Okres jesienno – zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla naszego organizmu ze względu na duże wahania temperatury, zmiennego ciśnienia, czy częstych wirusów i infekcji, których nabawić się możemy tak naprawdę wszędzie. W okresie wzmożonych zachowań powinniśmy pamiętać o spożywaniu dużych ilości witamin, ale przede wszystkim urozmaicić naszą dietę w dary matki natury. Sposobem na zapobieganie chorobom w okresie jesienno – zimowym jest sięganie po jadalne kasztany, które niosą za sobą wiele witamin i minerałów. W artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom tego cudownego daru natury.
Kasztany jadalne – czym są i skąd pochodzą?
Kasztany jadalne rosną na drzewach z rodziny bukowatych, które charakteryzują są niesamowicie wysokie, gdyż wielkość drzew kasztana jadalnego wynosi około 35 metrów. Według wierzeń, kasztany były afrodyzjakiem, które doskonale wpływał na potencję i popęd seksualny.Kolebką kasztanów jadalnych jest Rzym, gdzie to starożytni rzymianie uznawali kasztany za pożywienie zapewniające dobrostan fizyczny. Wraz z upływem czasu hodowle rozpowszechniły się, obejmując obszary Morza Śródziemnego, Azji i Kaukazu. Hodowla objęła również obszar Polski i od kilkunastu lat możemy cieszyć się smakiem jadalnych kasztanów. Polskie hodowle kasztanowca przypadają na Pomorze Zachodnie i Śląsk. Kasztany jadalne do dziś znajdują zwolenników medycyny naturalnej, a czas ich dojrzewania przypada na październik i listopad.
Kasztany jadalne – wartości odżywcze:
Artykuły dla Ciebie
200 g kasztanów jadalnych surowych zawiera:
- Wartość energetyczna (kcal): 490 kcal
- Białko ogółem: 4.8 g
- Tłuszcz: 2.50 g
- Węglowodany: 91 g
- Błonnik: 16.2 g
Witaminy:
- Witamina C: 86 mg
- Tiamina: 0.476 mg
- Ryboflawina: 0.332 mg
- Niacyna: 2.38 mg
- Witamina B6: 0.742 mg
- Kwas foliowy: 124 IU
- Witamina A: 56 IU
Kwasy tłuszczowe:
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 0.850 g
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 1.48 g
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 1.789 g
Minerały:
Czytaj także
Właściwości kasztanów jadalnych:
Kasztany jadalne wykazują wiele właściwości, szczególnie prozdrowotnych. Dzięki dużym zawartościom potasu i fosforu wprowadzenie do codziennej diety jadalnych kasztanów usprawnia pracę naszego organizmu, oraz reguluje metabolizm. Są źródłem witamin z grupy A i C, dzięki czemu mogą być zdrowym i smacznym zamiennikiem suplementów diety. Witamina B doskonale wpływa na wzmocnienie naszego układu odpornościowego, który w okresie jesienno – zimowym jest szczególnie narażony na infekcje i wirusy. Ponadto, zawierają lecytynę, która pełni bardzo ważną funkcje, jeśli chodzi o dobrą pamięć i kondycję psychiczną, zaś escytyna łagodzi obrzęki.
Koniecznie przeczytaj!
Kasztany jadalne gotowane
Kliknij i sprawdź ceny!
Zastosowanie kulinarne kasztanów jadalnych:
Kasztany stanowią zdrową przekąskę i najczęściej spożywa się je na surowo. Surowe kasztany wykazują więcej właściwości, niżeli te poddawane obróbce termicznej. Zmielenie kasztanów da nam mąkę, którą wykorzystać możemy w większości potraw, jako zdrowy i bezglutenowy zamiennik mąki żytniej czy pszennej. Są smaczną i niekonwencjonalną alternatywą, jeśli chodzi o dodatek do mięs czy sosów. Ponadto, wspaniale komponują się ze smakiem kawy i są wspaniałym dodatkiem do tego popularnego napoju. Kasztany pieczone będą oryginalną przekąską, zastępującą chipsy, ale sprawdzą się również na przyjęciach.
Przepis na czekoladowe ciasto kasztanowe:
- pół łyżeczki oleju kokosowego
- 700 g masy z kasztanów jadalnych
- 3 łyżki rumu
- 4 łyżki margaryny
- 3 tabliczki gorzkiej czekolady
- 1.5 szklanki kwaśnej śmietanki Olejem kokosowym dokładnie wysmarować blaszkę. Tak nasmarowaną formę wyłożyć szczelnie papierem do pieczenia. Do miski dodać masę z kasztanów, dodać roztopioną margarynę, rum i roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę. Połączyć składniki ze sobą. Następnie szczelnie zabezpieczyć cały deser folią spożywczą, wstawić do lodówki na minimum 3.5 godziny. Tak powstały deser poleca się podawać z kwaśną śmietaną.
Kasztany jadalne, a nietolerancja glutenu:
Kasztany jadalne są wspaniała alternatywą dla osób z nietolerancją i uczuleniem na gluten, ponieważ kasztany nie zawierają glutenu, a świetnie sprawdzą się jako zamiennik mąki w codziennej diecie. Są wspaniałą alternatywą jako zamiennik mąki przy pieczeniu chleba czy ciast.