Czy można spożywać nasiona chia będąc w ciąży? ABC zdrowia

Nasiona chia słyną ze swoich niezwykłych właściwości odżywczych oraz wartości, które mają niezwykle korzystny wpływ na ludzki organizm. Mówi się o n ich, że zwarte w nich kwasy omega-3 występują w większej ilości niż w łososiu atlantyckim, który słynie z ich zawartości. Nasiona szałwii hiszpańskiej mają w sobie więcej wapnia niż krowie mleko i są niezastąpionym źródłem błonnika pokarmowego. Ich neutralny smak sprawia, ze stanowią one świetny element wielu potraw, które charakteryzują się niską kalorycznością oraz byciem zdrowymi.

Nasiona chia można z powodzeniem dodawać do sałatek, posypywać nimi kanapki, tworzyć na ich bazie domowe musli, koktajle mleczne, puddingi chia oraz stosować je w formie zdrowego zagęszczacza do zup lub sosów. Takie rozwiązanie sprawia, że tego rodzaju potrawy przestają być zagrożeniem dla idealnej sylwetki. Jednak czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zjadania nasion chia? Czy można spożywać nasiona chia będąc w ciąży? Na te, a także na inne pytania pragniemy odpowiedzieć Państwu na łamach niniejszego artykułu.

Nasiona chia można z powodzeniem nazwać odkryciem z dziedziny kulinariów jeśli chodzi o ostatnie lata. Ich popularność wzrasta każdego dnia, a wszystko to jest efektem tego, że nasiona chia prezentują w sobie ogromną liczbę drogocennych składników odżywczych, które mają prawdziwie dobry wpływ na ludzki organizm. Wiele kobiet zastanawia się, czy nasiona chia powinny być obecne w ich diecie, gdy są one w ciąży. Temat ten wcale nie należy do najłatwiejszych, dlatego też zdecydowaliśmy się rozwinąć to zagadnienie w dzisiejszym tekście, który mamy nadzieję, że ran na zawsze rozwieje Państwa wątpliwości z zakresu działań nasion chia.

Czy można spożywać nasiona chia będąc w ciąży?

Kiedy kobieta jest w ciąży, powinna ona zachować możliwie zdrową oraz odpowiednią dietę, którą najlepiej jest skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Podczas ciąży, a także w trakcie karmienia piersią warto szczególnie zatroszczyć się o to, aby dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Niektórzy twierdzą, że ciężarna kobieta powinna jeść za dwoje i być może jest w tym twierdzeniu ziarno prawdy. Jeśli większość ciąży przebiega w ziemie, to jest to niezwykle trudne aby utrzymać prawidłową dietę, ponieważ dostęp do lokalnych warzyw czy owoców ulega mocnemu ograniczeniu. Brak możliwości działania, jeśli chodzi o uzupełnianie witamin i minerałów może być dość uciążliwy dla pań.

Sprawa jednak nie jest przegrana nawet w opisanym przypadku. Istnieje bowiem całkiem spora liczna produktów, które wchodzą w skład tak zwanych superfoods, zwanych inaczej superżywnością lub superproduktami. Tego typu artykuły spożywcze charakteryzują się niezwykle wysoką zawartością mikro i makroelementów, a także przeciwutleniaczy i innych cennych dla zdrowia składników odżywczych. Wśród wspomnianych superproduktów bardzo solidne miejsce zajmuje tytułowa szałwia hiszpańska czyli nasiona chia. Eksperci z dziedziny dietetyki przekonują nieustannie co do faktu, ze nasiona chia to kluczowy element także dla kobiet ciężarnych. Nie zastąpią one w całości dobrze zbilansowanej diety, jednak mogą służyć jako jej solidna podpora i dlatego warto włączyć nasiona chia do swojego codziennego jadłospisu czy planu żywieniowego.

Czy można spożywać nasiona chia będąc w ciąży? Tak, jak najbardziej, choć warto zachować przy tym należytą ostrożność i skonsultować ten fakt z lekarzem prowadzącym.

Nasiona chia, czyli szałwia hiszpańska. Czym to właściwie jest?

Nasiona chia to roślina, która pochodzi z Ameryki Środkowej. Przed wiekami uprawiana była przez lud Azteków, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku. Ziarna chia z wyglądu mogą wydawać się niepozorne, jednak moc ich możliwości zachwyca. Nasiona chia zawierają w sobie między innymi:

  • przeciwutleniacze, które w bezpośredni sposób zmniejszają możliwość zachorowania na nowotwór, a także wyraźnie zmniejszają oznaki starzenia się;
  • kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy tłuszczowe omega-6, których niedobory mogą prowadzić do poważnego upadku zdrowia człowieka;
  • chia są niezastąpionym źródłem białka;
  • zawierają ogromne ilości wapnia;
  • stanowią metodę na nieuzupełnienie w organizmie cynku;
  • dostarczają  żelazo i stanowią tym samym profilaktykę anemii;
  • mają nieskończone ilości magnezu, które w przypadku kobiet ciężarnych są pomocne w zmniejszeniu skurczy ciążowych.

Cechy charakterystyczne dla szałwii hiszpańskiej czyli nasion chia

Jeśli chodzi o charakterystyczne cechy dla szałwii hiszpańskiej to warto wiedzieć na przykład, że jej małe ziarenka są w stanie pochłonąć kilkanaście razy więcej wody niż same ważą. Jeśli połączy się nasiona chia z jogurtem, wodą czy sokiem, zdecydowanie zwiększą one swoją objętość i wytworzą wokół siebie galaretowatą powłokę. Nasiona chia pod tym względem przypominają zachowanie nasion lnu po połączeniu ich z woda.

Nasiona chia mają w sobie bardzo wysoka zawartość błonnika pokarmowego, co czyni je odpowiednim produktem dla osób, które przebywają na diecie odchudzającej. Zjadanie nasion chia sprawia, że uczucie sytości po zjedzonym posiłku utrzymuje się znacznie dłużej niż po klasycznym obiedzie, ponieważ nasiona chia puchną w żołądku.

Nasiona chia w ciąży sprawdzą się szczególnie wśród kobiet, które nie potrafią pohamować apetytu, ale obawiają się o to, że mogłyby przybrać na wadze. Kobiety w ciąży powinny zatem jeść przekąski z nasionami chia. Pomoże to również uniknąć nieprzyjemnych zaparć, które mają bardzo często miejsce w trakcie trwania ciąży.

Puddingi z nasionami chia – zdrowe i smaczne przekąski

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na użycie nasion chia jest zastosowanie ich w puddingach. Zazwyczaj przygotowanie takiego zdrowego deseru jest bajecznie proste i szybkie. Wystarczy połączyć ze sobą gęsty jogurt, lub mleko roślinne wraz z mlekiem kokosowym, nasionami chia, syropem z agawy, syropem daktylowym lub ksylitolem albo miodem naturalnym oraz ze świeżymi owocami, które lubimy najbardziej, a następnie ostawić całość do lodówki na kilka godzin. Oczywiście wcześniej wszystkie składniki muszą zostać bardzo dokładnie wymieszane ze sobą.

Po upływie co najmniej dwóch godzin nasz deser chia jest gotowy do spożycia. Wówczas nasiona szałwii hiszpańskiej zdążą nasiąknąć, a sam pudding stanie się o wiele cięższy niż na początku. Warto rozważyć także propozycje udekorowanie puddingu musem mango lub musem zrobionym z innych owoców, np. jagód, malin lub truskawek. To niezwykle zdrowa propozycja, która w pełni spełni oczekiwania względem zaspokojenia uczucia głodu, chęci na słodycze i jednocześnie wypełni nasz żołądek na długie godziny.

Nasiona chia to prawdziwe odkrycie kulinarne i nie powinno nas dziwić, że nasiona szałwii hiszpańskiej goszczą w coraz większej ilości kuchni. Ten rodzaj super-żywności nie należy do najdroższych, jednak stanowi jeden z najbardziej zdrowych produktów na świecie. Warto się więc w niego zaopatrzyć i włączyć do codziennego jadłospisu.

Może ci się spodobać również