Czy yerba mate można pić w ciąży?

Yerba Mate to narodowy napój każdego mieszkańca Argentyny, po który sięgają jednak również mieszkańcy wielu innych krajów świata w tym także Polacy. Z uwagi na fakt, iż yerba mate zawiera w swoim składzie określoną ilość kofeiny, to z pewnością niejedna ciężarna kobieta zastanawiała się nad tym, czy w błogosławionym stanie możliwe jest picie tej herbaty? Czym tak naprawdę jest yerba mate i jakie cenne dla zdrowia właściwości płyną z jej spożycia? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto przeczytać poniższy artykuł.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to napój, który nazywany jest również herbatą jezuicką lub paragwajską, a pierwszymi jego koneserami byli rdzenni mieszkańcy dorzecza Parany, czyli plemię Guarani. Wiecznie zielony krzew, z którego pozyskuje się liście do produkcji yerba mate (ostrokrzew paragwajski), już kilka wieków temu był ulubioną używką wspomnianego powyżej plemienia, a z czasem z aromatycznych liści zaczęto przygotowywać napar, który wykazywał wiele cennych dla zdrowia właściwości leczniczych. Skąd jednak yerba mate wzięła się w Europie? Na stary kontynent została ona sprowadzona przez jezuickich misjonarzy, stanowiąc tym samym świetną alternatywę dla sprowadzanej z Azji czarnej i zielonej herbaty.

Czy yerba matę można pić w ciąży?

To pytanie zadaje sobie z pewnością niejedna kobieta, która chciałaby zajść w ciąże lub obecnie znajduje się w błogosławionym stanie i nie wyobraża sobie rezygnacji na jakiś czas z picia yerba mate. Jak zostało wspomniane na wstępie, yerba mate zawiera w swoim składzie kofeinę, której ciężarne kobiety nie powinny spożywać w zbyt dużych ilościach. W 100 ml yerba mate można znaleźć około 36 mg kofeiny, dlatego też kobiety będące w okresie ciąży powinny ten napój spożywać w ograniczonych ilościach.

Wielu lekarzy uważa, iż ciężarne kobiety nie powinny dostarczać organizmowi więcej niż 200 mg kofeiny, co oznacza, iż mogą one wypić nie więcej niż 500 ml yerba mate. Warto również wiedzieć o tym, iż zgodnie z licznie przeprowadzonymi badaniami nie wykazano żadnej zależności pomiędzy piciem yerba mate a rozwojem płodu, jednak lepiej nie przekraczać zalecanej do wypicia dziennej dawki. Jeśli chodzi natomiast o kobiety karmiące piersią, to sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ kofeina bez problemu przenika do mleka matki, co może doprowadzić u dziecka do nadpobudliwości i problemów z zasypianiem. Z tego też względu matki karmiące nie powinny wypijać więcej niż 2 kubki yerba mate dziennie.

Korzyści płynące z picia yerba mate w ciąży

Picie yerba mate w ciąży jest jak najbardziej wskazane, jednak z uwagi na dosyć dużą zawartość kofeiny nie należy przesadzać z jej ilością. Oprócz kofeiny w yerba mate można również znaleźć szereg innych składników odżywczych, które oferują ciężarnym kobietom wiele korzyści zdrowotnych.

Yerba mate to bogactwo antyoksydantów

W yerba mate można znaleźć o kilkadziesiąt procent więcej cennych dla zdrowia antyoksydantów niż w zielonej herbacie, która od dawna uważana jest za skarbnicę tych niezwykłych substancji. Dlaczego są one tak ważne dla kobiet w ciąży? Wspomagają one walkę z wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za szybszy proces starzenia się skóry, jednak najistotniejsze jest to, iż pomagają one wzmocnić odporność, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na grypę i przeziębienie.

Yerba mate pomaga poprawić koncentrację

Yerba mate z uwagi na dosyć dużą zawartość polifenoli, przeciwutleniaczy, wielu witamin i aminokwasów wspomaga koncentrację w okresie ciąży, ponieważ wspomniane substancje pomagają zrównoważyć działanie kofeiny. Warto zatem codziennie wypijaną kawę lub mocną herbatę zamienić na yerba mate, ponieważ spożycie tego napoju w ciąży nie wiąże się z takimi nieprzyjemnymi skutkami jak ból głowy, czy też ból brzucha.

Yerba mate wspomaga trawienie

W okresie ciąży wiele kobiet zmaga się z różnego rodzaju problemami trawiennymi, z którymi można sobie jednak poradzić, sięgając właśnie po yerba mate. Jakie jednak jest działanie tego produktu? Substancje znajdujące się w yerba mate wspomagają produkcję kwasów żółciowych, a także pomagają oczyścić jelita ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, wspomagając tym samym proces trawienia. Z tego też względu po dosyć obfitym posiłku warto zaparzyć sobie filiżankę yerba mate, nie zaprzątając sobie tym samym głowy żadnymi problemami ze strony układu trawiennego.

W jaki sposób należy zaparzać i pić yerba mate?

Wielu osobom wydaje się, iż yerba mate można zaparzać tak samo, jak zwykłą herbatę lub kawę, jednak nic bardziej mylnego. Yerba mate powinno zaparzać się w tradycyjny, tak jak robią to rdzenni mieszkańcy Argentyny, czyli w specjalnym naczyniu wykonanym z owoców tykwy, które nazywa się calabaza. Napar należy ponadto sączyć przez bombille, czyli bambusową rurkę zakończoną sitkiem. Wszystkie niezbędne akcesoria do picia yerba mate można obecnie zakupić w każdym sklepie oferującym herbaty i kawy z całego świata, a także w wielu sklepach internetowych. W jaki jednak sposób należy zaparzać yerba mate?

Osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z tym napojem, powinny do naczynia wsypać co najwyżej 2-3 łyżeczki suszu, zalewając go następnie wodą o temperaturze wynoszącej 70 stopni Celsjusza (warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalny termometr). Kobiety w ciąży powinny zaparzać yerba mate przez co najwyżej kilka minut, ponieważ im czas parzenia jest dłuższy, tym wyższe staje się stężenie kofeiny. Po zaparzeniu yerba mate należy pamiętać o tym, aby przez przypadek nie wyrzucać zużytego suszu, ponieważ można go z powodzeniem zalewać ponownie nawet 7 razy, uzyskując za każdym razem zupełnie inny smak i aromat.

Może ci się spodobać również