Kasza bulgur – właściwości zdrowotne i odżywcze, jak przygotować

Kasza bulgur to odmiana kaszy robiona z najzdrowszej i najbogatszej w składniki pszenicy durum. W Turcji znana jest już wielu tysięcy lat, lecz dopiero teraz staje się popularna na zachodzie. Współcześnie uznaje się, że pszenica durum jest najzdrowszą kaszą dzięki swojemu niesamowitemu składowi. Zawarte w niej minerały i witaminy są zdrowe dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet w ciąży, są więc kopalnią zdrowia w morzu współczesnej niezdrowej żywności. Kasza bulgur dostępna jest pod trzema postaciami: drobnoziarnista, średnioziarnista i gruboziarnista, różnią si między sobą jedynie stopniem zmielenia pszenicy. Jak przygotować kaszę i dlaczego warto włączyć ją do swojej diety?

Właściwości zdrowotne kaszy bulgur

Kasza bulgur jest źródłem wielu składników, które niezbędne są do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Zawiera w sobie witaminy z grupy B, to jest: B1, B2. B3, a także B6, z czego witaminy B3 jest najwięcej a działa ona kojąco na układ nerwowy, a także wspomaga przemiany metaboliczne w naszym organizmie.

Minerały zawarte w kaszy bulgur a zatem i w pszenicy durum to potas, fosfor, magnes, wapń, sód, żelazo oraz magnez w kolejności od największej do najmniejszej ilości miligramów zawartych w 100 gramach produktu.

Co ważniejsze kasza bulgur jest najbardziej bogata ze wszystkich znanych kasz w błonnik, który oczyszcza jelita, a także wspomaga układ pokarmowy przeciwdziałając zatwardzeniom.

Kto powinien jeść kaszę

Kasze, nie tylko ta konkretna, ale właściwie wszystkie są cennym źródłem witamin i mikroelementów, zatem warto jeść je często. Będą idealne dla każdego, kto nie ma większych problemów z układem trawiennym ani nie jest uczulony na gluten. Będzie idealna przy problemach z trawieniem, a także w okresie ciąży dzięki wysokiej zawartości cennych składników.

Przy odchudzaniu – kaloryczność kaszy bulgur

Kasza bulgur na 100 gram produktu zawiera jedynie 83kcal, z jednej strony jest to stosunkowo dużo, jednak jak na kaszę jest to niezwykle mało. Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość składników odżywczych, których dostarcza kasza jak również wysoką zawartość błonnika. Dzięki temu kasza bulgur będzie dobrym zamiennikiem ziemniaków czy chociażby kaszy mannej. Pobudzi układ trawienny, co przyspieszy metabolizm i spalanie, a do tego wniesie ważne składniki, które przy diecie odchudzającej mogą być w zbyt małych ilościach.

Co ciekawsze błonnik zalega dosyć długo w samym żołądku, gdyż zaczyna pęcznieć i jego trawienie trwa stosunkowo długo dzięki czemu po zjedzeniu kaszy czujemy się dłużej najedzeni.

Przy cukrzycy – indeks glikemiczny kaszy bulgur

Kasza bulgur ma bardzo niski indeks glikemiczny równy 46, oznacza to, że nie powoduje skoków insuliny po zjedzeniu jej. Dzięki temu jest bezpieczna dla diabetyków i cukrzyków oraz osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę. (Kasza bulgur zawiera około 18 gram węglowodanów na 100 gram produktu, z czego tylko 0,1 grama to cukry proste)

Przy zaparciach

Wysoka zawartość błonnika w kaszy będzie idealna dla osób, które mają zwolnioną perystaltykę jelit lub naturalne problemy z zaparciami. Regularne jedzenie kaszy jako dodatku do potraw jak do zupy lub zamiast ziemniaków lub ryżu pozwoli unormować pracę jelit, a co więcej powstawaniu chorób i infekcji, które często pojawiają się przy chronicznych zaparciach.

W trakcie ciąży i karmienia piersią

W trakcie trzeciego trymestru ciąży, kiedy rozwija się układ nerwowy dziecka niezwykle ważny i potrzebny jest kwas foliowy czyli witamina B6, który pozytywnie wpływa na rozwój a także może uchronić przed powstaniem poważnych wad rozwojowych właśnie układu nerwowego. Z tego powodu niezwykle ważne, ale również przydatne jest spożywanie produktów bogatych w witaminę B6, między innymi właśnie kaszę bulgur.

Bio planet bulgur (kasza) BIO 500g

Kliknij i sprawdź ceny!

Na niedobory magnezu

Ze względu na wysoką zawartość magnezu w pszenicy, a więc i w kaszy bulgur warto spożywać ją częściej niż raz w tygodniu. Magnez w kaszy jest łatwo przyswajalny a może załagodzić wiele problemów związanych z jego niedoborem. Są to między innymi problemy z radzeniem sobie ze stresem, z problemem odczuwania szczęścia, a co więcej magnez wspomaga pracę mózgu, a co za tym idzie pamięć i koncentrację.

Przeciwwskazania do jedzenia kaszy bulgur

Chociaż kasza ta jest niezwykle zdrowa jedna z jej odmian może być niezwykle szkodliwa jedzona w zbyt dużych ilościach. Jak wcześniej było wspomniane kasza bulgur występuje w trzech odmianach i to ostatnia – gruboziarnista odmiana może być powodem problemów. Jeżeli cierpimy na owrzodzenie żołądka, refluks lub nadkwasotę to częste jedzenie gruboziarnistej kaszy bulgur może nasilić objawy, a w przypadku silnych wrzodów może spowodować ich pęknięcie. Zatem, jeżeli wiemy, że cierpimy na którąś z tych przypadłości warto skusić się na kaszę drobnoziarnistą, ewentualnie średnioziarnistą, która nie będzie podrażniać tak naszego układu pokarmowego.

Celiakia

Również osoby, które chorują na celiakie czyli uczulenie na gluten będą musiały zrezygnować z kaszy bulgur, gdyż produkuje się ją z tak zwanej pszenicy twardej, która zawiera go więcej niż zwykła, a zatem będzie bardziej uczulać.

Jak przygotować kaszę

Chociaż wydaje się, że kasza bulgur jest trudna do przyrządzenia to nie ma nic bardziej mylnego! Kluczem do tego, aby kasza była pyszna i miękka jest wrzucenie jej do lekko osolonej wody w proporcjach jednej szklanki kaszy na dwie i pół szklanki wody, następnie gotować do 8-10 minut w przypadku kaszy gruboziarnistej. Jeżeli gotujemy drobnoziarnistą wystarczy półtorej szklanki wody na szklankę kaszy i zaledwie 5 minut gotowania. Najważniejsze jest aby tak przygotowaną kaszę zawinąć w ręcznik lub koc i odłożyć na 20 minut aby napęczniała i zmiękła. Smacznego!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź