Babka płesznik – korzyści zdrowotne i dawkowanie

Roślina pochodząca z zachodniego rejonu Morza Śródziemnego, należy do rodziny babkowatych i odznacza się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Nasiona babki płesznik były wykorzystywane w medycynie ludowej w celu leczenia kaszlu i zbijaniu gorączki. Obecnie nasiona są cenione przez wielu ludzi na całym świecie i mają pozytywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego i wątroby. Znacząco wzmacniają odporność organizmu ludzkiego i przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Babka płesznik w swoim składzie zawiera dużą ilość białka, oleju, cukrów, steroli i aukubiny. Stosowana jest w kuchni oraz przemyśle spożywczym do przyrządzania i urozmaicania smaku wielu potraw.

Właściwości lecznicze babki płesznik

Najwartościowszym składnikiem babki płesznik są nasiona, które uznaje się za surowiec leczniczy. Dojrzałe i zebrane 100 gram nasion babki płesznik zawiera około:

  • 70 gram błonnika pokarmowego
  • 17% białka
  • 12% śluzów
  • 9 % oleju tłustego
  • trisacharydy i sterole (trójterpeny, flawonoidy, aukobozyd oraz garbniki)

Błonnik pokarmowy to niezbędna substancja do utrzymania zdrowego układu pokarmowego, działa oczyszczająco i wspomaga proces trawienia. Śluz z babki płesznik rozpuszczalny jest w wodzie i składa się z licznych polisacharydów, które pod wpływem działania wody rozkładają się na cukry.

Aukubina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowe i przyczynia się do usprawnienia pracy wątroby.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania babki płesznik

Zaparcia i biegunka

Babka płesznik w Natur głównie stosowana jest pod postacią mieszaniny (wody i nasion). Zalanie wodą nasion babki płesznik powoduje powstanie śluzu, który doskonale pomaga zwalczyć zaparcia i biegunkę. Śluz ułatwia przesuwanie się treści jelitowej i niweluje jakiekolwiek problemy związane z wypróżnianiem.

Odchudzanie

Mieszania przygotowana z nasion i wody powoli pęczniej w żołądku i na długo pozostawia uczucie sytości. Doskonale sprawdza się u osób chcących zgubić kilka kilogramów, sprawia, że człowiek nie odczuwa silnego głodu, a jednocześnie dzięki błonnikowi dochodzi do przyspieszenia przemiany materii. Nasiona babki płesznik w połączeniu z wodą powiększają swoją objętość nawet 15-krotnie.

Przewód pokarmowy

Śluz powstający z połączenia nasion i wody pozwala zwalczyć hemoroidy, świąd, ból i krwotoki. Dodatkowo działa osłonowo i chroni podrażniony przewód pokarmowy, korzystnie działa na choroby wrzodowe i zespół drażliwego jelita.

Cukrzyca

Nasiona babki płesznik powinny być stosowane przez osoby zmagające się z cukrzycą. W swoim składzie posiadają substancje wspomagające procesy regulujące stężenie insuliny i glukozy we krwi.

Koniecznie przeczytaj!

Choroby skóry

Nasiona babki płesznik sprawdzają się przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, egzemie i trądziku. Stosowanie nasion w postaci okładów na zmienione i chore miejsca pozwala odżywić skórę i odpowiednio ją nawilżyć.

Przemysł spożywczy

Babka płesznik wykorzystywana jest również w przemyśle spożywczym. Używa się ją między innymi do zagęszczania lodów. W kuchni może być używana do pieczenia zdrowego chleba. Babka płesznik stosowana jest do uszlachetniania tkanin, a także do glansowania papieru.

Dawkowanie babki płesznik

Babkę płesznik spożywa się w postaci nasion i mogą przyjmować ją dzieci oraz osoby dorosłe. Dla osób dorosłych polecane są 2 łyżki stołowe przyjmowane 2 lub 3 razy dziennie. Dzieci powinny przyjmować 2 łyżeczki nasion, również 2 lub 3 razy dziennie.

Mieszankę, czyli połączenie nasion z wodą powinno być sporządzone z udziałem letniej wody. Zbyt wysoka temperatura wody może znacząco obniżyć wartość odżywczą mieszaniny.

Babka płesznik polecana jest również, jako dodatek do żywności, można dorzucić kilka nasion do soków, koktajlów, jogurty czy też owsianki. Bardzo smacznym i popularnym przepisem z użyciem babki płesznik jest chlebek pełnoziarnisty. Wyselekcjonowane nasiona babki płesznik znajdziesz i zakupisz w sklepie natur-sklep.pl.

Przeciwwskazania

Babka płesznik nie jest polecana dla osób mających duże problemy z jelitami, bólami brzucha oraz stanami skurczowymi. Nasiona z babki mogą być stosowane przez dzieci oraz kobiety w ciąży. Początkowe przyjmowanie babki może powodować powstanie lekkich wzdęć oraz stałe uczucie sytości. Nasiona nieco spowalniają wchłanianie lekarstw, dlatego babka płesznik powinna być przyjmowana godzinę po przyjęciu lekarstw.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.