Poznaj 9 najlepszych ziół i suplementów na cukrzycę

Zdrowa dieta, ćwiczenia i niektóre leki są podstawami zapobiegania i leczenia cukrzycy. Badania wykazały jednak, że niektóre zioła i suplementy mogą dawać korzyści w leczeniu cukrzycy.

Naukowcy odkryli, że wiele z poniższych ziół na cukrzycę pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, poprawiają lipidy we krwi i wrażliwość na insulinę.

Przedstawiamy listę najlepszych ziół na cukrzycę.

1. Kurkuma

Kurkuma to zioło, które nadaje daniom z curry piękny, żółty kolor. Zawiera związek zwany kurkuminą, która ma wiele właściwości leczniczych, w tym działanie przeciwcukrzycowe.

Badania pokazały, że kurkumina ma zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi. W jednym z najnowszych badań stwierdzono, że przyjmowanie 300mg dziennie wysoce oczyszczonych kurkuminoidów, zmniejsza poziom cukru we krwi o prawie 18%.

W innym badaniu stwierdzono, że przyjmowanie 1,5g kurkuminy przez 9 miesięcy, poprawia funkcjonowanie komórek beta i zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.

Kurkuma jest także znana ze swych właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających, dzięki temu uważa się, że może zmniejszać ryzyko występowania chorób serca i innych powikłań związanych z cukrzycą.

2. Imbir

Imbir to popularna przyprawa stosowana w gotowaniu i domowym leczeniu różnych chorób.

Badanie przeprowadzone na 88 uczestnikach wykazało, że codzienne przyjmowanie 3g imbiru przez osiem tygodni zmniejsza stężenie cukru we krwi na czczo i poziomów HbA1c – które są miarą średniego poziomu cukru we krwi przez ostatnie 2-3 miesiące.

Imbir ma również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co może poprawiać zdrowie serca i oczu. Istnieją też dowody, że związki znajdujące się w imbirze, mogą zapobiegać zmianom białek spowodowanych przez wysoki poziom cukru we krwi. Zmiany te mogą uszkadzać komórki, nerwy i naczynia krwionośne.

3. Cynamon na cukrzycę

Cynamon jest dobrze znanym suplementem przy leczeniu cukrzycy. Dowody na jego skuteczność, bywają jednak sprzeczne.

Wiele badań laboratoryjnych wykazało, że cynamon może poprawiać odporność na insulinę, obniżać wchłanianie glukozy po posiłku i zwalczać stany zapalne.

Niektóre z nich, nie wykazują znaczących efektów, istnieje jednak kilka badań, w których udało się uzyskać obniżenie poziomu cukru we krwi na czczo oraz zmniejszenie poziomu złego cholesterolu.

Innym problemem z cynamonem jest to, że występują jego dwa główne typy – Ceylon i Cassia. Oba z nich dają różne efekty, jednak żaden nie został wystarczająco zbadany.

4. Czarnuszka siewna (Nigella Sativa)

Nasiona czarnuszki siewnej są stosowane w medycynie tradycyjnej od wielu lat. W wielu badaniach na zwierzętach stwierdzono, że nasiona czarnuszki siewnej mają zdolność  zwalczania stanów zapalnych, obniżania poziomu lipidów, zwalczania bakterii oraz ochrony serca i wątroby przed chorobami.

Niedawny przegląd kilkudziesięciu badań na ludziach, stwierdził też, że nasiona czarnuszki siewnej znacznie zmniejszyły poziom cukru we krwi na czczo i HbA1c u ponad połowy badanych.

Dla potwierdzenia efektów i określenia odpowiedniej dawki należy jednak przeprowadzić dodatkowe badania.

5. Kozieradka

Kozieradka to ziele często używane w kuchni i domowym leczeniu. Kozieradka znacząco obniża poziom cukru we krwi na czczo, po posiłku, średnie stężenie cukru we krwi w ciągu 2-3 miesięcy i cholesterolu.

Inny przegląd dowiódł też, że kozieradka pomaga zmniejszyć poziom we krwi o średnio 17mg/dl.

Co ciekawe, kozieradka może też skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Suplementacja tego zioła przez 3 lata, znacznie zmniejszyła zachorowalność na cukrzycę u badanych osób.

6. Aloes

Aloes jest głównie znany ze swych właściwości łagodzących ból. Najnowsze badania wykazały jednak, że potrafi też znacząco zmniejszać poziom cukru we krwi na czczo.

W jednym z badań stwierdzono, że aloes zmniejsza stężenie HbA1c o średnio 1,05%, co jest wynikiem bardzo obiecującym.

Niemniej jednak, dla potwierdzenia skuteczności aloesu, jako dobrego zioła na cukrzycę, należy przeprowadzić dokładniejsze badania na większej grupie osób.

7. Berberyna

Berberyna to suplement pochodzący z roślin. Berberyna może poprawiać poziom lipidów we krwi, zmniejszać stany zapalne i obniżać poziom cukru we krwi.

W jednym trzydniowym badaniu na 36 chorych, suplement berberyny był prawie tak samo skuteczny, jak metformina – lek pomagający kontrolować poziom cukru we krwi.

Faktem jest, że berberyna zmniejszyła poziom HbA1c średnio z 9,47% do 7,48%. W tym samym badaniu, suplement ten obniżył poziom cukru we krwi na czczo o średnio 36% i o aż 44% po posiłku.

Niestety, berberyna jest bardzo słabo wchłaniana, co oznacza, że dla osiągnięcia najlepszej skuteczności, wymagane jest zażycie dużej dawki. W jednym badaniu, u prawie 35% pacjentów wystąpiły działania niepożądane, w tym biegunka, wzdęcia i bóle brzucha.

8. Chrom na cukrzycę

Suplementy zawierające chrom wzbudzają wiele kontrowersji, jeśli chodzi o ich skuteczność w leczeniu cukrzycy. Niektóre badania wykazały, że chrom ma zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi.

Niestety, liczba przeprowadzonych badań jest niewielka, lub zawiera znaczące błędy projektowe, co powoduje, że ich wyniki nie są do końca wiarygodne.

Chrom może przyczyniać się do obniżania poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą, ale w celu potwierdzenia jego skuteczności i określenia właściwej formy i dawki, należy wykonać badania wyższej jakości niż dotychczas.

9. Magnez

Naukowcy odkryli ostatnio, że magnez może odgrywać pewną rolę przy cukrzycy.

Jedna recenzja obejmująca ponad 600tys. uczestników wykazała, że osoby spożywające większe ilości magnezu w diecie, miały o 17% mniejsze ryzyko na rozwój cukrzycy, niż ci, którzy spożywali bardzo małe ilości tego pierwiastka.

Te same badania wykazały, że przy każdym zwiększeniu spożycia magnezu o 100mg na dobę, ryzyko cukrzycy zmniejszało się nawet o 13%.

Badania nie wyjaśniły jednak do końca, czy suplementacja magnezem jest korzystna dla wszystkich osób chorujących lub narażonych na cukrzycę, czy tylko dla tych, którzy nie dostarczają wystarczającej ilości tego pierwiastka w pierwszej kolejności.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.