Jak poprawić wzrok? 7 najlepszych witamin na lepszy wzrok

Pogarszanie się wzroku może wydawać się z upływem czasu nieuniknione. Przy zachowaniu odpowiedniej diety, utrzymasz jednak prawidłowy wzrok dłużej niż myślisz.

Marchew i zielone warzywa liściaste są uważane za jedne z najlepszych produktów spożywczych dla oczu, ponieważ zawierają antyoksydanty i witaminy dla oczu, takie jak witamina C, E, A i cynk, a także karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna. Chronią one plamkę żółtą oka, soczewki i rogówki, zmniejszając jednocześnie liczbę wolnych rodników i stanów zapalnych, powodujących niszczenie tkanek w oczach.

Pogarszanie się wzroku a starzenie się

Gdy stajemy się starsi, nasze oczy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, spowodowane niezdrowym stylem życia i nadaktywnym układem odpornościowych, co powoduje, że nasze ciało zalewają komórki obronne i hormony uszkadzające oczy.

W jaki sposób witaminy dla oczu pomagają zachować zdrowie oczu? Badanie nad utratą wzroku związaną ze starzeniem się zostało zakończone w 2001r. Wykazało ono, że głównym czynnikiem zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy, jest uboga dieta. Przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy C, witaminy E, beta-karotenu i cynku, były głównym czynnikiem zmniejszenia ryzyka tych chorób.

Szacuje się , że w wieku 75 lat, nawet połowa dorosłych cierpi na pewną formę zaćmy. Substancje przeciwzapalne i przeciwutleniacze mają pozytywne i zapobiegawcze działanie przeciwko zaburzeniom związanym z oczami.

Głównym powodem utraty wzroku wśród osób w wieku zawodowym, jest retinopatia cukrzycowa. Jest to kolejny problem, który można wyeliminować zdrową dietą.

Wiele witamin dla oczu skutecznie wpływa na poziom cukru we krwi i odpowiedzi hormonalne, absorbuje też promieniowanie UV i inne promienie, które uszkadzają nasz wzrok – na przykład niebieskie światło z urządzeń technologicznych.

Jak więc poprawić wzrok? O tym poniżej!

Jak poprawić wzrok – najlepsze witaminy na dobry wzrok

1.     Luteina na poprawę wzroku

Luteina to przeciwutleniacz, będący witaminą oczu – chroni zarówno nasz wzrok, jak i skórę. Ten przeciwzapalny środek występuje w takich produktach, jak zielone warzywa liściaste, żółtka jajek, owoce cytrusowe i pomarańczowe warzywa. Po spożyciu, jest transportowana do całego ciała, a zwłaszcza do plamek żółtych oczu i jego soczewek.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że suplementacja 6mg dziennie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej o średnio 43%, co dowodzi, że luteina zasługuje na miano witaminy oczu.

2.     Zeaksantyna

Istnieje ponad 600 różnych rodzajów karotenoidów występujących w naturze, ale tylko około 20 z nich trafia do oczu. Luteina i zeaksantyna to najważniejsze z nich, ponieważ są dostarczane do delikatnej plamki oczu w największej ilości.

Podobnie jak luteina, zeaksantyna pomaga chronić tkanki oka, soczewkę i plamkę oka, która oczyszcza wizję i zapobiega wrażliwości na światło.

3.     Jak poprawić wzrok? Witaminą C!

Przeciwutleniacz, jakim jest witamina C, to coś więcej niż środek do walki z przeziębieniem. Okazuje się, że witamina C pomaga chronić Twoją wizję, poprzez zwalczanie wolnych rodników. Witamina C pomaga także wchłaniać większą ilość minerałów i składników odżywczych.

Badania pokazują, że wielu z nas cierpi na niedobór tej kluczowej witaminy, która pomaga naprawiać uszkodzone tkanki, spowalnia reakcje zapalne i zapobiega mutacjom komórkowym.

Jedno długoterminowe badanie wykazało, że wśród 3000 dorosłych (w wieku od 43 do 86) zaćma była o 60% mniej powszechna wśród osób zgłaszających regularne stosowanie multiwitamin  z witaminą C i E.

4.     Witamina E

Witamina E, witamina A i witamina C działają razem, w celu ochrony komórek przed stanami zapalnymi. Te przeciwutleniacze rozpuszczalne w tłuszczach zmniejszają ryzyko związane ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Przyjmowanie odpowiednich wartości witaminy A i E jest stosowane przy gojeniu się pacjentów po operacjach laserowej korekcji wzroku.

Pewne badania wykazały, że u ludzi spożywających odpowiednią ilość witaminy E i A, ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej spada o 25%.

5.     Cynk na poprawę wzroku

Badania udowodniły, że cynk w połączeniu z innymi witaminami, pomaga chronić siatkówkę i zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Cynk jest jednym z najważniejszych minerałów, wspomagających absorpcję ponad 100 składników odżywczych. Ponadto, pozwala na właściwe usuwanie odpadów, co pozwala mu na walkę ze stanami zapalnymi i uszkodzeniami komórek.

Cynk wpływa korzystnie na tkanki w oku, ponieważ odgrywa kluczową rolę w prawidłowym podziale komórek, w utrzymywaniu prawidłowego krążenia, równoważeniu procesów autoimmunologicznych oraz kontrolowaniu cytokin zapalnych, atakujących tkanki.

Najlepsze źródła cynku to ryby, mięso i orzechy.

6.     Witamina A (beta-karoten)

Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Opieki Zdrowotnej, przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy A zapobiega kurzej ślepocie – słabemu widzeniu w nocy.

Witamina A jest przeciwutleniaczem. Wykazano, że zapobiega utracie wzroku spowodowanej zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Udowodniono także, że witamina A wraz z innymi przeciwutleniaczami pomaga spowalniać postęp neuropatii (uszkodzenia nerwów), w tym neuropatii cukrzycowej – powodującej zanikanie nerwów w oczach.

7.     Kwasy tłuszczowe omega-3 na poprawę wzroku

Kwasy tłuszczowe omega-3 dają ogromne korzyści dla różnych narządów w naszym ciele. Dzieje się tak dzięki ich przeciwzapalnym właściwościom. Na niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 są w szczególności narażone osoby spożywające wysoko przetworzoną żywność, utwardzone oleje roślinne, a także wegetarianie i weganie.

Kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają wzrok, dlatego, że silnie chronią tkanki w naszym organizmie. Omega-3 stabilizują ponadto poziom cukru we krwi, co zmniejsza reakcje zapalne, pomaga zwalczać uszkodzenia oczu spowodowane cukrzycą, poprawia krążenie i powstrzymuje komórki przed niechcianymi mutacjami.

Jak poprawić wzrok? Najlepsze produkty dla zdrowia oczu

 • Marchew i sok marchwiowy
 • Zielone warzywa liściaste
 • Brokuły, kalafior, kapusta, brukselka
 • Cytrusy
 • Bataty
 • Jajka
 • Jagody
 • Papaja, mango, kiwi
 • Kukurydza
 • Czerwona papryka
 • Orzechy i nasiona
 • Ryby i mięso pochodzenia organicznego
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.