Dieta scd, czyli dieta specyficznych węglowodanów

Dieta scd, czyli specific carbohydrates diet nazywana jest dietą specyficznych węglowodanów, przez co jest bardzo podobna do diety paleo z tą różnicą, iż obie te diety charakteryzują różne cele, jednak warto wiedzieć o tym, że wzajemnie się uzupełniają. Co jednak warto wiedzieć o diecie scd i które produkty spożywcze należy włączyć do codziennego menu, a które trzeba wyeliminować?

Czym jest dieta scd?

Dieta scd została stworzona przez amerykańskiego lekarza Sidneya V. Haasa jako sposób mający na celu leczenie chorób układu pokarmowego, wśród których można wymienić przede wszystkim chorobę Leśniowskiego-Crohna, mukowiscydozę, a także celiakię. Na czym jednak polega wspomniana dieta? Głównym jej założeniem jest spożywanie specyficznych produktów żywnościowych, a także węglowodanów.

Dieta scd polecana jest w szczególności osobom, które walczą ze schorzeniami jelit, w przypadku których dochodzi do trawienia, a także fermentacji niektórych rodzajów węglowodanów. W trakcie trwania diety można zatem spożywać produkty żywnościowe, przy pomocy których możliwe będzie zniwelowanie nieprzyjemnych objawów danej dolegliwości. Zgodnie z założeniami diety scd konieczna jest rezygnacja z węglowodanów złożonych oraz tych, które bogate są w błonnik. Pozostają one bowiem przez długi czas w przewodzie pokarmowym, doprowadzając tym samym do pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości.

Które produkty spożywcze powinny znaleźć się na talerzu?

Wśród głównych produktów, które powinny stanowić nieodłączny element codziennego menu, można wymienić przede wszystkim:

 • mięso (drobiowe oraz wołowe i wieprzowe, jednak w mniejszych ilościach, ponieważ jest dosyć tłuste) i ryby (najlepiej te tłuste, gdyż są dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3)
 • warzywa z wyjątkiem tych skrobiowych, do których można zaliczyć ziemniaki
 • owoce
 • mleko oraz jego przetwory, jednak tylko te, które pozbawione są laktozy
 • orzechy i wszystkie odmiany fasoli
 • prawdziwy miód

Które produkty spożywcze należy wyeliminować?

Zgodnie z założeniami diety scd wśród produktów, które należy wyeliminować z jadłospisu, można wymienić:

 • zboża (pszenica, żyto, proso, jęczmień, kukurydza) oraz pseudozboża, do których należy komosa ryżowa i nasiona chia
 • cukier, jednak nie tylko ten biały, ale również trzcinowy, brązowy, kokosowy, palmowy oraz syrop klonowy
 • przetworzone mięso oraz wędliny
 • owoce i warzywa znajdujące się w puszkach
 • sklepowe soki owocowe
 • nasiona roślin strączkowych (chodzi tutaj o ciecierzycę oraz soję)
 • warzywa zawierające skrobię, czyli ziemniaki, pasternak oraz słodkie ziemniaki
 • mleko i jego przetwory (jogurty naturalne, kefir, maślanka)
 • kakao

W przypadku diety scd niezwykle ważne jest to, aby zrezygnować z picia kawy rozpuszczalnej, słodkich alkoholi, mleka oraz gotowych soków owocowych. W zamian za to można sięgać po niegazowaną wodę, herbatę, wytrawny alkohol oraz kawę mieloną lub ziarnistą. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak picia tych wszystkich napoi bez ich słodzenia, jednak jak zostało wspomniane powyżej, z cukru należy kategorycznie zrezygnować. Co jednak w zamian? Do słodzenia herbaty czy też kawy można używać tylko i wyłącznie miodu, jednak należy wybierać tylko ten prawdziwy, pochodzący z pasieki. Sztuczny miód powstaje bowiem z cukru, który jak wiadomo nie może być spożywany na diecie scd.

Restrykcyjna dieta?

Dieta scd nie należy do restrykcyjnych diet, ponieważ nie eliminuje z jadłospisu produktów bogatych w cenne dla zdrowia witaminy i minerały, jak ma to miejsce np. w przypadku diety wegańskiej. Warto jednak wiedzieć, iż nie istnieje jedna dieta scd dla każdej osoby, ponieważ ludzie uczuleni być mogą na różne składniki znajdujące się w pożywieniu. Z tego też względu na początku należy podejść do diety bardziej restrykcyjnie, eliminując z menu wszystkie niewskazane produkty.

Z czasem można jednak stopniowo wprowadzać określone produkty, sprawdzając tym samym, jak organizm na nie zareaguje. Niektóre wspomniane powyżej produkty, które należy wyeliminować z jadłospisu, w przypadku niektórych osób ich spożycie może faktycznie zaszkodzić, jednak w przypadku innych żadne działania niepożądane mogą się w ogóle nie pojawić. Obserwacja organizmu po spożyciu określonych produktów jest zatem niezwykle ważna, ponieważ dzięki temu nie jest konieczna rezygnacja ze wszystkich niewskazanych do spożycia produktów. Należy jednak pamiętać o tym, aby konkretne produkty wprowadzać do diety pojedynczo, obserwując organizm przez kilka dni. Jeśli żadne skutki uboczne nie pojawią się, to dopiero wtedy można sięgnąć po kolejny produkt.

Dieta scd: jakie są jej efekty?

Dieta, która przeznaczona jest dla osób zmagających się z nietolerancją określonych składników znajdujących się w pożywieniu, może w znaczący sposób poprawić ogólny stan zdrowia. Dzięki eliminacji z menu produktów powodujących nieprzyjemne objawy organizm nie otrzymuje substancji, które mogą je nasilić.

Przeciwwskazania do diety scd

Dieta scd pomimo tego, iż okazuje się bardzo skuteczna, to jednak nie może być stosowana przez wszystkie osoby. Nie powinny z niej korzystać przede wszystkim kobiety planujące ciąże, a także te znajdujące się w okresie ciąży i karmienia piersią, osoby starsze, małe dzieci oraz nastolatkowie. Przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę scd niezwykle ważne jest to, aby skonsultować się z lekarzem, który wykonując odpowiednie badania, będzie mógł stwierdzić czy taka dieta będzie w ogóle skuteczna. Jeśli lekarz nie stwierdzi, że dana osoba zmaga się z nietolerancją określonych składników znajdujących się w pożywieniu, to dietą scd nie warto sobie w ogóle zawracać głowy.

Paleo czy scd?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na dietę paleo, czy może scd, jednak warto wiedzieć o tym, iż są one do siebie bardzo zbliżone, dlatego też nie można ich traktować jako konkurencyjnych diet. Dieta scd wydaje się jednak bardziej restrykcyjna, dlatego też z pewnością pomoże poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami, które towarzyszą określonym schorzeniom.

Dieta scd, czyli dieta specyficznych węglowodanów
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.