Czym jest Boswellia Serrata?

Boswellia serrata: inna powszechna nazwa to kadzidło indyjskie. Jest to roślina endemiczna z Indii i Pakistanu. Roślina jest liściastym, rozgałęzionym drzewem średniej wielkości z rodziny osoczynowate. Kora jest szara i cienka jak papier, a liście są zielone i naprzemienne. Drzewo wytwarza białe kwiaty.

Istnieje szesnaście znanych gatunków w rodzaju Boswellia, w tym Boswellia sacra i Boswellia carteri, ale jest Boswellia serrata, która jest stosowana w medycynie ziołowej, głównie ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. Użyteczne części rośliny: pień drzewa wytwarza żywicę (oleoresynę), która jest oczyszczana, a następnie stosowana, jako ekstrakt w zastosowaniach leczniczych.

To zioło ajurwedyjskie znane z tradycyjnej medycyny indyjskiej sklasyfikowane, jako phytofarmaceutyk (H15, Europa), które wydaje się być bardzo przeciwzapalne, pomocne w leczeniu zapalenia kości i stawów i może pomóc w obrzęku mózgu. Boswellia serrata wydaje się mieć działanie przeciwzapalne przy zaburzeniach stawów.

Czym jest Boswellia Serrata?

Zastosowanie Boswellia Serrata dzieli się na trzy kategorie: religijne, kosmetyczne i lecznicze. Egipcjanie używali Boswellia Serrata żywicy lub kadzidła, aby zapieczętować swoich drogich zmarłych, podczas gdy kobiety egipskie robiły proszek antymonowy (tradycyjna mikstura używana przez kobiety na Bliskim Wschodzie do malowania oczu) przez zmielenie kadzidła w drobny proszek.

Katolicy rzymscy i greccy również używali tej rośliny, jako kadzidła w rytuałach religijnych. Jednak Boswellia była najbardziej wykorzystywana ze względu na jej właściwości lecznicze. Chińczycy używali Boswelli, jako środka pobudzającego, miejscowego, czyli w formie maści na urazy, zmiany skórne i trąd, płynu do płukania jamy ustnej i gardła oraz lekarstwa na ból brzucha.

Boswellia Serrata –  Ziołowy zasób natury

Tradycyjna medycyna wykorzystała żywicę gumowatą z drzewa boswellia do leczenia zapalenia stawów, biegunki, choroby Crohna, dyspergera, choroby płuc i pasożytów.

W medycynie ziołowej Boswellia Serrata jest najlepiej znana ze względu na jej zastosowanie w leczeniu zapalenia stawów. Aktywny składnik, kwas boswellitowy, w żywicy jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Powiedziano również, że ma właściwości łagodzące bóle. Te dwie właściwości mogą być skutecznym lekarstwem dla reumatoidalnego zapalenia stawów i zapalenia kości i stawów.

Boswellia Serrata, dzięki aktywnym kwasom boswelitowym, wydaje się być nową inhibicją enzymu prozapalnego o nazwie 5-lipoksygenazy i może posiadać inne działanie przeciwzapalne (takie jak hamowanie nF-kB, które nie są nowe). Te działania przeciwzapalne zostały zbadane pod kątem ich korzyści w chorobie zwyrodnieniowej stawów i wydaje się, że doustne suplementy Boswellia mogą tłumić bóle w znacznym stopniu, a efekty bólowe trwają zaledwie tydzień.

Inne właściwości Boswellia Serrata

  • Wyciąg z Boswellia serrata wykazał również obietnicę obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi i wątrobie. To sprawia, że jest skutecznym czynnikiem obniżającym całkowity poziom cholesterolu.
  • Ekstrakt ma również łagodny efekt uspokajający. Ten efekt wspomaga działanie łagodzące przy artretycznych bólach stawów.
  • Składnik Boswellia znany, jako Incensole (Acetate) wydaje się mieć działanie antydepresyjne i łagodzące podczas odczuwanie lęków.
  • Astma została skutecznie leczona z użyciem ekstraktu Boswellia Serrata. Zioło to pomaga złagodzić nieżyt w drogach oskrzelowych. Kwas boswella w ziole pomaga w zapobieganiu formowaniu leukotrienu w organizmie. Leukotrieny zostały zidentyfikowane, jako przyczyna zapalenia i mogą wywołać objawy astmy. Uznaje się, że cztery inne kwasy znajdujące się w Boswelli pomagają w rozwoju enzymu produkującego leukotrien, zwanego 5-lipoksygenazy (5-LO). Spośród tych czterech, kwas acetyl-11-keto-beta-boswellowy (AKBA) jest najsilniejszy.
  • Roślina była także stosowana w leczeniu choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
  • Niektóre badania wykazują obietnicę zwiększania odporności organizmu dzięki stosowaniu ekstraktu Boswellia Serrata.
  • Działa leczniczo w zaburzeniach układu moczowego
  • Stosowano ją także w leczeniu rzeżączki i
  • Liszaju obrączkowego.

Co ciekawe, Boswellia Serrata może być pomocna przy leczeniu raka, który wydaje się być bardziej antyproliferacyjny, a nie apoptotyczny (ten ostatni ma na celu wywołanie uregulowanej śmierci komórek), ponieważ jest silnym inhibitorem angiogenezy i inwazyjności komórek. Nie ma dużej liczby badań nad tymi twierdzeniami, ale wstępne dane dotyczące myszy i szczurów, sugerują, że roślina ta może silnie tłumić rozwój nowotworu (trzustki, jelita grubego), a w niektórych przypadkach wręcz przeciwdziałać rozwojowi guza (prostaty, glejaka). Potencjał tego zioła został powtórzony w innych liniach komórek nowotworowych in vitro (w tym piersi, szyjnej, szpiczakowej i białaczkowej), ale muszą być przeprowadzone dalsze badania.

Boswellia Serrata wydaje się być zupełnie nietoksyczna, ma historię stosowania, jako fitofarmaceutyk do obrzęku mózgu związanego z radioterapią (leczenie raka), a ogólne działania przeciwzapalne i przeciwrakowe czyni go dość interesującym zielem w stosunku do innych, które mają mniejsze działanie.


Boswellia Serrata w kapsułkach
Kliknij TUTAJ!

Dawkowanie i sposób podawania

Preparaty z Boswellia Serrata są dostępne w tabletkach, kapsułkach lub w płynnej formie ekstraktu z żywicy gumowej. Płyn może być przygotowany do przygotowania maści przeznaczonej do stosowania miejscowego.

Typowe dawki dobowe zazwyczaj zawierają od 300 do 500 mg ekstraktu trzy razy na dobę. Aktualna zalecana dawka kwasu boswellowego wynosi 150 mg trzy razy na dobę.

Ponieważ wiele środków ziołowych jest ujednoliconych do różnych udziałów procentowych składników aktywnych (zwłaszcza kwasu boswellowego), ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Zastosowanie miejscowe może być stosowane w celu zmniejszenia bólu i zapalenia stawów, nie przekraczając 5 aplikacji w ciągu 24 godzin.

Potencjalne skutki uboczne Boswellia Serrata

Działania niepożądane związane ze stosowaniem Boswellia Serrata są rzadkie, ale mogą wystąpić nudności, biegunka lub wysypka skórna. Nie ma potwierdzonych udokumentowanych przeciwwskazań lub interakcji leczniczych, ale zioło może zwiększyć efekty lub toksyczność niektórych. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.