Biotyna – rola w organizmie, niedobór, źródła,

Czym jest biotyna? Według popularnej encyklopedii biotyna to „heterocykliczny organiczny związek chemiczny z grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. (…) Występuje w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Stanowi ona koenzym kilku różnych enzymów.” Jak rozumieć te specjalistyczne stwierdzenia?

Mówiąc językiem przystępnym, biotyna to po prostu witamina B7 (nazywana także witaminą H). Co znaczy sformułowanie, że biotyna jest 'koenzymem kilku enzymów’? Otóż istnieją w naszym organizmie pewne enzymy, które nie mogłyby przeprowadzać odpowiednich reakcji chemicznych, gdyby nie udział biotyny. Nie ulega zatem wątpliwości, że witamina B7 jest niebywale ważnym związkiem, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie procesów zachodzących w ludzkim ciele. Powstają jednak pytania: W jaki sposób działa biotyna przyjmowana z zewnątrz? Kiedy jej nam brakuje? Gdzie występuje? Na te oraz wiele innych pytań odpowie niniejszy artykuł.

Rola biotyny w ludzkim organizmie

Jakie zadanie pełni biotyna w naszych organizmach? Związek ten przede wszystkim uczestniczy w procesie przemiany glukozy. Biotyna posiada zatem bardzo stabilizujący wpływ na gospodarkę cukrową w ludzkim krwioobiegu. Z tego względu witamina B7 jest zalecana osobom chorym na cukrzycę typu drugiego. Biotyna z racji uczestniczenia w przemianie glukozy wpływa pozytywnie także na inne dziedziny naszego zdrowia, na przykład na stan systemu nerwowego, odczuwanie bólu oraz ogólne samopoczucie.

Poza tym biotyna zawiera cząsteczki siarki, które ożywiająco oddziałują na cerę, włosy oraz paznokcie. Z tego względu związek ten czasami nazywa się 'witaminą piękności’. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż biotyna nie tylko wpływa na wzorowy stan włosów, lecz także powstrzymuje ich siwienie.

Potwierdzono także, że witamina B7 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Mogą więc przyjmować ją także Ci, którzy mają problem z tym organem lub z całą gospodarką hormonalną w organizmie.

Niedobór biotyny w organizmie

Niewłaściwa dieta lub pewne jednostki chorobowe mogą spowodować, że gospodarka wartościowych związków w naszym ciele jest zaburzona. Jak rozpoznać, że brakuje nam akurat biotyny? Jak uniknąć takiej sytuacji?

O braku biotyny najłatwiej dowiedzieć się obserwując stan naszej skóry. Jak to możliwe? Otóż zdrowa ludzka skóra jest jędrna i dobrze nawodniona. Jednak skóra osoby, której brakuje biotyny, robi się przesuszona oraz szarawa. Ponadto na jej powierzchni mogą wystąpić wypryski oraz stany zapalne. Niektóre objawy niedoboru biotyny związane ze skórą mogą przypominać łuszczycę. Brak witaminy B7 w organizmie objawia się także kruchością paznokci oraz wypadaniem włosów.

W przypadku niedoboru biotyny może dochodzić także do mniej oczywistych symptomów. Można zaliczyć do nich chociażby podwyższenie cholesterolu we krwi.

Brak biotyny powoduje również problemy związane stricte z naszym samopoczuciem oraz stanem emocjonalnym. Osoby, które posiadają niedobór tego ważnego związku często cierpią z powodu wahań nastroju (zarówno otępienia, jak i rozdrażnienia), bezsenności oraz problemów z koncentracją.

W odosobnionych przypadkach brak biotyny może spowodować następujące objawy:

  • bóle mięśni
  • drętwienie stóp i dłoni
  • zapalenie spojówek

Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków objawy braku biotyny nie są aż tak drastyczne. Niemniej jednak zdarza się, że osoby, które wyjątkowo nie dbają o swoją dietę doświadczają niektórych z wymienionych powyżej dolegliwości właśnie z powodu niedoboru witaminy B7. Co robić, aby w Twoim organizmie nie zabrakło nigdy biotyny?


Suplementy z biotyną
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Źródła biotyny

Tak jak zaznaczyliśmy już we wstępie niniejszego artykułu, biotyna występuje zarówno w produktach zwierzęcych jak i roślinnych. Co ciekawe jest ona związkiem na tyle odpornym, że nie neutralizuje się pod wpływem zmiany temperatury lub wskaźnika PH. W związku z tym kiedy przygotowujemy posiłek, biotyna zawarta w produktach nie znika wskutek obróbki termicznej lub mieszania składników.

Najpopularniejszym źródłem biotyny jest wątroba oraz żółtka jaj. Występuje ona także w produktach zbożowych, na przykład w mące sojowej, ryżowej oraz pełnoziarnistej. Biotynę zawiera również pomidor, marchew, szpinak, orzechy, orzechy włoskie, orzechy ziemne oraz migdały.

Niektórzy decydują się także na przyjmowanie biotyny w formie suplementu diety, na przykład kapsułek. Co można powiedzieć na temat takiego rozwiązania? Przemyślana i zaplanowana suplementacja jeszcze nikomu nigdy nie zaszkodziła. Powstaje jednak pytanie: Czy warto dostarczać organizmowi dodatkowe ilości tego związku? Dzienne ludzkie zapotrzebowanie na biotynę wynosi od 30 do 100 miligramów. Z reguły jest ono w pełni zaspokajane dzięki spożywaniu posiłków. Okazuje się jednak, że nawet gdyby nie dostarczać organizmowi biotyny, nie powinno stać się nic złego. Jak to możliwe? Otóż flora bakteryjna jelit ma zdolność do samoczynnego wytworzenia tego związku w razie zaistnienia takiej potrzeby. Niestety zdarza się, że praca jelit jest zaburzona na tyle, iż nie są one w stanie wyprodukować potrzebnej biotyny. Wtedy konieczna może okazać się współpraca z lekarzem oraz odpowiednia suplementacja.

Biotyna – naturalny pomocnik!

Rola biotyny w naszym organizmie jest nieoceniona. Dbaj o swoją dietę oraz o styl życia, a gospodarka ważnych związków w Twoim ciele będzie wyrównana. Gdybyś jednak zauważył u siebie jakikolwiek z niepokojących objawów wymienionych w tym artykule, skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. Życzymy powodzenia!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź