Kasza gryczana nie tylko dla wegan; właściwości kaszy gryczanej.

Kasza gryczana to jedna z najstarszych potraw na terenie Polski, obecnie nie jest zbyt popularna, a szkoda, ponieważ ma w sobie niesamowite minerały i witaminy, a przede wszystkim białko! Współcześnie bardziej popularne są kasze, które niegdyś były czymś niezwykłym jak kasza jaglana czy kasza kuskus. Wbrew pozorom nie jest ona zbyt trudna do przygotowania.

Rodzaje kaszy gryczanej

Dla większości kasza gryczana kojarzy się z ciemnymi trójkątnymi nasionkami, jednak nie jest to jedyny sposób podawania i przygotowania kaszy.

Kasza gryczana w przeciwieństwie do pozostałych kasz nie jest nasionami roślin z których pochodzi, w tym wypadku kasza jest owocem powstałych z rośliny nazywanej gryką. Podstawowym rozróżnieniem kasz gryczanych jest podzielenie ich na prażoną i nie prażoną.

Prażona kasza gryczana

Jest koloru czekoladowego lub orzechowego, ogólnie w kolorze brązów. Prażenie nadaje jej ciekawego smaku, jednak poddawanie wysokiej temperaturze powoduje utratę w pewnym stopniu jej wartości odżywczych. Tak w ilości białka kasza nieprażona ma około 3 gram białka na 100 gram więcej. Chociaż może brzmieć to śmiesznie, jednak wraz ze zwiększaniem porcji kaszy obecność białka rośnie potęgami. Dodatkowo prażoną kaszę gryczaną można podzielić na całą i łamaną. Różnią się od siebie rozdrobnieniem – kasza łamana jest drobniejsza od całej.

Biała kasza gryczana – nieprażona

Jak wyżej było wspomniane jest ona zdrowsza dzięki temu, że nie poddaje się jej wysokim temperaturom w trakcie produkcji. Biała kasza gryczana jest dużo rzadziej spotykana w sklepach, jednak to właśnie ten rodzaj kaszy był niegdyś najpopularniejszym, między innymi dlatego, że jest łatwiejsza i szybsza w produkcji. Taka kasza jest dużo jaśniejsza, może nawet wpadać w zielonkawe tony. Ten rodzaj dzieli się jeszcze na trzy: całą, łamaną i krakowską.

Odmiana krakowska jest jeszcze bardziej drobna niż łamana a swoją nazwę wywodzi od miasta Krakowa, z którego pewna polska królowa kazała sobie sprowadzać właśnie w ten sposób przyrządzaną kaszę.

Cenne składniki kaszy gryczanej

Wydaje się, że jednym z najcenniejszych składników jest wysoka zawartość białka, ponieważ na 100gram kaszy białej(zwykłej) znajduje się około 13 gram białka! Z tego powodu zalecana jest w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Makroelementy

Kasza zawiera w sobie wiele cennych makroelementów. Fosfor, dzięki któremu kasza pozytywnie wpływa na poprawę stanu kośćca, a także uzębienia. Zalecana jest przy leczeniu osteoporozy. Równie duża ilość magnezu w kaszy poprawia pracę układu nerwowego i pomoże znormalizować temperaturę ciała co może pomóc w walce z nadmierną potliwością. Niezbędny do życia potas z kaszy również będzie dobrze wpływać na pracę układu nerwowego w bardzo podobny sposób co magnez.

Witaminy

W przypadku witamin kasza gryczana bogata jest w ryboflawinę czyli witaminę B2, która wpływa na nasz wzrok, problemy z drganiem mięśni. W kaszy występuje również witamina B3, której skutki niedoboru są dosyć nieprzyjemne, a zjedzenie kaszy ponoć pomaga od razu. Mianowicie niedobór witaminy B3 będzie powodować mniejszą odporność za zimno spowodowaną spowolnieniem metabolizmu. Nawet nieduża ilość kaszy pozwoli nam nieco wyrównać możliwe niedobory.

Mikroelementy

Oprócz tego kasza gryczana bogata jest w mikroelementy takie jak cynk, miedź, żelazo, mangan i w bardzo śladowych ilościach selen. Z tego powodu jest niezwykle cenną rośliną w ludzkiej diecie.

Czy warto jeść kaszę gryczaną

Mogłoby się wydawać, że takie pytanie jest zbędne. Jednak wraz z przybyciem na tereny europejskie ryżu czy ziemniaków, kasze spożywane są bardzo niechętnie, a ta szczególna kasza gryczana jest bardzo przydatna w diecie. W przeciwieństwie do nowo przybyłych węglowodanów, które są dobrym dodatkiem do drugich dań, kasza jest bogata w takie składniki, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, ani nie wytwarzają go żadne bakterie jelitowe jak w przypadku witaminy K. Choćby z tego powodu warto włączyć kasze do swojego menu, chociaż raz lub dwa razy w tygodniu.

Dla kogo kasza gryczana

Kasza gryczana dla każdego! Kasza jest dobra przy każdego rodzaju diecie. Jak większość roślinnych produktów jest niskokaloryczna więc nie będzie zakłócać diety odchudzającej. Będzie zapobiegać powstawaniu anemii co oznacza, że równie dobra będzie dla osób z problemem anemii.

f-kaszka-gryczana-instant-300g-nominal

Kaszka gryczana instant 300g nominal

Kliknij i sprawdź ceny!

Spożywanie kaszy gryczanej regularnie poprawi stan naszych komórek i ukrwienia organizmu zatem wskazana jest dla osób, które często mają różnego rodzaju krwotoki.

Kasza gryczana będzie także idealna dla osób z chorobami miażdżycowymi. Dzięki dużej zawartości flawonoidów, które nie tylko będą korzystnie wpływać na problemy miażdżycowe ale ogólnie poprawią stan układu krwionośnego.

No i oczywiście jest ona genialnym zamiennikiem białka zwierzęcego dzięki czemu jest cenna dla wegan i wegetarian. Co ciekawsze kasza gryczana dobrze wiąże ciasto zatem będzie dobrym wegetariańskim zamiennikiem jaj, ale też dobrym sposobem na urozmaicenie przekąsek lub pieczywa. Wbrew pozorom kasza dobra jest nie tylko na słono, ale dawniej była również podawana na słodko z konfiturami więc może być ciekawym dodatkiem do słodkich ciast.

Kasza gryczana przy celiakii

Kasza gryczana można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ nie zawiera w sobie glutenu. Ostrzeżenia o śladowych ilościach glutenu na opakowaniach w sklepie są spowodowane tym, że w okolicy produkcji kaszy gryczanej są produkowane lub pakowane produkty bogate w gluten. Zatem nie ma powodu do obaw i można bezpiecznie spożywać kaszę gryczaną.

Z kaszy gryczanej produkowana jest również mąka, która będzie bezpieczna do wypiekania ciast i chlebów, co jest rzadkością wśród różnego rodzaju mąk. Niestety nadal tego typu produkty są jedynie w dużych sklepach z działem „zdrowej żywności” lub w wyspecjalizowanych miejscach jak sklepy ekologiczne.

Sposób przygotowania

Wbrew pozorom przygotowanie kaszy nie jest trudne. Do gotującej wody należy wrzucić kaszę i gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Sekretem dobrze wygrzanej i napęczniałej kaszy jest odstawienie jej po tym czasie najlepiej okrytej ścierką lub jak to robią nasze babcie grubym kocem na kolejne 15 minut. Gotowe!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.