Domowe sposoby na zgagę – sprawdzone sposoby

Zgaga – nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej, często podobne do bólu. Pojawia się głównie po jedzeniu , szczególnie gdy jesteśmy w pozycji leżącej. Zgaga towarzyszy nadmiarze kwasu żołądkowego w naszym układzie pokarmowym i jest bardzo nieprzyjemna w odczuciu. Są odpowiednie leki homeopatyczne, które warto jest mieć zawsze w domu. Lecz kiedy nie mamy tabletek, lub nie chcemy ich używać – możemy przetestować domowe sposoby na pozbycie się zgagi.

Zazwyczaj zgaga jest niegroźna i towarzyszy przejedzeniu. Szczególnie może wystąpić po posiłkach ciężkostrawnych, lub kwasowych. Jeśli zauważymy, że nasz organizm źle trawi niektóre produkty – powinniśmy ograniczyć ich spożywanie.

Jeśli jednak zgaga pojawia się często lub nie ustępuje po kilku godzinach – należy udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na odpowiednie badania. Zbyt często pojawianie się zgagi może oznaczać osłabienie lub zapalenie mięśnia zwieracza wpustu, który odpowiada w naszym organizmie za zapobieganie nawracania treści żołądkowych. Zazwyczaj wykonuje się odpowiednie zdjęcie rentgenowskie, w ostateczności konieczna jest gastroskopia.

Jak uniknąć ryzyka wystąpienia zgagi? Przyczyny zgagi

 • Jeść mniejsze posiłki, unikać przejadania się.
 • Nie jeść zbyt późno – ostatni posiłek powinniśmy spożyć przynajmniej dwie godziny przed snem.
 • Na zgagę może też wpływać nadmierne picie kawy, herbaty oraz napojów alkoholowych – ze względu na kwasowość ich składu. Najlepiej jest też ograniczyć spożywanie napojów gazowanych.
 • Nie jeść zbyt dużej ilości słodyczy – ciężko obciążają żołądek.
 • Jeść lekkostrawne kolacje.
 • Napięcia nerwowe i długotrwały stres może zwiększyć ryzyko wystąpienia zgagi.
 • Warto przed posiłkiem wypić szklankę niegazowanej wody.
 • Picie herbat i naparów łagodzących zmiany w układzie pokarmowym oraz ułatwiających trawienie, przydatna tu będzie na przykład herbatka z dziurawca lub mięty.
 • Dobrze jest unikać spania na płasko – dobrze spać w pozycji z tułowiem lekko uniesionym ku górze, czyli na przykład na poduszce.
 • Ograniczyć spożywanie soków owocowych, cytrusów, produktów kwasowych.
 • Unikać jedzenia potraw smażonych oraz ciężkostrawnych.
 • Unikanie ostrych przypraw.

preparaty na zgagę bez recepty

Preparat na zgagę bez recepty
Kliknij i sprawdź ceny!

Domowe sposoby na zgagę

Najbardziej znanym i tradycyjnym domowym sposobem jest soda oczyszczona. Łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance czystej wody i małymi łykami wypijamy. Nie należy jednak zbyt często korzystać z tego sposobu i lepiej unikać spożywania sody oczyszczonej. Możemy użyć też proszku zasadowego, który zneutralizuje treść żołądkową w naszym układzie pokarmowym.

Na zgagę można wypić niedużą szklankę chudego mleka – które łagodzi stany układu pokarmowego i działa kojąco na przewód pokarmowy. Ważne jest aby mleko było chude (maksymalnie 1,5%), bowiem mleko tłuste może tylko pogorszyć stan naszego układu pokarmowego. Możemy zjeść też kilka migdałów, które działają alkaicznie i niwelują objawy zgagi.

Możemy przygotować herbatkę ziołową która zmniejszy objawy zgagi. Herbatami dobrymi przy zgadze będą: herbata imbirowa, herbata z kminku, anyżu, kopru włoskiego, kardamonu lub cynamonowca, napary z lipy, melisy oraz siemienia lnianego.

Kolejnym sposobem jest zjedzenie lub wypicie czegoś o gorzkim smaku. Polecane są często krople żołądkowe lub napar z piołunu.

Warto też spróbować zrobić zimne kompresy na brzuch.

Poleca się nieraz 1/3 szklanki wody z surowych ziemniaków, czasami z dodatkiem soku z marchwi.

Niewiele osób wie, że żucie ziół jałowca również skutecznie może nam pomóc przy zgadze.

Kolejnym sposobem jest wypicie szklanki rozgazowanej coli.

Żucie gumy do zębów jest kolejnym sposobem na radzenie sobie ze zgagą.

Co zrobić gdy zgaga nawraca?

Domowe sposoby na zgagę na każdy żołądek i organizm mogą działać zupełnie inaczej. Sposoby te warto stosować jeśli zgaga występują rzadko, sporadycznie, w innym wypadku mogą być nie tylko nieskuteczne a nawet szkodliwe. Zgaga może być objawami choroby, sposoby na jej łagodzenie nie działają bezpośrednio na przyczynę i będą nawracały. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem i wykonać wszystkie niezbędne badania. Jeśli zgaga trwa dłużej niż 3 tygodnie – może to świadczyć o poważnej chorobie, która może nawet prowadzić to uszkodzenia organów.

Częste nawroty zgagi mogą znaczyć zbyt ciężkostrawną dietę, powinniśmy wtedy spróbować zmienić swoje nawyki żywieniowe na stałe.

Zgaga w ciąży

Bardzo często zgaga występuje w okresie ciąży i jest to zupełnie naturalne. Progesteron – hormon odpowiadający za utrzymanie ciąży rozluźnia mięśnie przełyku odpowiadające za zamykanie przystawki układu pokarmowego. W skutek czego powstaje „szparka”, dlatego zgaga w ciąży jest czymś zupełnie naturalnych, chociaż uciążliwym i nieprzyjemnym. Aby unikać przykrych dolegliwości trzeba uważać na swoją dietę i unikać rzeczy, które wywołują zgagę i problemy trawienne. Najważniejsze jest unikanie rzeczy tłustych, mocno przyprawionych, kwaśnych jak i słodkich. Najlepiej też jeść mniej ale w częstszych odstępach czasu, aby uniknąć przejedzenia. Jedz powoli i spokojnie, dokładnie przeżuwaj. Najlepiej jest odpoczywać w pozycji siedzącej, aby pokarm mógł lepiej się trawić.

W ciąży lepiej jest unikać leków od zgagi bez porozumienia z lekarzem. Jeśli problemy żołądkowe sprawiają Ci kłopot – najlepiej sięgać po naturalne i zdrowe sposoby. Warto jest zaopatrzyć się w ziołowe herbaty, pić napary. Możesz też pić mleko, kefiry i maślanki. Dobrze działa też przyrządzone siemię lniane.

Zadbanie o odpowiednie żywienie jest bardzo ważne w ciąży i zmniejszy ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości. W razie wątpliwości czy nagłego pogorszenia zdrowie lub spadku wagi – należy jak najszybciej uzyskać poradę lekarza.

Domowe sposoby na zgagę – sprawdzone sposoby
5 (100%) 6 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.