Kasza jaglana – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Nie da się ukryć, że za oknem już jesień. My natomiast staramy się sięgać po potrawy, które zasilają nasze energetyczne potrzeby. Dlatego w większości zapychamy organizm zbędnymi kaloriami, które czerpiemy ze słodyczy lub fast food-ów. W okresie jesienno  zimowym posiłki przez nas spożywane powinny być zdrowe i sycące. Ich głównym zadaniem jest wspieranie naszej odporności i dostarczenie energii do płynnego działania. Jednym z podstawowych składników, który pomoże osiągnąć powyższy cel jest kasza jaglana.

Zwłaszcza, że posiada ona funkcje oczyszczające organizm z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu. Wartość energetyczna kaszy jaglanej oraz zawartość składników odżywczych jest zbliżona do kaszy gryczanej. W porównaniu do pozostałych zbóż zawiera ona mniej błonnika pokarmowego. Dlatego jest bardzo dobrym składnikiem diety lekkostrawnej. Na tle innych kasz wyróżnia się dużą zawartością żelaza, cynku, miedzi oraz witamin takich jak B1, B2, B6. Ponadto w przeciwieństwie do innych kasz ma charakter zasadowy. Codzienna dieta człowieka jest kwasotwórcza. Dlatego produkty takie jak kasza jaglana pomagają w przywróceniu optymalnego pH dla ustroju.

Zastosowanie kaszy jaglanej.

Kasza jaglana znalazła zastosowanie w wielu posiłkach. Zazwyczaj stanowi ona zamiennik dla tuczących ziemniaków. Chętnie sięgają po nią osoby, które pragną poprawić swój stan zdrowia lub są na diecie. Stanowi ona sycący i odżywczy składnik posiłków. Jednak nie często zdarza nam się sięgać po tego rodzaju pokarmy. W pośpiechu swój wybór kierujemy w stronę gotowych produktów. Zwłaszcza, że przygotowanie posiłków z kaszy nie jest wcale takie pracochłonne. Istnieje wiele sposobów na jej zastosowanie w kuchni. Na bazie kaszy jaglanej można przygotować: chleb, pierogi, jogurt, majonez, a nawet mleko.

Zboże to stanowi doskonałą bazę dla potraw o wielu smakach: słodkich, słonych, a także ostrych. Przygotujemy z niej zupę, naleśniki, kluseczki, placuszki, omlet, budyń, a nawet koktajl i smoothie. Obróbka kaszy trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od rodzaju ziarna i sposobu jego przechowywania, ale też od jego wcześniejszego moczenia lub prażenia. Prażenie przyspiesza gotowanie, ale ma też inne zalety. Prażona kasza skuteczniej usuwa wilgoć z organizmu i ogrzewa narządy wychłodzone przez spożywanie śluzo-twórczych produktów, szczególnie w chłodnych porach roku. Do tak przygotowanej kaszy jaglanej pasują orzechy, mielone ziarna, np. lnu, wiórki kokosowe, świeże lub suszone owoce.

i-bio-planet-kasza-jaglana-bio-1kg

Właściwości kaszy jaglanej.

Mamy okres jesieni. Dlatego obecnie nasz organizm jest narażony na osłabienie i potrzebuje dawki witamin oraz zabiegów rozgrzewających. Kasza jaglana ma wiele właściwości zdrowotnych i można przyrządzać ją na wiele sposobów. W czasie jesieni powinniśmy spożywać ją regularnie. Oto kilka właściwości przez, które powinniśmy spożywać ten produkt.

  • Kasza jaglana zawiera mało skrobi. Ma ona z kolei dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.
  • Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, gdyż nie zawiera glutenu. Dlatego warto ją polecić osobom chorującym na celiakię z dietą bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Z tego też powodu jest dobrym domowym lekarstwem na katar.
  • Kasza jaglana to wspaniały składnik, który ma korzystny wpływ na naszą urodę. Zawiera ona krzemionkę, która poprawia kondycję: włosów, skóry i paznokci. Krzem pełni też ważną rolę w mineralizacji kości, gdyż zapobiega ich odwapnianiu.
  • W kaszy odnajdziemy też duże ilości witaminy E i lecytyny, która istotnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. O obecność kaszy w diecie powinny zadbać osoby pracujące intensywnie umysłowo lub uczące się.
  • Warto pamiętać, że kasza jaglana jest niezwykle kaloryczna w 100 gramach kaszy jaglanej znajdziemy około 350 kalorii. Ma ona również znaczny indeks glikemiczny (71 – dla ugotowanej kaszy jaglanej, dla porównania: ryż brązowy i kasza gryczana mają indeks glikemiczny około 50). Oznacza to, że szybko podnosi poziom cukru we krwi, nie jest więc wskazana dla diabetyków i osób będących na diecie Montignaca. Jednak nawet osoby odchudzające się nie powinny całkowicie rezygnować z jedzenia kaszy jaglanej, gdyż zawarty w niej krzem poprawia metabolizm.
  • Według medycyny chińskiej kasza jaglana wykazuje właściwości ocieplające. Wzmacnia osłabiony i wychłodzony organizm. Poleca się ją szczególnie zimą i jesienią.
  • Kleik z kaszy jaglanej polecany jest przy problemach żołądkowych ponieważ jest lekkostrawny i pożywny.
  • Ponadto kasza jaglana posiada antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki.
    Kasza jaglana jest produktem polecanym szczególnie na śniadanie, gdyż jest lekkostrawna i sycąca. Można ugotować ją na wodzie z mlekiem lub w samym mleku, najlepiej z dodatkiem bakalii. Kaszę jaglaną można podawać do duszonych mięs, zup (krupnik), w zapiekankach oraz jako deser z owocami. Można z niej zrobić pyszne kotlety oraz wymyślać różne inne, ciekawe potrawy według własnej inwencji twórczej.
Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. koach_eljon mówi

    10 g białka na 100 g produktu to chyba wcale nie aż tak dużo. Dużą ilością nie jest też 0,1 mg wit. E. A ponad 50 g skrobi nie jest z kolei małą ilością 😉

Zostaw odpowiedź