Najlepsze zioła na zaparcia

Każdy, kto choć raz zmagał się z zaparciami wie, jak ta z pozoru błaha dolegliwość potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie. Tymczasem zaparcia uznawane są za jedno z częściej występujących schorzeń wśród społeczeństwa. Charakterystyczną cechą zaparć są trudności z wypróżnianiem, uczucie przepełnienia w żołądku, skurczowe bóle brzucha, gazy, wzdęcia, a także krwawienia z odbytu spowodowane znaczącym spowolnieniem ruchów perystaltycznych jelit. Główną przyczyną ich powstawania jest siedzący tryb życia, niewłaściwa, źle zbilansowana dieta, niektóre leki oraz nadużywanie środków przeczyszczających. Zaparcia często dotykają również kobiet ciężarnych – rozwijający się płód uciska jelita utrudniając ich prawidłowe funkcjonowanie i choć najczęściej występują u osób dorosłych to mogą dotknąć również osób starszych i dzieci.

Jaka jest główna przyczyna zaparć?

Choć w większości przypadków zaparcia spowodowane są niewłaściwą, ubogą w błonnik dietą to w rzeczywistości przyczyn ich powstawania może być znacznie więcej. Do najczęstszych przyczyn powstawania zaparć zaliczyć można:

 • źle zbilansowana dieta,
 • przyjmowanie za małej ilości płynów,
 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • nadużywanie środków przeczyszczających,
 • ciąża,

O ile zaparcia wynikające z powyższych czynników nie powinny budzić niepokoju, tak trudności z wypróżnianiem u osób aktywnych fizycznie, dbających o prawidłowe odżywianie stanowią już anomalia, które należy kontrolować. Pomocne mogą się w tym okazać różnego rodzaju zioła na zaparcia. Należy przy tym pamiętać, że większość roślin i ziół skutecznych w leczeniu zaparć ma działanie przeczyszczające, dlatego nie należy ich nadużywać. Prawidłowa kuracja nie powinna trwać dłużej niż miesiąc i zawierać kilkudniowe przerwy.

Jakie zioła na zaparcia?

Matka natura oferuje nam szeroki wachlarz różnego rodzaju ziół, które odpowiednio stosowane pozwalają zdziałać prawdziwe cuda. Już nasi przodkowie odkryli ich zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. W walce z zaparciami skuteczne okazują się wszelkie zioła zawierające wysokie stężenie garbników, flawonoidów oraz saponinów. Związki te powodują przekrwienie jelita grubego, pobudzające perystaltyczne ruchy jelit. Więc jakie zioła należy wybierać aby raz na zawsze pozbyć się zaparć?

Kora kruszyny

Kora kruszyny uznawana jest za jedno ze skuteczniejszych ziół wspomagających prawidłowe funkcjonowanie jelit. Ten popularny, niewielki krzew należy do rodziny szakłakowatych i występuje naturalnie na nizinnych terenach Polski. Surowiec zielarski stanowi kora, zawierająca liczne garbniki, flawonoidy oraz związki mineralne, które usprawniają pracę jelit, a dodatkowe drażniące działanie na śluzówkę układu pokarmowego sprzyja poprawie trawienia. Takie dwutorowe działanie sprawia, że pierwsze efekty zauważyć można już następnego dnia.

Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się picie ½ szklanki odwaru z kory kruszyny wieczorem, jako środek przeczyszczający. Do jego przygotowania należy 1 łyżeczkę rozdrobnionej kory zalać szklanką wody, a następnie podgrzewać przez 15 minut powoli doprowadzając do wrzenia.

Ziarna płesznika

Kolejną propozycją ziół wspierających walkę z zaparciami są ziarna płesznika, które stanowią bogate źródło błonnika, pozwalając w naturalny sposób przeciwdziałać powstawaniu zaparć. Regularne spożywanie ziaren babki płesznika pozwala usunąć złogi kałowe z okrężnicy, tym samym uwalniając organizm z gromadzących się toksyn. Dodatkowo zawarte w ziarnach substancje śluzowe pokrywają układ pokarmowy niewidzialną błoną, która ułatwia wypróżnianie.

Ziarna płesznika stosuje się tak samo jak siemię lniane, dla urozmaicenia terapii można je stosować również zamiennie. W zależności od preferencji można z nich przygotować kisiel, bądź jeść ziarna po uprzednim zalaniu przegotowaną wodą.

Babka płesznik
Kliknij TUTAJ!

Korzeń rzewienia

Każdy kto zmaga się z zaparciami powinien wypróbować również lecznicze właściwości rzewienia, powszechnie znanego jako rabarbar, który od lat stosowany jest jako skuteczny środek przeczyszczający. Roślina ta, podobnie jak wcześniej wspomniana kora kruszyny wykazuje działanie drażniące, pobudzając jelita do wzmożonej pracy. Napary z rabarbaru wykazują również silne działanie żółciopędne dzięki czemu przyspieszają i ułatwiają trawienie, zapobiegając powstawaniu zaparć.

Należy jednak pamiętać, że rabarbar nie powinien być stosowany u osób, u których występują stany zapalne jelit lub wyrostka robaczkowego, a także u kobiet w trakcie miesiączki.

W zależności od preferencji korzeń rzewienia można spożywać jako przekąskę lub przygotować znany wszystkim z dzieciństwa kompot.

Korzeń rzewienia
Kliknij TUTAJ 

Co więcej na zaparcia?

Należy pamiętać, że walka z zaparciami dla pełnej skuteczności powinna odbywać się dwutorowo. Każdy kto często zmaga się z zaparciami oprócz stosowania odpowiednich ziół powinien wprowadzić zmiany w swojej diecie. Jedną z proponowanych zmian jest wzbogacenie dotychczasowej diety o zioła i przyprawy, które wspomagają procesy trawienne. Warto zatem sięgnąć po kminek, siemię lniane i bazylię. Zioła te zdecydowanie poprawią walory smakowe potraw, a dodatkowo pozwolą zminimalizować ryzyko powstania zaparć.

Walka z zaparciami nie musi wcale wiązać się z długotrwałą terapią farmakologiczną. Łącząc ze sobą odpowiednie rośliny i zioła o działaniu przeczyszczającym i usprawniającym procesy trawienia można raz na zawsze pozbyć się wstydliwej dolegliwości. Należy również pamiętać o tym, że choć zaparcia przez wielu uważane są za błahostkę w rzeczywistości należy zwalczać w zarodku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ciągłe uczucie przepełnienia i trudności z wypróżnieniem mogą powodować znaczne pogorszenie komfortu życia, a samo wypróżnianie może powodować podrażnienie delikatnej skóry odbytu, co skutkować może groźnymi dla zdrowia infekcjami zapalnymi.

Choć ziołolecznictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem należy pamiętać, że nie każdy może je stosować. Stosując różnego rodzaju zioła na zaparcia szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których występują różnego rodzaju alergie pokarmowe, w szczególności na produkty ziołowe. Dodatkowo dzieci, osoby starsze oraz kobiety ciężarne przed rozpoczęciem kuracji powinny skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje, czy wskazana kuracja może być stosowana bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Topcia mówi

  Zioła na zaparcia sa ok ale kiedy jesteśmy w domu i mamy czas na ich parzenie. Na wyjazdach czy delegacjach stosuję czopki które pomagały mi w ciąży.Wiem że po aplikacji po 15 min będzie ulga 🙂

  1. MAgda mówi

   Znam te czopki. Są bardzo dokładne jeżeli chodzi o czas od aplikacji po skorzystanie z WC. Piszą w ulotce 15 min i tak faktycznie jest.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.