Lecytyna – właściwości lecznicze i zastosowanie

Lecytynę produkuje nieustannie nasza wątroba. Nazwa pochodzi od tłumaczenia greckiego żołtka jaja. Stąd jest też sowicie pozyskiwana, ale także z rzepaku i lnu. Dodaje się ją do żywności oraz stosuje w celach leczniczych.

Lecytyna to superpożywienie, bo buduje wszystkie komórki naszego ciała. Zażywana lecytyna wpływa na układ nerwowy, hormonalny i ruchowy. Dlatego jej oddziaływanie jest także bardzo szerokie:

Przeczytaj również: Czy wiesz, że pijąc regularnie te domowe napoje odchudzające w łatwy sposób pozbędziesz się tłuszczu?

Kiedy potrzebujemy lecytyny?

Zapotrzebowanie na lecytynę odnawia się podczas:

 • Wysiłku psychicznego i fizycznego
 • Zaburzeń pamięci
 • Rekonwalescencji po chorobie
 • Zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu

Dlatego jej przyjmowanie jest dla nas tak ważne. Aby nasz organizm sprawnie funkcjonował, należy uzupełniać dietę w lecytynę. Wtedy i nasze komórki zwiększą jej produkcję w ciele.

Gdzie znajdziemy lecytynę?

Soja to roślina strączkowa spożywana w Azji od wielu tysięcy lat. Nasiona soi są źródłem odżywczego biała roślinnego, które zastępuje wegetarianom mięso. Lecytynę zawiera:

 • Żółtko jaja
 • Rzepak
 • Fasola
 • Orzeszki ziemne i włoskie
 • Kiełki pszenicy

W mniejszych ilościach odnajdziemy ją w oleju rzepakowym, sojowym i słonecznikowym.

Suplement diety z lecytyną i witaminą B
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Dla kogo lecytyna w tabletkach

Lecytynę można przyjmować w tabletkach, gdzie często towarzyszy jej witamina D. Jest zalecana kobietom w okresie ciąży oraz laktacji, w których matki odczuwają zwiększone zapotrzebowanie na cholinę, np. Cholina Swanson. Cholina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu. Także w okresie przechodzonej manopauzy, lecytyna sojowa jest nieraz potrzebna. Lecytyna w tabletkach zawiera fitoestrogeny, które uzupełniają niedobory hormonów w diecie kobiet. Także osoby dopiero starające się o dziecko powinny zwrócić uwagę na właściwości lecytyny. Poprawia ona sprawność seksualną mężczyzn, a u kobiet pomaga w utrzymaniu płodu. Nie jest więc uzasadnione często spotykane stwierdzenie, że lecytyna szkodzi mężczyznom i ich męskości. Na jej działaniu skorzystają także sportowcy, aby odczuć szybszą regenerację mięśni i seniorzy, którym grozi miażdżyca i nadciśnienie. Lecytyna sojowa zmniejsza lepkość krwi i pomaga ją rozrzedzać.

Lecytyna sojowa przyda się osobom żyjącym w stresie i wykonujących wytężoną pracę umysłową. Dzięki niej poprawi się nasza zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów.

Lecytyna pomoże ukoić nerwy, zmniejszyć podatność na stres, dosłownie zregenerować umysł. Jej największe zasoby znajdują się w mózgu, nic dziwnego, że tam jest najbardziej potrzebna. Lecytyna opóźnia starzenie się organizmu, bo bierze udział we wchłanianiu wielu witamin, w tym witaminy A i E zwanych witaminą młodości. Wraz z wiekiem ujawniają się chętniej choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego: Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane. We wszystkich tych chorobach poleca się spożywanie lecytyny, która jest w stanie dłużej chronić neurony. Według niektórych danych lecytyna jest w stanie skracać czas rekonwalescencji po różnych chorobach i wspomaga leczenie dróg oddechowych. Lecytyna, np. Olimp Gold Lecytyna powinna więc znaleźć się nie tylko w diecie dorosłych, ale także dzieci. Lecytyna sprzyja wielu narządom wewnętrznym, ale głównie tym trawiennym. Udowodniono, że związek pomaga nawet wątrobie w zaawansowanym uszkodzeniu. Lecytynę mogą przyjmować także te osoby, które mają problemy z wypadającymi, osłabionymi włosami. Lecytyna poprawia bowiem wchłanianie niektórych witamin z tłuszczy: A, D, E i K. Którą lecytynę wybrać? Możemy bowiem przyjmować lecytynę w tabletkach (tak jest najwygodniej), w płynie (tak jest zdrowiej) i w proszku. Najbardziej aktywna jest lecytyna sojowa (Lecytyna Doppelherz Aktiv) i ona posiada najlepsze proporcje kwasów nasyconych do nienasyconych. Ponieważ pomaga zredukować tłuszcze, jest zalecana osobom na diecie.

Może ci się spodobać również
5 Komentarze
 1. Ja mówi

  Soja jest silnym alergenem. Jaka jest alternatywa dla osób uczulonych?

  1. Olenieczka mówi

   Dla osób uczulonych na soję polecam lecytynę słonecznikową.

  2. nat mówi

   jest też lecytyna słonecznikowa 🙂

 2. Kali mówi

  Lecytyna słonecznikowa nie uczula! Poszukaj w aptekach w kapsułkach, albo w sklepach bio w postaci proszku.

 3. jola mówi

  orzechy włoskie ,wystarczy 2 dziennie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.