Jaki jest skład ziół szwedzkich?

Ziołolecznictwo w Polsce jest bardzo powszechne. Herbaty ziołowe można kupić nie tylko w sklepach zielarskich czy w aptekach, ale też po prostu w sklepach spożywczych. Suszone liście, kwiaty i korzenie roślin są używane w lecznictwie już od tysięcy lat. Obecnie dziedzina ta rozwinęła się o wiele bardziej i naturalne składniki wykorzystywane są do leczenia wielu różnych chorób. Jedną z najbardziej powszechnych mikstur są zioła szwedzkie, które obecne są w prawie każdym domu, a na pewno były stosowane przez nasze babcie.

Czym są zioła szwedzkie?

Nazwa ta jest bardzo znana, ale niewiele osób skąd wie skąd naprawdę ta mieszanka ziół pochodzi i co zawiera. Pierwszy raz mieszanka ziół szwedzkich zaczęła być powszechnie stosowana w europie w latach 30. XVIII wieku. Pierwotnie mieszanka ta nazywała się Theriac i zawierała 7 ziół oraz aloes połączonych z alkoholem. Jednakże mieszankę tę stosowano w postaci sfermentowanej. Co ciekawe mieszanka ta wywodzi się ze starożytnej Grecji, ale dopiero w XVIII wieku zaczęto ją masowo stosować w Europie.

Jeszcze większą popularność zioła szwedzkie zyskały dzięki książce zielarskiej autorstwa Marii Treben. Została ona wydana w latach 80. XX wieku i do dzisiaj uważana jest za podstawowe źródło wiedzy o ziołach i składzie mieszanki ziół szwedzkich. W miarę wzrostu popularności ziołolecznictwa i mieszanki ziół szwedzkich przepis na ich wykonanie zmienił się. Każda firma oferująca gotowe mieszanki czy preparaty na bazie alkoholu wprowadza zmiany, które mają sprawić, że mieszanka będzie jeszcze bardziej skuteczna. Ale chcąc zrobić sobie zioła szwedzkie z klasycznego przepisu warto sięgnąć po przepis Marii Treben.

Skład ziół szwedzkich

Odnosząc się do mieszanki 11 ziół według książki Marii Treben w skład ziół szwedzkich na 85,2 g gotowego produktu wchodzą:

  • piołun 10 g,
  • korzeń arcydzięgla 10 g,
  • manna 10 g,
  • teriak 10 g,
  • korzeń kurkumy 10 g,
  • senes 10 g,
  • korzeń rabarbaru 10 g,
  • mirra 5 g,
  • kamfora 10 g,
  • szafran 0,2 g.

Jednak bardzo często w składzie ziół szwedzkich jest też aloes czy ostropest plamisty. Można kupić gotowe mieszanki lub też sporządzić swoją na bazie podanych wyżej ziół i ich proporcji.

Jak działają składniki ziół szwedzkich?

Wyselekcjonowane zioła i rośliny wymieszane razem mają dawać wiele wspaniałych dla organizmu efektów. Jednak nawet każde z nich z osobna mają dobroczynny wpływ na organizm. Aloes jest między innymi dobry na ukojenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz do regeneracji ran na skórze. Z kolei arcydzięgiel zawarty w każdej mieszance ma duży potencjał w leczeniu chorób układu krążenia, zapobiega nadciśnieniu czy też spowalnia proces starzenia się skóry. Natomiast ostropest plamisty korzystnie wpływa na wątrobę i to nie tylko u ludzie, ale też np. u psów (przy czym stosowanie tego zioła musi zalecić weterynarz). Ostropest ma dość szerokie zastosowanie, ponieważ nie tylko leczy wątrobę, ale też ogranicza skutki uboczne chemioterapii czy poprawia stan skóry i śluzówki. Kamfora to dość dobrze znany środek przeciwzapalny, ale ma też działanie wspomagające obniżanie cholesterolu, a więc może wpłynąć nawet na redukcję tkanki tłuszczowej ciała.

Manna, czyli jesion mannowy to składnik odpowiedzialny za poprawę stanu wątroby oraz lepszy metabolizm. Z kolei korzeń rabarbaru korzystnie wpływa na stan trzustki oraz może obniżać markery stanów zapalnych tego organu. Szafran natomiast chroni przed chorobami układy pokarmowego, układu nerwowego czy przed cukrzycą. Mało znany senses pobudza perystalitykę jelit, ale też ma działanie ochronne na wątrobę i przeciwbólowe.

Na co stosować zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie można stosować zewnętrznie jak i wewnętrznie. Najpopularniejsza jest nalewka na bazie alkoholu, ale można też zioła wąchać czy robić z nich zewnętrzne okłady. Stosowane są na wiele różnych dolegliwości od zwyczajnego bólu głowy po zapalenie gardła i anginę. Najczęściej jednak zioła szwedzkie podawane są profilaktycznie w okresie zimowym, aby uniknąć zachorowania na przeziębienie bądź grypę lub w celu leczniczym, gdy już pojawią się pierwsze objawy takie jak gorączka czy dreszcze. Zioła te można stosować także na bezsenność, bóle reumatyczne, bolący ząb czy nawet na choroby oczu – zewnętrznie. Także zewnętrznie nalewką można przecierać krosty, wysypki, strupy oraz inne infekcje skóry w celu odkażenia i szybszego gojenia się ran.

Mieszanka ziół szwedzkich świetnie sprawdzi się też przy dolegliwościach układu pokarmowego, jak dolegliwości żołądkowe, jelitowe, a nawet wzdęcia. Także pomoże przy zaburzeniach miesiączkowania. Zewnętrznie pomoże też na obrzęki, ślady po ospie i inne blizny, a nawet na ugryzienia i ukąszenia owadów. Może sprawdzić się także przy poparzeniach i odmrożeniach orz na odciski, plamy i guzy.

Zioła szwedzkie mogą pomóc w leczeniu tasiemca, żółtaczki, gruźlicy, a nawet hemoroidów. Jednak przy leczeniu lekami zapisanymi przez lekarza trzeba skonsultować możliwość podawania dodatkowo ziół. Konsultować natomiast nie trzeba działania ziół szwedzkich na kaca, bowiem wypicie dwóch łyżek nalewki pomaga wytrzeźwieć, choć sama nalewka oparta jest na alkoholu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.