Antyoksydanty w kosmetykach

Antyoksydanty to formalna nazwa przystępniej brzmiących przeciwutleniaczy. Jak sama nazwa wskazuje przeciwdziałają utlenianiu, co można by wyjaśnić na przykładzie spalania zapałki, która pod wpływem tlenu zaczyna stopniowo zamieniać się w popiół. Antyoksydanty to tacy obrońcy skóry, którzy chronią przed niektórymi uszkodzeniami komórek. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, by walczyć z oznakami starzenia skuteczniej niż nie jeden zaawansowany technologicznie składnik. One same bywają wytwarzane w laboratorium, lecz ich główne źródło występuje w naturze. Antyoksydanty znajdziemy w owocach i warzywach, ich dużą zawartość mają witaminy młodości: A, C i E, beta-karoten, a także zielona herbata, soja, granat, kurkuma, a to tylko kilka spośród setek przykładów. Ten artykuł zostanie poświęcony antyoksydantom w kosmetykach i ich działaniu na skórę.

Wolne rodniki przyczyną starzenia skóry

Wydawać by się mogło, że spożywanie produktów bogatych w ten składnik pomoże nam zwalczyć oznaki starzenia od wewnątrz i tak z pewnością jest, ale lepsze rezultaty uzyskasz, gdy znajdą się one bezpośrednio na twojej skórze. Najbardziej skuteczne jest spożywanie antyoksydantów i dostarczanie sobie dużej ilości wspomnianych witamin w połączeniu z kuracją pielęgnacyjną. To dlatego, że spożywane antyoksydanty są najpierw dostarczane do narządów wewnętrznych, a dopiero później ich resztki znajdą się w skórze.

Aby dobrze zrozumieć rolę antyoksydantów w naszej skórze musimy zacząć od wyjaśnienia terminu wolne rodniki, bo to one są odpowiedzialne za starzenie nie tylko powierzchni ciała, ale całego organizmu ze wszystkimi jego narządami. Wolne rodniki to niestabilne, niszczące cząsteczki, które tworzą się pod wpływem czynników środowiskowych takich jak promieniowanie słoneczne czy działanie substancji drażniących. Z biegiem czasu prowadzą one do uszkodzenia zdrowych komórek odpowiedzialnych za utrzymanie młodzieńczego wyglądu. Wolne rodniki oddziałują na poziomie komórkowym, czyli tam, gdzie rozstrzygają się losy naszego zdrowia i piękna. Utrata jędrności i elastyczności, zmarszczki, depigmentacja – to wszystko przykłady działania wolnych rodników.

Co jeszcze bardziej zadziwiające to właśnie życiodajny tlen powoduje uwalnianie wolnych rodników. Jego reaktywna forma jest jedną z najbardziej obfitych w istnieniu, a zarazem najbardziej szkodliwa. Czy jest więc w ogóle możliwe powstrzymanie wolnych rodników?

Jak działają antyoksydanty?

Przeciwutleniacze są tym brakującym ogniwem w walce z wolnymi rodnikami. Nie tylko stabilizują, ale nawet niszczą szkodliwe substancje uniemożliwiając im dotarcie do zdrowych cząsteczek i zerwania ich struktury. Dzięki ich zdolności do neutralizowania wolnych rodników, antyoksydanty odgrywają ogromną rolę w zapobieganiu oznakom starzenia. Dodatkowo przeciwdziałają niektórym efektom ubocznym wolnych rodników jak stan zapalny, który zapoczątkowuje rozpad kolagenu i elastyny oraz powstawanie wykwitów. Dlatego warto postawić na antyoksydanty tak ważne dla zachowania zdrowej, młodszej skóry. Nigdy nie jest za późno, by zacząć korzystać z ich dobrodziejstw w pielęgnacji ciała. Nie tylko w jakimś stopniu naprawimy wyrządzone szkody, ale pomożemy ochronić skórę przed wolnymi rodnikami obecnymi nieprzerwanie w środowisku. Możesz wybrać dowolną opcję zapobiegania – krem z filtrem UV, naprawcze serum lub odżywczy balsam. Antyoksydanty sprawdzą się w niemal każdym kroku codziennej pielęgnacyjnej rutyny.

Jak dostarczyć skórze antyoksydantów?

Z pewnością szukasz najskuteczniejszego sposobu dostarczenia przeciwutleniaczy swojej skórze. Badania wykazały, że takim produktem jest niestety mało popularny filtr przeciwsłoneczny. Filtry przeciwsłoneczne mają to do siebie, że źle współpracują z podkładem, a jeszcze gorzej z cerą tłustą. Warto pochylić się jednak nad ich wadami, bo w zamian zyskujemy jeden z najlepszych sposobów zapobiegania zmarszczkom i brązowym przebarwieniom, piegom i odbarwieniom skóry. Filtr jest dobry sam w sobie, ale w połączeniu z antyoksydantami zwiększa swoją skuteczność i jest ogromną pomocą w walce z negatywnym wpływem czynników przyrody.

Zwróć uwagę na opakowanie! Być może nie masz świadomości jak ważne i trudne jest zatrzymanie antyoksydantów w aktywnej postaci. Same ich uzyskanie jest nie lada wyzwaniem, dlatego szkoda byłoby utracić ich właściwości przez dostarczanie do wnętrza kosmetyku tlenu lub światła. Najlepszym wyborem są nieprzezroczyste pojemniki z pompką, które ograniczają dostęp tych dwóch czynników i gwarantują najlepsze wykorzystanie cennych składników.

f-dermofuture-repair-therapy-with-vitamin-c-intensywnie-regenerujaca-kuracja-z-witamina-c-20-ml

Regenerująca kuracja Dermofuture z witaminą C
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Efekty pielęgnacji antyoksydacyjnej

Antyoksydanty w kosmetykach są cenne i ulotne, a ich działanie na skórę delikatne a zarazem skuteczne. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyniki stosowania naturalnych składników kremu czy serum nigdy nie są widoczne w krótkim okresie czasu. Szybkie rezultaty będą zauważalne w zniesieniu podrażnienia i złagodzeniu stanu zapalnego. Poszukuj kosmetyków z antyoksydantami odpowiednimi do twojego wieku. Im większą ich koncentrację użyjesz, tym silniejszy efekt uzyskasz. Twoja skóra z pewnością będzie wyglądała młodziej i zdrowiej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.