Dlaczego człowiek potrzebuje zeaksantyny?

27 to barwniki występujące naturalnie w produktach roślinnych należące do grupy karotenoidów. Występują również w siatkówce oka człowieka i stanowią podparcie dla siatkówki i plamki żółtej oka. Ten przeciwutleniacz może być pomocny w zwyrodnieniu plamki żółtej i zwiększa odporność. Posiada ona właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu niszczy wolne rodniki powstałe pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Źródła i struktura zeaksantyny

   Zeaksantyna jest karotenoidą zawartą w diecie. Jest to powszechnie omawiane razem z luteiną, ponieważ oba te karotenoidy znajdują się na wysokich poziomach w ciemnozielonych warzywach (takich jak kapusta włoska lub pietruszka), pomarańczowo-żółte owoce i stanowią ważny czynnik wpływający na żółtko jaj.

   Jeśli chodzi o strukturę zeaksantyny, jest to karotenoid, a dokładniej w podgrupie ksantofili (karoten, druga podgrupa, są cząsteczkami niepolarnymi bez tlenu, podczas gdy cząsteczki polarne ksantofilu, z co najmniej jedną cząsteczką tlenu. Luteina jest również ksantofilem, podczas gdy inne suplementy, które mają być ksantofil, obejmują zarówno astaksantynę jak i fukoksantynę.

   Zeaksantyna jest naturalnie występującą karotenoidą nie tylko w diecie, ale także w surowicy ludzkiej, chociaż nie jest to większa karotenoida we krwi, co wydaje się mieć większe znaczenie w siatkówce. Zeaksantyna znajduje się w mózgu, w najwyższym stopniu względnym w móżdżku, a doustne spożycie zeaksantyny u naczelnych wydaje się być w stanie dotrzeć do mózgu.

Zeaksantyna – korzyści

   Zeaksantyną jest żółty pigment występujący w papryce, kukurydzy, szafranie i nagietkach. Jest to jeden z dwóch najważniejszych karotenoidów w siatkówce – podczas gdy luteina znajduje się głównie w skraju siatkówki, zeaksantynę przeważa w centralnej plamce. Jest, więc niezwykle ważna w zwalczaniu stanów chorobowych plamki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zachowanie prawidłowego widzenia.

Pigment siatkówki. Jedną z korzyści zeaksantyny zwiąaznej ze zwyrodnieniem plamki żółtej jest fakt, że jest pigmentem siatkówkowym i jako taki działa, jako filtr przed uszkodzeniem w skutek promieniowania. Zeaksantynę, która pochodzi z czerwonej i pomarańczowej żywności w diecie (np. papryka, szafran), przyczynia się w większym stopniu do gęstości pigmentu macularnego niż ten, który pochodzi z zielonych warzyw liściastych.

Odzyskać dobry wzrok. Jednym z testów diagnostycznych dotyczących problemów z plamkami żółtymi (odróżniającymi się od problemów nerwu wzrokowego) jest próba odblaskowa. Podczas próby pacjent jest narażony na działanie jasnego światła, np. wziernika oka, a następnie mierzone jest, jak długo trwa ostrość wzroku. Zeaksantyna, luteina, Meso-zeaksantyna ( jest jednym z trzech żółtych pigmentów w plamce oczu) stanowią większość pigmentu macularnego, co jest niezbędne do dobrego odzyskiwania widzenia.

Rola biomarkera (związku organicznego). W 2016 roku naukowcy zidentyfikowali zeaksantynę, jako doskonały biomarker w obserwowaniu spożycia produktów dietetycznych przez kobiety. Poziomy pobudzenia zeaksantyny we krwi wskazują stopień, w jakim jest wchłaniana przez organizm i używana przez tkanki komórkowe.

Nowotwór. Zeaksantyna jest również jednym z karotenoidów zidentyfikowanych, jako mające potencjalną rolę w zapobieganiu nowotworom, takim jak chłoniak nieziarniczy

Wsparcie komórek macierzystych. Naukowcy wykazali, że wstępne leczenie zeaksantyną było pomocne w wspieraniu przeszczepionych komórek macierzystych.

   Zeaksantyna jest uważana przez ekspertów za najważniejszy antyoksydant karotenoidów do ochrony oczu. Jest to najbardziej potrzebna w oku, ale najmniej dostępna w diecie, co daje tylko około 180 mg na dobę. W połączeniu z luteiną skutecznie redukuje wolne rodniki.

Gdzie występuje zeaksantyna

    Zeaksantyna występuje również w dużych ilościach w plamce żółtej i podobnie jak luteina chroni przed uszkodzeniami wywołanym promieniowaniem UV, które uszkadzają siatkówkę. Zeaksantyna jest najbardziej skoncentrowana w centrum plamki żółtej. Działa skuteczniej, jako dodatek w połączeniu z luteiną.

Źródła żywności:

  • Szafran, papryka pomarańczowa, papryka, papryka, szpinak, jagoda goji, kukurydza, jarmuż, musztarda, zielona sałata rzymska, brokuły, owoce kiwi, groch, pomarańcze, mandarynki i botwina.
  • Uwaga: Zeaksantyna pochodząca z owoców czerwonych i pomarańczowych oraz żywności zapewnia większą gęstość pigmentu macularnego niż rośliny zielone.
  • Zapotrzebowanie na dobę: 3 mg na dobę w profilaktyce i do 20 mg na dobę w terapeutyczny sposób.
  • Warunki pokrewne: zwyrodnienie plamki żółtej i inne choroby plamki żółtej

   Oko jest głównym organem zmysłów, który wymaga specjalnej troski o zdrowy i produktywny styl życia. Liczne badania wykazały, że luteina i zeaksantyna są istotnymi składnikami dla zdrowia oka. Stanowią one główne pigmenty znalezione w żółtej plamce ludzkiej siatkówki, które chronią plamkę przed uszkodzeniem przez niebieskie światło, poprawiają ostrość wzroku i zapobiegają wydzielaniu szkodliwych reaktywnych form tlenu. Związane były również ze zmniejszonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem i zaćmą. Badania prowadzone przez ostatnią dekadę koncentrowały się na rozwoju pokarmów bogatych w karotenoidy w celu zwiększenia spożycia, zwłaszcza u osób starszych.

Dostępność zeaksantyny

Zeaksantyna jest składnikiem preparatów (często w połączeniu z innymi karotenoidami) wspomagających funkcjonowanie narządu  wzroku.

Dawkowanie: Do 2 mg na dobę.

Dlaczego człowiek potrzebuje zeaksantyny?

   Zeaksantyna wspiera zdrowie oczu i krystalicznie czyste widzenie. Jeśli suplementacja jest powszechnie stosowana wśród osób narażonych na ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem, w ciągu 5 lat można zapobiec utracie wzroku u ponad 300 000 osób w wieku powyżej 55 lat. Zeaksantyna jest jednym z suplementów, wykazuje poprawę widzenia u pacjentów z chorobą plamki żółtej. Zeaksantyna zapewnia również silną aktywność przeciwutleniającą, neutralizując wolne rodniki, które niszczą komórki oka.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.