Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne to jedne z najskuteczniejszych środków zabezpieczających przed zajściem w ciąże. Ich najważniejszym elementem składowym są syntetyczne hormony, które tworzą w organizmie kobiety środowisko niesprzyjające zapłodnieniu. Niestety, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Czasami środki tego typu zaburzają równowagę hormonalną powodując nieprzyjemne skutki uboczne. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie wynikające z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Wiele osób zastanawia się na przykład, czy rozwiązanie to rzeczywiście jest tak skuteczne, jak twierdzą producenci. Poza tym debacie poddawana jest kwestia zależności między przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych a zdrowiem płodu, o którego istnieniu brzemienna kobieta jeszcze nie wie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zapraszamy do lektury!

Czy tabletki antykoncepcyjne skutecznie chronią przed zajściem w ciążę?

Mówiąc krótko – tak. Jest to najmniej inwazyjny i najtańszy środek antykoncepcyjny, który zapewnia niemalże stuprocentową ochronę. Dlaczego jednak wciąż pozostawia się pewną klauzulę niepewności? Według statystyk antykoncepcja hormonalna działa w 99,9% przypadków. Może ona zawieść w kilku sytuacjach, na przykład gdy:

 • kobieta nie zażywa środków regularnie – pominięcie choćby jednej dawki może znacznie ułatwić zajście w ciążę
 • kobieta zwymiotowała tabletki – zwrócenie po zażyciu antykoncepcji (bez względu na przyczynę) może spowodować, iż środek nie zdąży przyjąć się w organizmie
 • kobieta jednocześnie przyjmuje inne środki lub spożywa pokarmy, które osłabiają antykoncepcję.

Ostatni z powyższych punktów jest szczególnie godny uwagi. Czego więc powinny unikać kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, aby nie zwiększać ryzyka zajścia w ciążę? Wśród głównych winowajców należy wymienić zioła oraz lekarstwa. Oto kilka przykładów:

 • dziurawiec (zioło) – przyjmowany w czystej postaci obniża on skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych
 • dzięgiel chiński (zioło)
 • pliskwica goniasta (zioło)
 • wymiotnica (zioło)
 • antybiotyki
 • paracetamol
 • leki przeciwdepresyjne
 • leki przeciwpadaczkowe
 • duże dawki witaminy C
 • lekarstwa lub suplementy diety zawierające duże ilości węgla

Ciąża po tabletkach antykoncepcyjnych

Jeśli kobieta zażywająca tabletki antykoncepcyjne zachce zajść w ciąże musi ona odstawić stosowane środki. Zdolność płodności powoli wróci na swoje naturalne tory.

Specjaliści radzą, aby odstawić pigułki antykoncepcyjne około 2 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Jeśli kobieta planuje w tym czasie współżycie, dobrze byłoby zabezpieczać się na inne sposoby, aby sugerowany okres bezpieczeństwa minął bez zapłodnienia. Z kolei jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do zajścia w ciążę, nie powinno stać się nic złego. Warto jednak dmuchać na zimne i udać się do odpowiedniego lekarza, by poprosić go o fachową poradę. Dobrze również mieć na uwadze fakt, iż po zaprzestaniu przyjmowania pigułek hormonalnych płodność znacznie wzrasta. Może zaowocować pojawieniem się ciąży mnogiej.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w czasie ciąży

Oczywistym jest, że w czasie ciąży nie zachodzi potrzeba przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy kobieta nie zdaje sobie sprawę z faktu, iż niedawno w jej organizmie doszło do zapłodnienia. W takiej sytuacji – po zauważeniu pierwszych objawów ciąży – należy jak najszybciej udać się do ginekologa, by jasno przedstawić swoją sytuację.

Czy przyjmowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych może wyrządzić płodowi szkodę? Zdania na ten temat są podzielone. Jedna strona konfliktu bardzo mocno przestrzega przed katastrofalnymi skutkami przyjmowania hormonalnej antykoncepcji w czasie ciąży. Zwolennicy tej opinii twierdzą, że może to przyczynić się do powstania wrodzonych wad płodu. Drudzy z kolei utrzymują, iż w kwestii tej nie ma powodu do obaw. Skąd taka różnica zdań? Przeprowadzone do tej pory badanie nie są wystarczająco jednoznaczne, aby można było z całą pewnością orzec, czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w czasie ciąży szkodzi płodowi. Z tego względu jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji dobrze jest ‘dmuchać na zimne’ i bezzwłocznie udać się do doświadczonego ginekologa.

Przygotowanie do zajścia w ciążę

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych to nie jedyny krok, który przyszła matka powinna podjąć przed planowanym poczęciem. Jak to rozumieć? Kobiety przyjmujące środki hormonalne mają pewność, iż nie zajdą w ciąże. Niejednokrotnie ich styl życia odbiega od ideału. Brak możliwości zajścia w ciąże powoduje, że kobieta nie odczuwa potrzeby dbania o dobrą dietę oraz zdrowe nawyki. Warto jednak pamiętać, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych ryzyko zapłodnienia szybko wzrasta. Dlatego też już parę miesięcy przed przerwaniem terapii hormonalnej warto zatroszczyć się o swoje zdrowie, tak aby zapewnić przyszłemu dziecku dogodne warunki rozwoju w łonie matki.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.