Bezsenność – domowe, sprawdzone sposoby na zasypianie

Problemy ze snem stają się coraz częściej chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jej przyczyn jest wiele i sposobów na leczenie bezsenności również. Często jednak z różnych przyczyn, nie chcemy udać się do lekarza a faszerowanie się lekami dostępnymi w aptekach to nie najlepszy pomysł. Co powinniśmy zrobić kiedy mamy problemy z zasypianiem? Jakie są domowe sposoby walki z bezsennością?

Przyczyny bezsenność

Każdy z nas zapewne wie co znaczy nieprzespana noc. Kiedy zdarza się to zbyt często i regularnie możemy mówić o bezsenności. Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele. Najczęstszą są czynniki psychologiczne. Czynniki związane z bodźcami psychologicznymi to głównie stres i nerwy, zmartwienia, które do nas wracają po zapadnięciu zmroku. Chroniczna bezsenność często towarzyszy przy nerwicach lub depresji, ale może również oznaczać inne choroby. Bezsenności mogą towarzyszyć: schorzenia reumatyczne, nadczynność tarczycy, bezdech senny, nowotwory jak również przewlekłe bóle. Nie należy ignorować problemów ze snem, źle przespana noc to gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia w skutek czego problemy tylko się na siebie nakładają, jak również ignorowanie objawów bezsenności może przyczynić się do nie zauważenia lub zignorowania poważnej choroby.

Warto pamiętać, że bezsenność nie zawsze zależy od czynników wewnętrznych. Wiele czynników zewnętrznych wpływa na jakość naszego snu. Przyczynami zewnętrznymi może być: hałas, niewygodne łóżko, zbyt wysoka temperatura pomieszczenia czy światła zza okna.

Artykuły dla Ciebie

Zmiana nawyków przy radzeniu sobie z bezsennością to proces długotrwały a efekty często będą widoczne dopiero w odpowiednim czasie, niemniej warto jest zadbać o prawidłowy i zdrowy sen – dzięki któremu lepiej będziemy funkcjonować w ciągu dnia.

Sposoby radzenia sobie z bezsennością – leki

Stosowanie leków przy bezsenności może przynieść efekt tylko doraźnie i krótkotrwale a używanieprzez zbyt długi okres czasu może jeszcze gorzej wpłynąć na organizm. Leki i tabletki na bezsenność to próba radzenia sobie ze skutkami zamiast przyczyną. Należy też pamiętać, że biorąc jakiekolwiek leki musimy się upewnić czy nie mamy nadwrażliwości ani alergii na żaden ze składników leku.

Najlepszym pomysłem jeśli chodzi o farmakologie będą leki ziołowe. Są to mieszanki z ziół uspokajających i ułatwiających zasypianie, dostępne w aptekach bez recepty i pochodzące z naturalnych źródeł. Nie obciążają naszego organizmu ani nie prowadzą do uzależnień. Leki syntetyczne najczęściej wpływają na hormon odpowiadający za produkcję melatoniny w naszym organizmie. Środki posiadające substancje aktywne – nawet niewielką ich ilość, są wypisywane tylko i wyłącznie przez lekarza na receptę. Podczas stosowania leków należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że po niektórych tabletkach nie powinniśmy prowadzić pojazdów, przyjmować ich w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Warto uznać rozwiązania farmakologiczne za ostateczność i zacząć ich stosowanie dopiero po konsultacji z lekarzem. Zanim jednak to uczynimy możemy spróbować naturalnych i mniej inwazyjnych sposobów na lepszy sen

f-olimp-forsen-forte-z-melatonina-30-szt

Tabletki na bezsenność
Kliknij i sprawdź ceny!

Higiena snu – sposoby na bezsenność

Dobrze jest znać podstawowe zasady higieny snu i podporządkować pod je swoje codzienne nawyki i zwyczaje. Powinno być to pierwszym sposobem na próbę radzenia sobie z sennymi problemami, ponieważ czasami tylko złe nawyki są tego przyczyną – a wyeliminowanie wcale nie musi być trudne.

Drzemki w ciągu dnia przeważnie wpływają dobrze na organizm, lecz jeśli cierpisz na bezsenność warto jest pomyśleć czy nie powinieneś z nich zrezygnować. Jeśli nie potrafisz obejść się bez krótkiej drzemki w ciągu dnia – zrób ją przed południem. Drzemka powinna być zakończona najpóźniej przed 18, nawet u osoby nie cierpiącej na problemy senne.

Ważne jest przekazywanie odpowiednich sygnałów dla mózgu. W ciągu dnia w pomieszczeniu w którym spędzamy czas powinno być jasno, a ciemno, gdy planujemy udać się na odpoczynek. Jeśli przebywamy cały dzień w zaciemnionym pokoju możemy doprowadzić do rozregulowania hormonu zwanego melatoniną, w skutek czego wciąż czujemy się senni, zmęczeni i nie możemy spać w nocy. Z drugiej strony, gdy idziemy spać powinna być absolutna ciemność, sprzyja to wydzielaniu się melatoniny oraz sprawia, że światła nas nie rozpraszają.

Ogranicz spożywanie kawy i napojów zawierających kofeinę. Mała czarna kawa w ciągu dnia nie powinna wpłynąć na jakość naszego snu, ale spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny – w szczególności przed snem nie jest dobrym sposobem na walkę z bezsennością.

Kolacje jedz najpóźniej dwie godziny przed snem. Unikaj też ciężkostrawnych potraw, dobrze jest jeść lekkie przed snem posiłki lekko strawne z trawieniem których nasz organizm sobie świetnie poradzi. Przed snem możemy też wypić szklankę ciepłego mleka z miodem lub soku z czereśni.

Przed snem warto zrelaksować się i wyciszyć. Dobrze jest poczytać książkę lub obejrzeć spokojny film, jednak unikaj wieczorem rzeczy, które Cię emocjonują – ułatwi to zasypianie. Przed snem można również spróbować też słuchać uspokajającej muzyki, kolorować lub medytować. Każdy powinien znaleźć sposób dla siebie na wyciszenie.

Łóżko przeznacz tylko i wyłącznie do spania. Unikaj czytania, oglądania filmów czy korzystania z komputera w części sypialnej. W ten sposób dajesz jasny komunikat dla swojego umysłu, że łóżko oznacza porę snu.

Dobry sen często przychodzi po intensywnym wysiłku fizycznym. Przebywanie na zewnątrz oraz sport zużywają dużo energii a dla zmęczonego ciała łatwiej o dobry sen.

Przed snem warto jest wypić herbatkę z odpowiednich ziół. Pomoże ona dla organizmu się wyciszyć i sprawi, że szybciej pojawi się sen. Napary z ziół są często skuteczniejsze i o wiele zdrowsze niż leki, nawet na bazie naturalnych składników. Dlatego lepiej wybrać się do zielarza, który nam doradzi odpowiednie rośliny – może być to napar z melisy, lipy, rumianku, kozłka lekarskiego, chmielu. Zasypianie ułatwiają też konkretne zapachy, warto zainwestować w kadzidełka lub naturalne olejki aromatyczne, będą to np. olejki lawendowe, rumiankowe i majerankowe. Powodują lepszy sen i rozluźniają organizm.

Może ci się spodobać również