Acetylocysteina- Złoty środek na choroby psychiczne i problemy z odkrztuszaniem.

N-acetylocysteina znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwutleniających oraz mukolitycznych. Często używana jest w przypadku problemów z wydaleniem niezwykle gęstej wydzieliny. Swoje ogromne zastosowanie znalazła też wśród ludzi ze skłonnościami do autoagresji i chorobami psychicznymi. Jakie korzyści może przynieść suplementacja N-acetylocysteiną?

Czym jest N-acetylocysteina

Jest to związek organiczny, który jest N-acetylową pochodną głównie z cysteiny. Cysteina do endogenny aminokwas siarkowy występujący naturalnie w organizmie człowieka i w białkach innego pochodzenia. Cysteina bierze czynny udział w syntezie białek w ciele człowieka, aby rozwijał się on w sposób prawidłowy i mógł prawidłowo rosnąć. Bierze ona również udział w syntezie enzymów, kafaktorów oraz wchodzi w skład białek strukturalnych. Wraz z glicyną tworzy duet, który syntezuje glutationy- jedne z najważniejszych przeciwutleniaczy w ciele człowieka. To niezwykle efektywny i silny naturalny aminokwas mukolityczny. Potrafi zmniejszyć gęstość wydzieliny w oskrzelach. N-acetylocysteina wykazuje też ogromne powinowactwo do tkanek płucnych i wydzieliny oskrzelowej. Jej procesy metaboliczne odbywają się w wątrobie i wydalają wraz z moczem. Jak wiadomo, acetylocholina ma gigantyczne działanie przeciwutleniające. Neutralizuje wolne rodniki w komórkach, które są niedotlenione. Osoby zatrute paracetamolem dostają ten aminokwas jako odtrutkę. Dzieje się tak w przypadku przedawkowania lub uczulenia na składnik. To ona inaktywuje toksyczne składniki paracetamolu o pozwala utrzymać najbardziej optymalne stężenie glutationu w organizmie każdego człowieka. Swoje najlepsze działanie ukazuje około 8 godzin po podaniu jej. Niezwykle dobrze wchłania się do przewodu pokarmowego oraz dróg oddechowych w czasie około 0,5-3 godzin. To bardzo szybki czas.

Właściwości Acetylocysteiny

W medycynie wykorzystuje się najbardziej mukolityczne działanie N-acetylocysteiny. Dzięki swojej zdolności do rozrywania wiązań, acetylocysteina zmniejsza jej lepkość oraz przyczynia się do usprawnienia nabłonka oddechowego. Bardzo skutecznie ułatwia odprowadzenie nadmiaru płynu z dróg oddechowych każdego człowieka. Doceniana jest również w przypadku niezwykle groźnych zatruć paracetamolem. Acetylocysteina ma zdolność do inaktywacji wielu toksycznych produktów przemian silnego paracetamolu. Jej zadanie to również ochrona wątroby, która w przypadku przedawkowania leku jest bardzo zarażona na niszczenie. Wyrównuje ona też poziom glutationów. Do cudownych właściwości acetylocysteiny zaliczyć można również:

  • redukcję stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych w organizmie- nadmiar wolnych rodników aktywuje niekorzystny stan zapalny, który przyczynia się do zmniejszenia poziomu syntezy glutationu w wątrobie. Acetylocysteina sprawia, że zwiększa się jej produkcja i jednocześnie zmniejsza się stres oksydacyjny.
  • Ma szerokie zastosowanie w chorobach immunologicznych- stan zapalny i stres oksydacyjny związany jest z chorobami powiązanymi z autoagresją. Zastosowanie acetylocysteiny przyczynia się w dużym stopniu do zniwelowania stanów zapalnych i spowalnia autoimmunologiczną destrukcję tkanek.
  • Ma korzystny wpływ na poziom glutationu i dopaminy zlokalizowanej w mózgu.
  • Opóźnianie procesów starzenia- zmniejszenie stresu oksydacyjnego przyspiesza unieszkodliwianie wolnych rodników. Ma działanie przeciwutleniajace.
  • Przyspiesza regenerację pourazową-  dzieje się tak za sprawą zmniejszania stanu zapalnego w miejscu powstania kontuzji.
  • Jest niezwykle pomocna w psychiatrii- Niektóre z przeprowadzanych badań potwierdzają wpływ na walkę z uzależnieniami, zaburzeniami psychicznymi, w leczeniu choroby dwubiegunowej, chorobie Alzheimera, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Acetylocysteina wspomaga organizm w naprawie szkód, które wywołały bardzo silne leki psychoaktywne, zwłaszcza te stosowane długotrwale. Przyspiesza ona regenerację mózgu, procesów poznawczych i wpływa na problemy związane z utratą pamięci.
  • Ułatwianie odkrztuszania – Niezwykle często stosowana jest w leczeniu przeziębień i chorób wirusowych. Doceniana jest w walce z mukowiscydozą, gdzie zbyt gęsta wydzielina utrudnia normalne funkcjonowanie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania acetylocysteiny?

Jest ona znana jako bardzo dobry środek mukolityczny. Niestety zbyt mocne rozrzedzenie wydzieliny może doprowadzić do bardzo męczących spazmów oskrzeli oraz do nasilenia objawów astmy. Należy wprowadzać ją stopniowo. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które skarżą się na zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność oddechową, czy choroby wrzodowe. Ostrożność powinny zachować też osoby w podeszłym wieku.

Jakie są działania niepożądane?

Do działań niepożądanych należą zgaga, nudności, wymioty, bóle głowy. Po spożyciu środka, może dojść do powstania wielu zaczerwień na twarzy. Nietolerancja acetylocysteiny może objawiać się zapaleniem błony śluzowej nosa. W niektórych przypadkach może dojść do mocnego skurczu oskrzeli i do drażniącego kaszlu.

Ciąża i laktacja a acetylocysteina

Nie stosować w przypadku ciąży i karmienia piersią bez poważnych podstaw. Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o siebie w okresie ciąży i połogu. Nie warto stosować żadnych lekarstw, a zwłaszcza takich, które wykazują silne działanie rozrzedzające.

Podsumowanie

Jak widać acetylocysteina znalazła swoje szerokie zastosowanie w medycynie. Sprawdza się nie tylko w przypadku chorób związanych ze zbyt dużą produkcją wydzieliny, ale również w przypadku osób z problemami psychicznymi. Jak wiadomo w dzisiejszym świecie bardzo łatwo o depresję, czy inne problemy psychiczne. Mózg, w którym dzieją się procesy psychiczne, jest bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce docierające ze środowiska zewnętrznego. N- acetylocysteina wspomaga ciało na wiele sposobów. Znalazła zastosowanie tylko w medycynie tradycyjnej, ale również w psychiatrii, jako regenerator organizmu po spożyciu dużych dawek psychotropów. Środki te bardzo silnie niszczą tkanki wewnętrzne człowieka, dlatego należy stosować je z umiarem. To ważne.

Może ci się spodobać również