Lecytyna – właściwości lecznicze i zastosowanie

Lecytynę produkuje nieustannie nasza wątroba. Nazwa pochodzi od tłumaczenia greckiego żołtka jaja. Stąd jest też sowicie pozyskiwana, ale także z rzepaku i lnu. Dodaje się ją do żywności oraz stosuje w celach leczniczych.

Lecytyna to superpożywienie, bo buduje wszystkie komórki naszego ciała. Zażywana lecytyna wpływa na układ nerwowy, hormonalny i ruchowy. Dlatego jej oddziaływanie jest także bardzo szerokie:

Przeczytaj również: Czy wiesz, że pijąc regularnie te domowe napoje odchudzające w łatwy sposób pozbędziesz się tłuszczu?

Kiedy potrzebujemy lecytyny?

Zapotrzebowanie na lecytynę odnawia się podczas:

  • Wysiłku psychicznego i fizycznego
  • Zaburzeń pamięci
  • Rekonwalescencji po chorobie
  • Zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu

Dlatego jej przyjmowanie jest dla nas tak ważne. Aby nasz organizm sprawnie funkcjonował, należy uzupełniać dietę w lecytynę. Wtedy i nasze komórki zwiększą jej produkcję w ciele.

Gdzie znajdziemy lecytynę?

Soja to roślina strączkowa spożywana w Azji od wielu tysięcy lat. Nasiona soi są źródłem odżywczego biała roślinnego, które zastępuje wegetarianom mięso. Lecytynę zawiera:

  • Żółtko jaja
  • Rzepak
  • Fasola
  • Orzeszki ziemne i włoskie
  • Kiełki pszenicy

W mniejszych ilościach odnajdziemy ją w oleju rzepakowym, sojowym i słonecznikowym.

Suplement diety z lecytyną i witaminą B
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Dla kogo lecytyna w tabletkach

Lecytynę można przyjmować w tabletkach, gdzie często towarzyszy jej witamina D. Jest zalecana kobietom w okresie ciąży oraz laktacji, w których matki odczuwają zwiększone zapotrzebowanie na cholinę, np. Cholina Swanson. Cholina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu. Także w okresie przechodzonej manopauzy, lecytyna sojowa jest nieraz potrzebna. Lecytyna w tabletkach zawiera fitoestrogeny, które uzupełniają niedobory hormonów w diecie kobiet. Także osoby dopiero starające się o dziecko powinny zwrócić uwagę na właściwości lecytyny. Poprawia ona sprawność seksualną mężczyzn, a u kobiet pomaga w utrzymaniu płodu. Nie jest więc uzasadnione często spotykane stwierdzenie, że lecytyna szkodzi mężczyznom i ich męskości. Na jej działaniu skorzystają także sportowcy, aby odczuć szybszą regenerację mięśni i seniorzy, którym grozi miażdżyca i nadciśnienie. Lecytyna sojowa zmniejsza lepkość krwi i pomaga ją rozrzedzać.

Lecytyna sojowa przyda się osobom żyjącym w stresie i wykonujących wytężoną pracę umysłową. Dzięki niej poprawi się nasza zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów.

Lecytyna pomoże ukoić nerwy, zmniejszyć podatność na stres, dosłownie zregenerować umysł. Jej największe zasoby znajdują się w mózgu, nic dziwnego, że tam jest najbardziej potrzebna. Lecytyna opóźnia starzenie się organizmu, bo bierze udział we wchłanianiu wielu witamin, w tym witaminy A i E zwanych witaminą młodości. Wraz z wiekiem ujawniają się chętniej choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego: Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane. We wszystkich tych chorobach poleca się spożywanie lecytyny, która jest w stanie dłużej chronić neurony. Według niektórych danych lecytyna jest w stanie skracać czas rekonwalescencji po różnych chorobach i wspomaga leczenie dróg oddechowych. Lecytyna, np. Olimp Gold Lecytyna powinna więc znaleźć się nie tylko w diecie dorosłych, ale także dzieci. Lecytyna sprzyja wielu narządom wewnętrznym, ale głównie tym trawiennym. Udowodniono, że związek pomaga nawet wątrobie w zaawansowanym uszkodzeniu. Lecytynę mogą przyjmować także te osoby, które mają problemy z wypadającymi, osłabionymi włosami. Lecytyna poprawia bowiem wchłanianie niektórych witamin z tłuszczy: A, D, E i K. Którą lecytynę wybrać? Możemy bowiem przyjmować lecytynę w tabletkach (tak jest najwygodniej), w płynie (tak jest zdrowiej) i w proszku. Najbardziej aktywna jest lecytyna sojowa (Lecytyna Doppelherz Aktiv) i ona posiada najlepsze proporcje kwasów nasyconych do nienasyconych. Ponieważ pomaga zredukować tłuszcze, jest zalecana osobom na diecie.

Lecytyna – właściwości lecznicze i zastosowanie
4.6 (92.16%) 582 votes
Może ci się spodobać również