Dlaczego człowiek potrzebuje zeaksantyny?

27 to barwniki występujące naturalnie w produktach roślinnych należące do grupy karotenoidów. Występują również w siatkówce oka człowieka i stanowią podparcie dla siatkówki i plamki żółtej oka. Ten przeciwutleniacz może być pomocny w zwyrodnieniu plamki żółtej i zwiększa odporność. Posiada ona właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu niszczy wolne rodniki powstałe pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Źródła i struktura zeaksantyny

   Zeaksantyna jest karotenoidą zawartą w diecie. Jest to powszechnie omawiane razem z luteiną, ponieważ oba te karotenoidy znajdują się na wysokich poziomach w ciemnozielonych warzywach (takich jak kapusta włoska lub pietruszka), pomarańczowo-żółte owoce i stanowią ważny czynnik wpływający na żółtko jaj.

   Jeśli chodzi o strukturę zeaksantyny, jest to karotenoid, a dokładniej w podgrupie ksantofili (karoten, druga podgrupa, są cząsteczkami niepolarnymi bez tlenu, podczas gdy cząsteczki polarne ksantofilu, z co najmniej jedną cząsteczką tlenu. Luteina jest również ksantofilem, podczas gdy inne suplementy, które mają być ksantofil, obejmują zarówno astaksantynę jak i fukoksantynę.

   Zeaksantyna jest naturalnie występującą karotenoidą nie tylko w diecie, ale także w surowicy ludzkiej, chociaż nie jest to większa karotenoida we krwi, co wydaje się mieć większe znaczenie w siatkówce. Zeaksantyna znajduje się w mózgu, w najwyższym stopniu względnym w móżdżku, a doustne spożycie zeaksantyny u naczelnych wydaje się być w stanie dotrzeć do mózgu.

Zeaksantyna – korzyści

   Zeaksantyną jest żółty pigment występujący w papryce, kukurydzy, szafranie i nagietkach. Jest to jeden z dwóch najważniejszych karotenoidów w siatkówce – podczas gdy luteina znajduje się głównie w skraju siatkówki, zeaksantynę przeważa w centralnej plamce. Jest, więc niezwykle ważna w zwalczaniu stanów chorobowych plamki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zachowanie prawidłowego widzenia.

Pigment siatkówki. Jedną z korzyści zeaksantyny zwiąaznej ze zwyrodnieniem plamki żółtej jest fakt, że jest pigmentem siatkówkowym i jako taki działa, jako filtr przed uszkodzeniem w skutek promieniowania. Zeaksantynę, która pochodzi z czerwonej i pomarańczowej żywności w diecie (np. papryka, szafran), przyczynia się w większym stopniu do gęstości pigmentu macularnego niż ten, który pochodzi z zielonych warzyw liściastych.

Odzyskać dobry wzrok. Jednym z testów diagnostycznych dotyczących problemów z plamkami żółtymi (odróżniającymi się od problemów nerwu wzrokowego) jest próba odblaskowa. Podczas próby pacjent jest narażony na działanie jasnego światła, np. wziernika oka, a następnie mierzone jest, jak długo trwa ostrość wzroku. Zeaksantyna, luteina, Meso-zeaksantyna ( jest jednym z trzech żółtych pigmentów w plamce oczu) stanowią większość pigmentu macularnego, co jest niezbędne do dobrego odzyskiwania widzenia.

Rola biomarkera (związku organicznego). W 2016 roku naukowcy zidentyfikowali zeaksantynę, jako doskonały biomarker w obserwowaniu spożycia produktów dietetycznych przez kobiety. Poziomy pobudzenia zeaksantyny we krwi wskazują stopień, w jakim jest wchłaniana przez organizm i używana przez tkanki komórkowe.

Nowotwór. Zeaksantyna jest również jednym z karotenoidów zidentyfikowanych, jako mające potencjalną rolę w zapobieganiu nowotworom, takim jak chłoniak nieziarniczy

Wsparcie komórek macierzystych. Naukowcy wykazali, że wstępne leczenie zeaksantyną było pomocne w wspieraniu przeszczepionych komórek macierzystych.

   Zeaksantyna jest uważana przez ekspertów za najważniejszy antyoksydant karotenoidów do ochrony oczu. Jest to najbardziej potrzebna w oku, ale najmniej dostępna w diecie, co daje tylko około 180 mg na dobę. W połączeniu z luteiną skutecznie redukuje wolne rodniki.

Gdzie występuje zeaksantyna

    Zeaksantyna występuje również w dużych ilościach w plamce żółtej i podobnie jak luteina chroni przed uszkodzeniami wywołanym promieniowaniem UV, które uszkadzają siatkówkę. Zeaksantyna jest najbardziej skoncentrowana w centrum plamki żółtej. Działa skuteczniej, jako dodatek w połączeniu z luteiną.

Źródła żywności:

  • Szafran, papryka pomarańczowa, papryka, papryka, szpinak, jagoda goji, kukurydza, jarmuż, musztarda, zielona sałata rzymska, brokuły, owoce kiwi, groch, pomarańcze, mandarynki i botwina.
  • Uwaga: Zeaksantyna pochodząca z owoców czerwonych i pomarańczowych oraz żywności zapewnia większą gęstość pigmentu macularnego niż rośliny zielone.
  • Zapotrzebowanie na dobę: 3 mg na dobę w profilaktyce i do 20 mg na dobę w terapeutyczny sposób.
  • Warunki pokrewne: zwyrodnienie plamki żółtej i inne choroby plamki żółtej

   Oko jest głównym organem zmysłów, który wymaga specjalnej troski o zdrowy i produktywny styl życia. Liczne badania wykazały, że luteina i zeaksantyna są istotnymi składnikami dla zdrowia oka. Stanowią one główne pigmenty znalezione w żółtej plamce ludzkiej siatkówki, które chronią plamkę przed uszkodzeniem przez niebieskie światło, poprawiają ostrość wzroku i zapobiegają wydzielaniu szkodliwych reaktywnych form tlenu. Związane były również ze zmniejszonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem i zaćmą. Badania prowadzone przez ostatnią dekadę koncentrowały się na rozwoju pokarmów bogatych w karotenoidy w celu zwiększenia spożycia, zwłaszcza u osób starszych.

Dostępność zeaksantyny

Zeaksantyna jest składnikiem preparatów (często w połączeniu z innymi karotenoidami) wspomagających funkcjonowanie narządu  wzroku.

Dawkowanie: Do 2 mg na dobę.

Dlaczego człowiek potrzebuje zeaksantyny?

   Zeaksantyna wspiera zdrowie oczu i krystalicznie czyste widzenie. Jeśli suplementacja jest powszechnie stosowana wśród osób narażonych na ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem, w ciągu 5 lat można zapobiec utracie wzroku u ponad 300 000 osób w wieku powyżej 55 lat. Zeaksantyna jest jednym z suplementów, wykazuje poprawę widzenia u pacjentów z chorobą plamki żółtej. Zeaksantyna zapewnia również silną aktywność przeciwutleniającą, neutralizując wolne rodniki, które niszczą komórki oka.

Dlaczego człowiek potrzebuje zeaksantyny?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.