Na którym palcu należy nosić pierścionek zaręczynowy?

Oświadczyny ukochanej osoby to piękna i bardzo wzruszająca dla wielu kobiet chwila. Z pierścionkiem zaręczynowym wiąże się tradycja, historia oraz etykieta której niewiele kobiet jest świadoma. To w jaki sposób należy wybrać pierścionek zaręczynowy, w jaki sposób nosić go przed ślubem, gdzie nosić po ślubie oraz przede wszystkim na jakim palcu należy go nosić zależy w dużej mierze od kraju w którym przebywamy. Oczywiście to nasza decyzja gdzie będziemy nosić pierścionek zaręczynowy, jednak przyjęło się, że w Polsce, noszą go kobiety zupełnie odwrotne niż w większości innych krajów europejskich.

W Polsce pierścionek zaręczynowy nosimy na prawej dłoni a dokładnie na palcu serdecznym. W Stanach Zjednoczonych, jak i większości krajów pierścionek zaręczynowy nosimy na lewej dłoni, w wypadku jednak naszej ojczyzny historia odgrywa nie małą rolę, przez co tradycja zmieniła się w XIX wieku.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Kiedyś w Polsce noszono pierścionki zaręczynowe tak jak w innych krajach, czyli na lewej dłoni. Na prawej pierścionek nosiły jedynie wdowy, na znak pamięci o ukochanym. Jednak po klęsce powstania styczniowego sytuacja zmieniła się, Polki postanowiły nosić pierścionek na prawej dłoni na znak żałoby, za wszystkich straconych powstańców oraz aby okazać wsparcie kobietom, które straciły swoich mężów i narzeczonych po tej tragedii.

Wcześniej noszono pierścionek na lewej dłoni co wiązało się z przesądami oraz obywaj mi. Wierzono, że lewa dłoń symbolizuje przywiązanie, oddanie oraz posłuszeństwo mężowi, ale również uważano, że na lewej dłoni znajduje się żyła prowadząca bezpośrednio do serca a noszenie pierścionka w taki sposób symbolizuje prawdziwą i wieczną miłość.

Pierścionek zaręczynowy po ślubie

Pierścionek zaręczynowy nosimy na prawej dłoni do momentu ślubu. W dniu ślubu powinno się przełożyć pierścionek na dłoń lewą, a na miejscu poprzedniego nosić obrączkę. Oczywiście obecnie kobiety różnie do tego podchodzą, jednak warto pamiętać naszą tradycję oraz obyczaje. Część kobiet jednak po ślubie nie nosi wcale pierścionka zaręczynowego, to jest tylko i wyłącznie nasza decyzja. Celem pierścionka zaręczynowego są oświadczyny, później może go spokojnie zastąpić jedynie obrączka.

Mężatki w różny sposób potrafią nosić swoje obrączki, mniej popularnym rozwiązaniem jest noszenie obu pierścionków na tym samym palcu. Ta opcja zda egzamin, kiedy oba pierścionki są dość niewielkie i pasują do siebie. Jednak nie dla każdego noszenie dwóch pierścionków na raz jest po prostu wygodne, dlatego pozostaje nam również ostatnia ewentualność. Pierścionek zaręczynowy może wyglądać przepięknie noszony na łańcuszku na szyi, jest to najrzadziej widywana opcja, jednak zdecydowanie gustowna.

Pierścionek zaręczynowy w innych krajach

W Stanach, Afryce oraz Kanadzie pierścionek zaręczynowy kobiety noszą na lewej dłoni. Zwyczaj wywodzi się jeszcze z antycznych mitów oraz legend, gdzie lewa dłoń symbolizuje tą prowadzącą bezpośrednio do serca. Dzięki temu miłość pozostanie zawsze szczera, gorąca i nigdy nie zgaśnie. Taka tradycja istniała kiedyś również w Polsce jednak z biegiem lat ulęgła zmianie. W większości krajów Europejskich w tej chwili pierścionek zaręczynowy nosimy na prawej dłoni.

Na Węgrzech natomiast zwyczaj dawania wybrance pierścionka zaręczynowego zupełnie nie jest rozpowszechniony, bardzo często pierwszym pierścionkiem jaki dostaje kobieta jest obrączka podczas ślubu. W krajach skandynawskich zamiast pierścionka zaręczynowego kobietom oferuje się jedną z obrączek, a podczas ceremonii ślubnej mężczyzna dokłada drugą, identyczną obrączkę.

Pierścionki zaręczynowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Tradycje i zwyczaje ślubne z całego świata

Wraz z zaślubinami jak i samym ślubem istnieje cała masa obrzędów i dziwnych tradycji z całego świata. Nasze obyczaje są znane dla wszystkich, do dziś na ślubach możemy zobaczyć tłuczenie kieliszków, wziąć udział w oczepinach, zobaczyć wykupiny panny młodej czy rzucanie pieniędzmi oraz ryżem. Nie brakuje też różnych obyczajów oraz specyficznych zwyczajów w innych krajach świata, chociaż już dawno nie wierzymy w przesądy to często symboliczne tradycje na swój sposób są urocze i państwo młodzi nie zamierzają z nich rezygnować.

Ślubny dzień od samego rana bardzo specyficznie obchodzi się w Austrii, tam pannę młodą budzą z samego rana fajerwerki, które są odpalane przez gości, najczęściej najbliższą rodzinę obok domu panny młodej. Następnie dziewczyna powinna zaprosić wszystkich do domu i ugościć, podczas tej gościny uczestnicy porywają pannę młodą i zabierają do klubu lub restauracji, gdzie oczekuje na uratowanie przez swojego ukochanego i ponowne zabranie jej na ślub.

We Francji podczas oczepin najbardziej popularna jest zabawa z podwiązką, która cieszy się szczególną popularnością w męskim gronie. W pewnym momencie, podczas zabaw weselnych zostaje ogłoszona licytacja, w której przedmiotem jej jest podwiązka panny młodej. W czasie licytacji panna młoda ukazuje kawałem nagiej nogi a wraca ze wzrostem ceny sukienkę podnosi coraz wyżej. Zwycięzca licytacji może samodzielnie zdjąć podwiązki z panny młodej i zabrać swoją nagrodę ze sobą.

Jeszcze inny przesądny zwyczaj ślubny wywodzi się z Danii. W dniu ślubu pan młody oddaje kobietom jedna ze swoich skarpetek, aby te mogły za pomocą nożyczek podziurawić skarpetkę. Zwyczaj ten ma uchronić pana młodego, aby już żadna inna kobieta go nie zechciała, przecież co to za partia chodząca w dziurawych skarpetkach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.