Najlepsze źródła przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze to cząsteczki, które hamują utlenianie zdrowych obszarów organizmu. Utlenianie jest reakcją chemiczną, która wytwarza wolne rodniki. Zgodnie z reakcją łańcuchową prowadzą do nieuchronnego uszkodzenia na poziomie komórkowym. Przeciwutleniacze takie jak kwas askorbinowy i flawonoidy rozbijają te łańcuchy zmniejszając niekorzystne skutki na organizmie.

Rośliny i zwierzęta wykształciły w procesie ewolucji skomplikowane systemy, które mają za zadanie utrzymywać stan równowagi oksydacyjnej. Biorą w niej udział związki przeciwutleniające, m.in. enzymy wytwarzane wewnętrznie lub dostarczane z zewnątrz witaminy A, C i E czy wspomniane wcześniej flawonoidy. Przeciwutleniacze są szeroko stosowane w suplementach diety, ponieważ sprawdzają się w profilaktyce wielu schorzeń od choroby wieńcowej po nowotwór.

Przeprowadzone badania nie potwierdzają co prawda jednoznacznie, że antyoksydanty takie jak wspomniane wcześniej beta-karoteny czy kwas askorbinowy są w stanie zapobiegać chorobom, ale ich pozytywny wpływ na organizm i tak jest nieoceniony. Stres oksydacyjny wywoływany bądź będący konsekwencją chorób rozwijających się w ciele może mieć związek z mniejszym stężeniem związków przeciwutleniających.

Zastosowanie przeciwutleniaczy

Antyutleniacze są dodawane do żywności i kosmetyków w której spełniają rolę konserwantów a zarazem związków polepszających wartość odżywczą produktu. Antyoksydanty najprawdopodobniej spowalniają przebieg chorób degeneracyjnych mózgu ujawniających się pod postacią Alzheimera, Parkinsona i stwardnienia rozsianego. Związki są także uważane za pomocne w trakcie leczenia przeciwnowotworowego i naświetlań radiologicznych wyniszczających układ immunologiczny.

Dla kogo wskazane

Zwiększone zapotrzebowanie na przeciwutleniacze obserwujemy głównie w trakcie chorób, ale prawda jest taka, że te związki powinny mieć udział w codziennym dbaniu o zdrowie i wygląd. Przeciwutleniacze spełniają rolę przeciwstarzeniową dlatego dobrze jest ich dostarczać regularnie, aby jak najdłużej zachować dobre samopoczucie i młodą skórę.

Sport kojarzy się jednoznacznie ze zdrowiem, ale w przeciwieństwie do ćwiczeń relaksacyjnych, intensywny wysiłek jest uważany za postarzający. Ma to związek ze zwiększonym wytwarzaniem wolnych rodników przez większe zapotrzebowanie na tlen podczas treningu. Dlatego ćwiczmy, ale z umiarem i zgodnie ze swoim poziomem zaawansowania. Podczas ćwiczeń walczymy także ze stresem oksydacyjnym a także rozładowujemy napięcie nerwowe, zmniejszamy obwody w ciele spalając tkankę tłuszczową. Angażując się w jakąkolwiek aktywność sportową musimy mieć na uwadze, że zawsze stanowi ona obciążenie dla naszego organizmu, dlatego przyjmowanie suplementów diety może być konieczne, szczególnie jeśli wysiłkowi towarzyszą ograniczenia dietetyczne lub dieta odchudzająca.

Niektóre związki w diecie mogą zmieniać poziom przeciwutleniaczy, działając proutleniająco czyli nasilając stres oksydacyjny. Takie działanie wykazują m.in. tłuszcze trans, które odkładają się w tkance tłuszczowej, obudowują ściany naczyń krwionośnych i powodują stłuszczenie narządów takich jak wątroba, żołądek czy serce.

Naturalne źródła przeciwutleniaczy

Owoce i warzywa są cenionym źródłem witamin antyoksydacyjnych. Znajdziemy je także w jajach, roślinach strączkowych i orzechach. Warto zaznaczyć, że witaminy A, C i E mogą zostać zniszczone w trakcie długotrwałego przechowywania lub zbyt długiego gotowania. Generalnie przetworzona żywność zawiera mniej przeciwutleniaczy niż świeża i niegotowana żywność, ponieważ ciepło i tlen działają na nie degradująco.

Pokarmy zawierające duże ilości witamin antyoksydacyjnych:

  • Witamina C (kwas askorbinowy) – świeże i w mniejszym stopniu mrożone owoce i warzywa
  • Witamina E – oleje roślinne, orzechy i nasiona
  • Karotenoidy (karoteny i prowitamina A – owoce, warzywa i jajka
  • Koenzym Q10 – wytwarzany w organizmie

f-viridian-antyoksydanty-30-kapsulek

Wegetariańska formuła z antyoksydantami
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Suplementy diety z antyoksydantami

Antyoksydanty znajdują się w każdej komórce naszego ciała lecz nie mamy zbyt dużego wpływu na ich ilość. Decydujący wpływ mają na to uwarunkowania genetyczne, wiek i rodzaj diety. Produkcja przeciwutleniaczy endogennych zmniejsza się u osób starszych i w chorobie, dlatego suplementy diety z oksydantami mają za zadanie przede wszystkim oddalić te warunki w czasie. Antyoksydanty egzogenne to wspomniany koenzym Q10, melatonina, hormony, kwas moczowy i peroksydaza glutationowa, do wytwarzania której niezbędny jest selen i wiele innych. Nasz wpływ na stężenie poziomu przeciwutleniaczy ogranicza się do antyoksydantów endogennych dostarczanych z pożywieniem. Problem polega na tym, że dzisiejsza dieta pozostawia wiele do życzenia, dlatego czasami jedynym możliwym sposobem uzupełnienia niedoborów jest suplementacja. Zwróć uwagę na składniki takie jak witaminy A, C i E, polifenole: flawonoidy i kwasy fenolowe, karotenoidy: beta karoten, likopen, luteina, zeaksantyny, ksantofile, koenzym Q 10 oraz minerały: selen, cynk, miedź, mangan, kobalt. Najlepsze źródła przeciwutleniaczy to niepasteryzowane soki, koncentraty i ekstrakty zamknięte w tabletkach. Szukaj ich w aptekach i zwracaj uwagę, by były pozbawione szkodliwych dodatków tj. konserwanty, barwniki i sztuczne kompozycje smakowe. Pamiętaj, że natura wytworzyła wszystko, czego nam potrzeba do zdrowego i długiego życia, dlatego czasami te najprostsze rozwiązania okazują się być najlepsze.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.