Rumianek – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Z pewnością, każdy z nas stosował rumianek do wielu zabiegów zarówno pielęgnacyjnych, jak też zdrowotnych. Napary z rumianku mogą być używane zewnętrznie i wewnętrznie. Rumianek jest rośliną, którą możemy spotkać dziko występującą na terenach polskich łąk, pastwisk i niektórych terenów zielonych. Należy do roślin jednorocznych, której czas kwitnienia przypada na okres od maja do lipca. Rumianek lekarski to roślina osiągająca wysokość do około 60 cm. Jego kwiatostanem jest koszyczek, który składa się z kwiatów rurkowych o białych płatkach. Posiada bogate zastosowanie w zioło-lecznictwie, gdyż zawiera zdrowotne substancje pomagające w zwalczaniu wielu chorób. Z rumianku pozyskuje się koszyczki kwiatowe. Czynność tą wykonujemy w pogodne i suche dni. Do suszenia rozkłada się je cienką warstwą, którą następnie przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Zastosowanie rumianku

Rumianek, jako przyprawa w kuchni
Może wydawać się to dziwne, ale rumianek jest ceniony również ze względu na swoje właściwości smakowe. Dlatego między innymi znalazł on zastosowanie w kuchni. Napar z koszyczków rumianku służy do odświeżania mięsa. Z kolei olejek rumiankowy to świetny dodatek do nalewek, likierów, miodów pitnych lub napojów chłodzących. Rumiankiem można zastąpić herbatę. Z powodzeniem można dodawać go do deserów i ciast. Urozmaica także smak ryb.

Rumianek, jako roślina mająca zastosowanie w pielęgnacji urody
Rumianek to bogate źródło pomysłów, jeżeli chodzi o zastosowanie w utrzymaniu naszej urody na odpowiednim poziomie. Świetnie współdziała ze skórą łagodząc wszelkie podrażnienia. Pomyślnie zwalcza trądzik i zmiany skórne. Dlatego można nim przemywać twarz. Kremy i maski na bazie rumianku koją, podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Dodatkowo odświeża cerę. Kompresy rumiankowe pomagają z problemami zmęczonych i opuchniętych oczu, a co najważniejsze powodują, że sińce wokoło nich znikają. Z kolei szampony i płukanki rumiankowe koją suchą skórę głowy, nadają włosom blask i rozjaśniają kolor włosów. Szczególnie są polecane paniom o blond włosach, wówczas pięknie zostają podkreślone refleksy. Rumiankowe maski do włosów i olejowanie z dodatkiem tej rośliny regenerują je. Napar z rumianku pospolitego stosowany do płukania włosów przywraca naturalną barwę i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto przeciwdziała łupieżowi oraz nadaje włosom połysk. Dlatego warto stosować go na włosy ze skłonnością do przetłuszczania. Rumianek rzadko wywołuje reakcje alergiczne i fotouczulające. Z tego względu często stanowi składnik aktywny kosmetyków i dermokosmetyków. Wchodzi w skład wielu kremów, płynów do kąpieli, maseczek pielęgnacyjnych oraz past do zębów. Przemywanie twarzy naparem z rumianku kilka razy tygodniowo powoduje, że skóra staje się zdrowsza i miększa w dotyku.

Rumianek, jako roślina stosowana w aromaterapii i zabiegach relaksacyjnych
Olejki z dodatkiem rumianku świetnie sprawdzają się przy masażach. Ich zapach relaksuje i uspokaja. Pomaga rozluźnić napięte mięśnie. W rytuałach magicznych rumianek wykorzystywany jest do przywoływania miłości, poprawy zdrowia oraz do pozbywania się stresów i napięcia. Okadzanie nim domu wypędza złą energię i chroni przez urokami. Aby wzmocnić swoją atrakcyjność, możemy wykorzystywać go również do magicznych kąpieli. Dodajemy go do woreczków i butelek pomyślności. Kadzidło rumiankowe pomaga w medytacji.

Rumianek na dolegliwości zdrowotne

Od dawna rumianek stosuje się na prawidłowe działanie układu pokarmowego. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwuczuleniowe mogą być wykorzystane w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, w leczeniu zaburzeń po przyjmowaniu silnych leków np. antybiotyków. Nawet u dzieci poleca się stosowanie rumianku w przypadku kolek i zaparć.

Właściwości rumianku

Rumianek stosujemy w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego oraz w przypadkach dolegliwości żołądkowych pierwszego okresu ciąży. Może być stosowany przy braku łaknienia i w zaburzeniach trawienia, pobudza bowiem wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach. Zawarte w rumianku flawonoidy i pochodne kumaryny mają działanie przeciwskurczowe i wiatropędne, co może być korzystne w przypadkach wzdęć brzucha, kolek, a także bólów spowodowanych infekcjami dróg moczowych. Ze względu na działanie wiatropędne oraz rozkurczające, jest pomocny w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, biegunki.

Ponadto rumiankowe płukanki pomagają w leczeniu zapaleń jamy ustnej, gardła, angin, zapaleń zatok obocznych nosa, a także zapaleń błon śluzowych dróg rodnych. Możemy stosować je również, jako kompres w zapaleniach spojówek oczu, rogówki, tęczówki, w zapaleniach ropnych i alergicznych. Stosowany na skórę i błony śluzowe może być pomocny w leczeniu stanów zapalnych, owrzodzeń, ran, oparzeń zarówno słonecznych jak i po naświetlaniach promieniami Roentgena.

O wysokich właściwościach tej rośliny świadczy fakt, że rumianek jest polecany w leczeniu niemowląt. Szczególnie, gdy pojawiają się kolki jelitowe, bóle brzucha, wyrzynają się zęby, gdyż rumianek posiada również łagodne działanie uspokajające.

Rumianek ma właściwości:

  • przeciwzapalne,

  • bakteriostatyczne,

  • rozkurczowe,

  • przeciwbakteryjne.

Stosowany na skórę wspomaga leczenie zranień, owrzodzeń, wyprysków, hemoroidów, zapalenie sutka, pieluszkowego zapalenia skóry niemowląt, zapalenia spojówek, a także schorzeń reumatycznych i neurologicznych typu dna moczanowa lub rwa kulszowa. Spożywany wieczorem wspomaga leczenie bezsenności, nocnych koszmarów, a także brak łaknienia. W sytuacji, gdy cierpimy na chorobę lokomocyjną powinniśmy wypić go na pół godziny przed podróżą.

i-ziola-fix-rumianek-1-5-g-30-torebek

Zioła fix Rumianek
Kliknij i sprawdź najniższe ceny

Działanie przeciwbakteryjne rumianku jest wynikiem obecności olejków eterycznych działających bakteriobójczo wobec bakterii Gram-dodatnich oraz grzybów Candida albicans. Napary z koszyczków rumianku zawierają azulen, który korzystnie działa na uszkodzoną skórę oraz trudno gojące się rany. Wykazano też, że posiada on właściwości przeciw wrzodowe i przeciw utleniające. Dodatkowo ma działanie przeciw lękowe, wspomagające leczenie objawów abstynencji alkoholowej i narkotykowej.

W jego koszyczkach rumianku znajduje się wiele leczniczych substancji, m.in. chamazulen, bisabolol – substancja czynna znajdująca się w olejku rumiankowym, flawonoidy, kumaryny, śluz, witamina C i sole mineralne. Herbata rumiankowa pomaga leczyć zatrucia pokarmowe, ratuje nas przed skutkami zatrucia alkoholowego i zapobiega mdłościom. Napar rumiankowy ma łagodne działanie rozkurczowe, co docenią nie tylko panie, ale również matki – pomaga on niemowlętom przy kolkach i gazach. Regularne picie herbaty rumiankowej pomaga regulować pracę jelit i nerek dla osób z zapaleniem pęcherza.

Podczas problemów z zasypianiem do wieczornej kąpieli warto wlać zaparzony rumianek. Taka kąpiel redukuje stres i zmęczenie oraz uspokaja. Dodatkowo poprawia nastrój i może działać wspomagająco w leczeniu depresji. Inhalacje z rumianku pomagają walczyć z katarem i bólami głowy. Jeśli dużo pracujemy przy komputerze i mamy zmęczone oraz suche oczy, z pewnością docenimy kojące działanie kompresów na bazie naparu z rumianku. Zwłaszcza przy obecnym trybie życia, gdy spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Służyć on może do płukania oczu lub do robienia okładów na spuchnięte powieki. Okłady z rumianku pomagają przy bólach migrenowych oraz napięciowych. Rumianek działa rozluźniająco na system nerwowy. Dzięki swoim właściwościom leczniczym korzystnie wpływa na mięśnie całego organizmu, umożliwiając ich rozluźnienie.

Rumianek pomaga w łagodzeniu mdłości w czasie ciąży, relaksuje spazmy macicy, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje objawy menopauzy, przynosi ulgę w czasie: zapalenia sutka, przedmiesiączkowego bólu głowy, migreny. Rumianek pomaga w przywracaniu miesiączki po długotrwałych stanach napięcia nerwowego. Olejek rumiankowy jest dobrym środkiem do masażu zbolałych kończyn, pleców i nerwobólów.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź