Sos sojowy- nie tylko do sushi! Właściwości i zastosowanie sosu sojowego

Produkty spożywcze, przyprawy, dania z kraju Kwitnącej Wiśni szturmem zdobywają nasze podniebienia. Sos sojowy staje się coraz popularniejszą przyprawą w kuchni europejskiej oraz w kuchni polskiej. Ten esencjonalny dodatek do zup, sosów i innych potraw powoli staje się stałym elementem wyposażenia kuchni! Do czego dodawać sos sojowy? Jak wybrać najlepszy, na co zwrócić uwagę przed zakupem? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się wszystkiego!

Sos sojowy- warto czy nie warto?

Sos sojowy jest bardzo wyrazisty- wystarczy już tylko kilka kropli aby nadać potrawie wyjątkowy, intensywny smak. Można wtedy śmiało zrezygnować z dodawania soli! Jesteśmy pewni, że nie wiedziałeś o tym, że sos sojowy dostarcza naszemu organizmowi wielu potrzebnych elementów takich jak:

  • błonnik,
  • witaminy z grupy B,
  • minerały,
  • pełnowartościowe białko,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Sos sojowy sprawdzi się doskonale w diecie osób starszych oraz dzieci, którym zalecana jest dieta ze zmniejszoną ilością soli.

Piękny kolor

Sos sojowy charakteryzuje się kilkoma cechami niemożliwymi do podrobienia. Pierwszą z tych cech jest piękna barwa sosu- efek reakcji Maillarda. Sos sojowy nabiera bursztynowej i przejrzystej barwy z delikatnym czerwonawym odcieniem dwa do trzech miesięcy po rozpoczęciu warzenia. Reakcji Maillarda polega na łączeniu się glukozy oraz innych cukrów w aminokwasy. To powoduje wydzielenie się brązowego pigmentu- melanoidyny. Właśnie melanoidyny nadaje sosowi jego wspaniały kolor. Warto wiedzieć, że sos sojowy utlenia się po otwarciu. Jego barwa na skutek kontaktu z powietrzem z czasem ciemnieje. Proces utleniania hamuje niska temperatura, dlatego też po otwarciu zaleca się przechowywanie sosu sojowego w lodówce.

Bogaty zapach

Kolejną charakterystyczną cechą sosu sojowego jest jego niezwykły aromat. W czasie kilkumiesięcznego procesu warzenia powstaje około trzystu różnych związków zapachowych! Niektóre z tych związków występują w whiskey, kawie, owocach czy kwiatach. W sosie sojowym występują w tak śladowej ilości, że ludzki węch nie jest w stanie ich rozróżnić, jednak razem tworzą niezwykły aromat charakterystyczny dla tego sosu. Swoistą ciekawostką jest fakt, że zapach smażonego sosu sojowego pobudza apetyt!

Niesamowity smak

Tym co sprawia, że sos sojowy jest tak wyjątkowy jest jego smak. Barwa i zapach odgrywają ważne role, jednak to właśnie niesamowity smak gra pierwsze skrzypce. To harmonijne połączenie wszystkich 5 podstawowych smaków (gorzkiego, kwaśnego, słonego, słodkiego oraz umami) sprawia, że sos sojowy jest niepowtarzalny. Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na smak umami (umame) ponieważ w sosie znajduje się szczególnie dużo nośników tego smaku. Powstają one w czasie długotrwałego procesu warzenia i jest ich ponad 20! Są to różne aminokwasy, które powstały na skutek rozpadu białek z ziaren pszenicy i soi pod wpływem pleśni na etapie koji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sosu sojowego?

Przy zakupie sosu sojowego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na etykietę. Podana na niej lista składników powinna być krótka- im dłuższa tym więcej zbędnych dodatków, polepszaczy smaku i zapachu, konserwantów i innych chemicznych dodatków. Prawdziwy, naturalny sos sojowy składa się jedynie z czterech elementów! Są to woda, ziarna zbóż, soja i sól. Nic więcej! Jego bogaty, złożony smak i aromat są skutkiem wielomiesięcznej fermentacji. Nie wymaga więc dodatku sztucznych, chemicznych barwników czy aromatów. Jest naturalnie doskonały. Często jednak skład jest dłuższy. Producenci chcąc obniżyć cenę produktu skracają proces produkcji. Krótszy czas fermentacji daje produkt o uboższym smaku i aromacie- wtedy „podbija się” te cechy syntetycznymi dodatkami.

Warto też zwrócić uwagę na zawartość białka. Tu zasada też jest prosta- im więcej białka, tym lepszy sos sojowy.

Producenci sosu sojowego przed butelkowaniem sprawdzają jakość sosu sojowego na podstawie trzech aspektów: barwy, smaku i zapachu.

Producenci sosów sojowych przed zabutelkowaniem sprawdzają jakość sosu na podstawie trzech cech: zapachu, barwy oraz smaku. My, przed zakupem, możemy jedynie sprawdzić skład oraz zawartość białka w wybranym sosie sojowym. Te dwa aspekty dużo powiedzą nam o jakości kupowanego produktu.

Sos sojowy- zastosowanie

Błędem jest ograniczanie zastosowania sosu sojowego tylko do dań kuchni azjatyckiej. Ten sos doskonale sprawdzi się w daniach z każdego zakątka świata oraz w naszej rodzimej, polskiej kuchni. Sos sojowy bardzo często znajduje zastosowanie w marynatach mięsnych (zarówno wieprzowiny, drobiu jak i wołowiny). Jednak nie tylko! Można dodać go do amerykańskich burgerów, włoskiej pizzy jak i do polskich gołąbków. Sos sojowy doskonale podkreśla też smak zup, dipów i sosów. Możliwości tak naprawdę są nieskończone. Można z nim trochę poeksperymentować ponieważ sos sojowy świetnie poddaje się obróbce termicznej. Smażenie, duszenie, pieczenie i gotowanie dań z dodatkiem sosu sojowego- to dobry pomysł. Warto jednak pamiętać o tym aby nasz sos dodać pod koniec przygotowywania dań ponieważ długa obróbka wysokimi temperaturami może sprawić, że smak sosu zdominuje danie. Jeżeli jesteś fanem domowego jedzenia i nie lubisz zagranicznych wymysłów- i tu masz spore pole do popisu z sosem sojowym. Doskonale pasuje do dań z kapusty- kapuśniaku, gołąbków czy bigosu, rewelacyjnie podkreśli smak tatara, a kotlety mielone z jego dodatkiem smakują wybornie! Sos sojowy fantastycznie współgra z pomidorami, i co może być zaskakujące- z niektórymi deserami.

Podsumowanie:

Mimo, że sos sojowy jest głównie kojarzony z potrawami z dalekiego wschodu, z kraju Kwitnącej Wiśni staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. Jest nieodłącznym elementem kuchni azjatyckiej, jednak pasuje również do wielu potraw z kuchni całego świata. Również Europejczycy, w tym i Polacy, doceniają walory tej niezwykłej przyprawy.  Wspaniała bursztynowa, przejrzysta barwa z odcieniem czerwieni, bogaty zapach i absolutnie niepowtarzalny smak sprawiają, że sos sojowy jest coraz częstszym gościem w naszych domach. Nie zapominajmy o jego właściwościach zdrowotnych! Doskonale zastępuje sól nadając potrawom charakterystyczny, wspaniały smak.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.