemna i kwaskowata. To właśnie kolor bardzo ją odróżnia od innych herbat. Można ją podawać zarówno na zimno, jak w formie rozgrzewającego napoju. Kielichy suszonych lub świeżych owoców zalewa się wrzątkiem, a następnie zaparza przez kilka minut. W przypadku podawania go na gorąco warto dodać odrobinę miodu, kroplę rumu, goździki i plasterek świeżego imbiru – co wpłynie na poprawę smaku naparu. Hibiskus podawany na zimno z dodatkiem cukru trzcinowego, szczyty wanilii, ewentualnie lodu stanowi doskonały napój orzeźwiający.

f-herbata-biofix-hibiskus-2-g-25-torebHerbatka z hibiskusa
kliknij i sprawdź ceny

Hibiskus w kosmetologii

Właściwości hibiskusa pozwalają go wykorzystywać w kosmetologii w postaci składnika preparatów wpływających na jędrność skóry. Stanowi świetną profilaktykę w przypadku tzw. pajączków, chroni też skórę naczyniową poprzez wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych oraz poprawianie krążenia. Przeciwutleniacze które znajdują się w hibiskusie stanowią naturalny zamiennik konserwantów zawartych z kosmetykach. Wyciąg z hibiskusa zawiera właściwości łagodzące i wpływające zmiękczająco na skórę, będąc jednocześnie bardzo dobrym przeciwutleniaczem. Do pilingu wykorzystywane są zawarte w hibiskusie kwasy organiczne, które świetnie wpływają na złuszczanie skóry. Olej pozyskiwany z nasion hibiskusa ma zastosowanie w balsamach antycellulitowych.

Hibiskus w ogrodzie

Hibiskus ogrodowy to inaczej róża chińska, nazwa jak nie trudno się domyślić ma związek z miejscem pochodzenia – Chiny i Tajwan, natomiast różą bo jej kwiaty są porównywane do kwiatu róży. W warunkach naturalnych hibiskus osiąga w Indiach i Chinach nawet 6 metrów wysokości, w Polsce maksymalna wysokość krzewu osiąga 2 metry. Największym atutem hibiskusa są jego kwiaty, które przyozdabiają przydomowe ogródki. Hibiskus jest trudną w uprawie rośliną, potrzebuje dużo słońca, w związku z czym zalecane jest uprawianie go w rejonach o cieplejszym klimacie. Hibiskus kwitnie bardzo obficie, z czym wiąże się konieczność wspomagania rośliny nawozami do roślin kwitnących. W przypadkach domowego chowu rośliny, należy go regularnie oczyszczać z kurzu. Ważne jest też przesadzanie hibiskusa raz w roku – w lutym, kiedy roślina zaczyna rosnąć.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź