Bezsenność – przyczyny, objawy, leczenie

Z problemem bezsenności zmaga się znaczny odsetek światowej populacji. Okresowe bądź długotrwałe zaburzenia snu dotyczą osób na różnym etapie życia, utrudniając bądź całkowicie uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Poznanie przyczyn bezsenności oraz poprawne sklasyfikowanie jej indywidualnego charakteru, daje szansę na znaczne zmniejszenie, a nawet ustąpienie dolegliwości. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności, by skutecznie z nimi walczyć i móc na nowo cieszyć się spokojnym snem.

Czym jest bezsenność

Medyczna definicja bezsenności obejmuje epizodyczne, lecz powtarzające się oraz stale utrzymujące zaburzenia w zasypianiu lub podtrzymaniu snu. Często towarzyszącym jej objawem są okresy wybudzania, w których pozostający w stanie czuwania organizm, nie jest w stanie w pełni się zregenerować. Stąd też późniejsze uczucie niewyspania, drażliwość i senność towarzyszące nam zaraz po przebudzeniu i towarzyszące przez cały dzień. O występowaniu typowej postaci klinicznej bezsenności możemy mówić, gdy zaburzenie utrzymuje się co najmniej cztery tygodnie. Większość z osób na pierwszym etapie występujących dolegliwości bagatelizuje objawy, szukając pomocy po miesiącach a nawet latach trwającego problemu, gdy rozregulowanie trybu sennego osiąga punkt graniczny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. To błąd, który będzie skutkował potrzebą dłuższego i intensywnego leczenia bezsenności, być może pod okiem specjalisty.

Przyczyny bezsenności

Nasz organizm posiada biologicznie wypracowany system funkcjonujący w 24-godzinnym rytmie dobowym. Reguluje go przede wszystkim słońce, które wyznacza czas na aktywność w dzień oraz odpoczynek w nocy. Docierające do ciała impulsy zewnętrzne, które odbiegają od naturalnych potrzeb organizmu mogą odpowiadać za rozregulowanie dyscypliny snu. Sprzyja temu nieregularny tryb życia, zmienne godziny pracy (w szczególności praca zmianowa) oraz nieprzestrzeganie higieny odpoczynku. Podstawowym defektem osób cierpiących na bezsenność jest niewypracowana strategia zasypiania, której uczymy się już od lat dziecięcych. Jej rozwinięciu sprzyjają niewłaściwe warunki panujące w sypialni, do których należą hałas dobiegający z sąsiedniego pokoju czy z ulicy, niedostateczne zaciemnienie pomieszczenia czy choćby nieodpowiednia temperatura.

Oprócz czynników zewnętrznych, niewątpliwym źródłem zaburzeń sennych są dolegliwości na tle wewnętrznym, które nie rzadko związane są z naszymi emocjami . Wysokie pobudzenie, silny i długotrwały stres czy nagłe wypadki losowe składają się na kłopoty ze snem, utrudniając wypoczynek, obniżając nasze samopoczucie i decydując o spadku energii życiowej. Bezsenność współwystępująca z poczuciem osłabienia i apatii może świadczyć o rozwoju depresji, która stanowi główne podłoże bezsenności a także mogących towarzyszyć jej niepokojów i lęków. Dolegliwość może także współwystępować w przebiegu choroby przewlekłej, migreny bądź schorzenia reumatycznego przez towarzyszący im ból utrudniający podjęcie próby zaśnięcia. Wyjściem z tej sytuacji mogą być leki przeciwbólowe w dogodnej postaci plastrów, kompresów, maści bądź tabletek.

Nie należy zapominać, iż mimo ogólnych praw natury kierujących naszym dobowym systemem aktywności i odpoczynku, każdy z nas jest inny i potrzebuje różnej ilości snu. Zmiany w zapotrzebowaniu na sen mogą zachodzić i uaktywniać się wraz ze zmianami pór roku czy obyczajami społecznymi, które normują godziny przeznaczone na relaks. Niewątpliwe znaczenie należy przypisać także genom, które decydują o ilości czasu potrzebnej do uzyskania pełnej regeneracji organizmu podczas snu. W wymiarze dobowym, wartość ta może wahać się od 4 do nawet 10 godzin, i nie powinno dziwić, że niektórzy wstają wypoczęci po krótkiej drzemce, podczas gdy inni potrzebują do tego niemal połowy doby.

Osobiste cechy decydują także o porach wstawania i kładzenia się spać. Tak zwane skowronki, najbardziej aktywne w godzinach porannych, odczuwają szybsze zmęczenie, stąd ich szybsza potrzeba odpoczynku. Przeciwstawne do nich nocne marki, swoją największą produktywność wykazują pod koniec dnia a nawet w godzinach nocnych, dlatego potrafią kłaść się do łóżek między 1 a 3 w nocy. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na sen zmniejsza się wraz z wiekiem, gdy dochodzi do spadku poziomu melatoniny – ważnego hormonu produkowanego przez szyszynkę, odpowiadającego za spokojny i nieprzerwany sen.

Leczenie bezsenności

Osobom cierpiącym na problemy z zasypianiem zaleca się codzienny rytuał polegający na stopniowym wyciszaniu i uspokajaniu nerwów wraz ze zbliżającym się końcem dnia. Zapadaniu w sen sprzyja odpowiednia atmosfera, dlatego warto zadbać o odcięcie zewnętrznych hałasów dochodzących z podwórka czy sąsiedniego pokoju. Poprawę nastroju zagwarantuje dopływ świeżego powietrza a także utrzymanie optymalnej dla nas temperatury w pomieszczeniu. Nie zaleca się oglądania telewizji a nawet czytania książek wieczorną porą, ponieważ obie te czynności angażują naszą uwagę, oddalając moment zapadania w sen. Specjaliści doradzają, by sypialnia stała się naszą oazą spokoju, wolną od rozrywki, pracy czy hobby. To pomoże zdyscyplinować organizm do odprężenia już po wejściu w progi pokoju.

W stanach podwyższonego napięcia i stresu oraz odczuwanego niepokoju uniemożliwiających normalne zasypianie pomocne będą środki lecznicze. Leki na bezsenność dostępne bez recepty to preparaty:

  • O delikatnym działaniu uspokajającym, łagodzącym i rozluźniającym
  • W swoim składzie często zawierają naturalną kombinację ziół czy olejków eterycznych o udowodnionym korzystnym wpływie na układ nerwowy
  • Przyjmowane zgodnie z zaleceniami nie prowadzą do wrażenia otumanienia, lecz pomagają wyciszyć się i płynnie wejść w fazę REM.

suplement diety ulatwiajacy zasypianie bez recepty olimp forsenSuplement diety ułatwiający zasypianie
Kliknij i  znajdź najniższe ceny!

Problem ze snem – przypadłość cywilizacyjna

Warunki społeczne krajów wysokorozwiniętych nie sprzyjają zarówno długości jak i jakości naszego snu. Zanieczyszczenie środowiska objawiające się w spadku wartości odżywczej spożywanego jedzenia oraz wody, narażenie na ciągły stres a także szybkie tempo życia wpływają na zwiększenie zapadalności na bezsenność. Niemal połowa Polaków miała w przeszłości problem z zasypianiem bądź zmaga się z nim obecnie. Aktywną postać kliniczną bezsenności szacuje się na 15% udział w populacji, przy czym coraz częściej dotyka ona ludzi coraz młodszych.

Należy pamiętać o tym jak ważny jest odpoczynek dla naszego organizmu. Podczas snu następuje przyspieszenie szeregu procesów fizjologicznych, intensywna odnowa komórkowa oraz nieustanna produkcja hormonów kluczowa dla naszego zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia. Pod kątem psychologicznym w aktywnej fazie REM następuje odcięcie się od wszystkich wrażeń dnia poprzedniego, zdystansowanie się do nich i ukojenie nerwów. W trosce o swoje zdrowie, należy pamiętać, że zdrowy sen w nocy jest podstawą udanej aktywności w dzień.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.