Jak przestać zajadać stres?

Czym jest zajadanie stresu

Zajadać stres – to częste powiedzenie, które usłyszymy w telewizyjnych programach o odchudzaniu, od usprawiedliwiających się znajomych, a być może ten problem dotyczy także nas samych? Mówią o tym także lekarze, którzy utrzymują, że jest to objaw zaburzeń psychicznych i nieposkromionej woli jedzenia. Gdzie leży prawda i czy zajadanie stresu rzeczywiście jest tak dużym problemem społecznym jak się przypuszcza? Odpowiedź dla wielu nie będzie pocieszająca.

W sytuacjach silnie stresogennych odczuwamy duże napięcie emocjonalne, które uzewnętrznia się na dwa sposoby. Jedni z nas czują okropny ucisk w żołądku, który nie pozwala przełknąć ani kęsa, a drudzy jedzą za dwóch. Czują nieodpartą wolę zjedzenia czegokolwiek – bułek, ciast, ciasteczek, słodyczy i oczywiście czekolady. W nocy wstają, by jeszcze podjeść i dopiero wtedy mogą spokojnie zasnąć. Dlaczego w sytuacjach stresowych niektórzy nie potrafią powstrzymać się od jedzenia, pomimo że generalnie są na diecie i skrupulatnie liczą każdą kalorię?

Problem obżarstwa pod wpływem stresu dotyczy paradoksalnie właśnie osób na diecie i ten fakt wykorzystywali naukowcy do zdiagnozowania możliwych przyczyn zachowania.. Ciekawą teorię przedstawił dr Paul Lattimore z Uniwersytetu w Liverpool – ekspert do spraw zachowań żywieniowych. Według niego osoby utrzymujące ograniczenia w jedzeniu muszą wykazywać się na co dzień niezwykle silną wolą w powstrzymaniu chęci na coś pysznego. Dlatego gdy nadchodzi kryzys nie potrafią one kontrolować swoich postanowień, gdyż całą energię wykorzystują na zwalczenie stresu. Jedzenie jest kojarzone z pozytywnymi emocjami. Uczą nas tego od dzieciństwa rodzice, którzy nagradzają za dobre oceny w szkole czy grzeczne zachowanie. Takie wzorce dobrze zapamiętujemy i gdy przychodzi chwila smutku, pozwalamy sobie na słabości, które go rekompensują. Nie myślimy wtedy o konsekwencjach, a chcemy tylko doraźnie podeprzeć się na duchu. Gdy jednak przychodzi otrzeźwienie popadamy w jeszcze większą depresję, bo zniweczyliśmy to, na co tak długo pracowaliśmy. Tak zamyka się błędne koło jedzenia i niejedzenia, a my stajemy się jego niewolnikami. Wtedy także najbardziej wzrasta ryzyko powrotu do dawnych przyzwyczajeń. Dlatego osoby leczące się z otyłości poza programem dietetycznym i zażywaniem odpowiednich leków czy suplementów diety powinny posiadać umiejętność radzenia sobie ze stresem. Stąd też godne poparcia są metody psychoterapeutyczne, które działają przeciwstresowo.

f-positivum-tabletki-uspokajajace-180tabl
Tabletki uspokajające
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Ćwiczenia pozwalające obniżyć stres

Uspokajanie się słodyczami czy dodatkową porcją obiadu wpływa destrukcyjnie na sylwetkę i naszą psychikę. W uporaniu się z obydwoma pomaga wysiłek fizyczny, który wbrew pozorom nie wpływa jedynie na większe spalanie kalorii. Ćwiczenia redukują poziom stresu i wytwarzają tzw. hormon szczęścia – endorfinę. Poprawiają samopoczucie, redukują napięcie mięśniowe i zwiększają dotlenienie. Z psychologicznego punktu widzenia podwyższają nasze poczucie wartości i wyzwalają poczucie radzenia sobie w trudnych chwilach. Bijąc rekordy na bieżni odzyskujemy wiarę w swoją siłę i możliwości. Dlatego w stresie pozwólmy sobie na ciastko czy kawałek czekolady, jednak pod warunkiem, że chwilę poćwiczymy. Małymi krokami można zajść naprawdę daleko.

Walka z otyłością

Zajadanie stresu jest szczególnie uciążliwe dla osób otyłych. Ich problem często wynika ze złego postrzegania siebie i swojego ciała. W leczeniu syndromu najlepiej sprawdza się bowiem holistyczne podejście do życia. Na nasze ja składa się nie tylko ciało, ale także dusza i psychika. W dążeniu do upragnionej sylwetki nie powinniśmy zapominać o wnętrzu, bo z czasem upomni się ono w sposób, od którego tak bardzo uciekamy. Oczywiście stresu nie da się uniknąć, bo jesteśmy na niego narażeni każdego niemal dnia. Podjadanie wydaje się być łatwym sposobem na poprawę humoru, bo przecież nikogo nie krzywdzimy, ale czy nie podcinamy sobie skrzydeł? Rzecz w tym, że choć zajadanie smutków daje chwilową ulgę, to zaraz zdasz sobie sprawę, że znowu pochłonęłaś za dużo jedzenia, ogarniają cię wyrzuty sumienia, a dobry nastrój pryska. Zamiast kompulsywnie radzić sobie z emocjami, pomyśl o nich długoterminowo, w końcu złe chwile będą ci towarzyszyć zawsze, tak jak te dobre. Jeśli przy każdym potknięciu będziesz się objadać, to nigdy nie schudniesz. Dlatego należy wypracować strategię, która będzie towarzyszyć ci na każdym kroku.

Poskrom emocje

Rozmowa i kontakt z drugim człowiekiem to najlepszy sposób na wyrzucenie z siebie przykrych myśli. Nie tylko bezinwazyjny, ale podnoszący na duchu. Konfrontacja z bliską osobą pozwoli ochłonąć i zdystansować się do problemu, który nie będzie wydawał się tak duży jak przedtem. Tłumienie emocji i ciche podjadanie nie sprawią, że będziesz szczęśliwa, a oczyszczenie się z problemów owszem. Problem zajadania emocji może urosnąć nawet do prowokowania wymiotów i popadania w skrajności opychania się i całkowitego braku jedzenia. Jeśli czujesz, że straciłaś kontrolę nad swoim życiem powinnaś zgłosić się do psychologa, ponieważ mogą to być objawy kompulsywnego objadania się czy skłonności bulimicznych. W chwilach nasilenia stresu możesz skorzystać z naturalnych specyfików – mieszanek ziołowych o działaniu uspokajającym, np. Positivum, lub pastylki uspokajające. Są bezpieczne dla zdrowia i nie podrażniają żołądka jak syntetyczne odpowiedniki. Jeżeli etapy podjadania zdarzają się często, to możesz potrzebować środków odchudzających zapobiegających ochocie na słodkości, np. Apetiblock, Asystor Slim, Bio-Cla. Pomoże także usunięcie z zasięgu wzroku kalorycznych przekąsek. Zastąp je warzywami, słodkimi owocami czy orzechami. Jeżeli całkowicie pozbędziesz się chipsów i czekolady ze swojego otoczenia może się okazać, że zdrowe produkty nie są tak kuszące i po nie nie sięgniesz. A to oznacza, że wcale nie byłaś głodna.

f-asystor-slim-60-tabletekPreparat wspomagający odchudzanie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Jak nie podjadać

Oto kilka rad dla osób, które mają problemy z podjadaniem między posiłkami lub zajadają stres:

  • Jedzenie kojarzysz z nagrodą, ale to nie oznacza, że ma ci ono zastępować inne chwile przyjemności. Znajdź takie zajęcia, które naprawdę sprawiają ci przyjemność.
  • Jedzenie kontroluje ośrodek sytości, który wpływa na samoocenę i samopoczucie, ale aby nie czuć później wyrzutów, spróbuj zakupów czy rozmowy, które także poprawią ci nastrój.
  • Przed zjedzeniem czegoś słodkiego zastanów się czy naprawdę odczuwasz głód – czy zamiast ciasta wybrałabyś, np. jabłko, aby się najeść?
  • Jadaj o stałych porach i nie pozwalaj sobie na odstępstwa
  • Dbaj o system nerwowy – uzupełnij niedobory magnezu, uprawiaj sport. Niech dieta nie przysłoni ci zalet życia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.