Dzięgiel chiński (Dong Quai) – poznaj niesamowite właściwości tej rośliny!

Naukowa nazwa dzięgla chińskiego to Angelica Sinensis. Należy do grupy selerowatych. Ma bardzo długą historię stosowania w krajach azjatyckich – w szczególności w Chinach, Japonii i Korei. Używano go jako przyprawy i toniku, a w medycynie tradycyjnej jako lekarstwo, ze względu na swe różnorodne korzyści terapeutyczne.

W dzisiejszych czasach, chińscy lekarze medycyny tradycyjnej nadal używają tego zioła do leczenia swoich pacjentów. Dong Quai jest często stosowany wraz z innymi ziołami do zwalczania różnych chorób, bóli, skurczów, złego krążenia i objawów menstruacyjnych.

Nie przeprowadzono wielu badań dotyczących działania dzięgla chińskiego, ale jego niespadająca popularność (w szczególności w Chinach, gdzie określa się go niekiedy mianem kobiecego żeń-szenia) pozwala wierzyć w jego skuteczne działanie. Dong Quai słynie przede wszystkim ze swych pomocnych podczas okresu właściwości.

Dzięgiel chiński – opis i występowanie

Dong Quai rozwija się na bardzo dużych wysokościach w zimnych i wilgotnych warunkach, jakie zapewniają mu góry Japonii, Korei i Chin. Dzięgiel chiński jest aromatycznym, starszym kuzynem selera.

Roślina ta ma latem gładkie, fioletowe kwiaty, produkuje też owoce o skrzydlatym kształcie. Ma brązowe, grube i rozgałęzione korzenie, z których to produkuje się suplementy medyczne. Po trzech latach roślina osiąga dojrzałość, a z jej korzeni produkuje się leki w postaci proszku, kapsułek lub tabletek.

Dzięgiel chiński – korzyści zdrowotne

Ze względu na niewielką liczbę badań nad korzyściami zdrowotnymi dong quai, musimy w dużym stopniu polegać na historycznym użyciu i osobistych anegdotach. Istnieją jednak pewne laboratoryjne dowody, sugerujące, że dzięgiel chiński zawiera związki pomagające łagodzić ból i rozszerzać naczynia krwionośne.

1.     Dzięgiel chiński a menopauza

Kobiety przechodzące menopauzę napotykają często szereg niepożądanych objawów, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty i zmiany nastroju. Niektóre kobiety zażywające dong quai sugerują, że suplementy z jego zawartością są szczególnie pomocne w łagodzeniu uderzeń gorąca.

Zmniejszenie objawów menopauzy to także jedno z najpopularniejszych zastosowań dzięgla chińskiego w Azji, aczkolwiek badania nad nim były często niejednoznaczne i czasami sprzeczne. Naukowcy nie są pewni czy zioło działa jak estrogen, czy może w rzeczywistości blokuje dostarczanie estrogenów przez organizm.

2.     Dzięgiel chiński a bóle menstrualne

Zgodnie z tradycyjnym zastosowaniem tego zioła, dong quai ma właściwości antyspazmatyczne, które pomagają złagodzić bolesne miesiączkowe skurcze doświadczane przez kobiety na całym świecie. Istnieją pewne dowody, że dzięgiel chiński działa jako środek rozszerzający naczynia krwionośne.

Oznacza to, że krew może przepływać swobodniej w trakcie miesięcznego cyklu u kobiet. Może to także pomóc w stymulowaniu i uzupełnianiu krwi po zakończeniu okresu.

Dzięgiel chiński jest tradycyjnie stosowany przez Azjatki, które cierpią z powodu nieregularnych miesiączek lub braku menstruacji.

3.     Dzięgiel chiński a płodność

Coraz więcej mężczyzn i kobiet uważa, że trudno jest spłodzić dziecko. Niepłodność nie jest już tak rzadka jak kiedyś, a leczenie może być zarówno bolesne, jak i bardzo drogie. Chociaż nie ma obecnie badań potwierdzających jego skuteczność w tej dziedzinie, dzięgiel chiński jest używany od wielu lat jako część zdrowej, odgrzybiającej diety, mającej na celu poprawienie płodności.

4.     Dong Quai jako tonik dla krwi

Dzięgiel chiński zawiera wiele składników odżywczych, które mogą odżywiać ciało i unormować krew. Jest bogatym źródłem wielu ważnych składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, biotyny, niacyny i witaminy B12.

Dong Quai może także wspomóc dopływ krwi po urazie lub operacji – zarówno pod względem objętości dopływającej krwi, jak i liczby erytrocytów.

Jest to bardzo popularny składnik większości chińskich preparatów poprawiających jakość krwi. Ze względu na to, że poprawia krążenie, dong quai może pomóc złagodzić zmęczenie i dać ci wiele nowej energii.

5.     Dzięgiel chiński na przedwczesny wytrysk

To już kolejne tradycyjne zastosowanie dzięgla chińskiego. Przedwczesny wytrysk jest bardzo częsty, a statystyki szacują, że dotyka około 20% populacji Stanów Zjednoczonych.

Niestety, brak konkretnych dowodów potwierdzających skuteczność działania dzięgla chińskiego w tym obszarze.

6.     Dzięgiel chiński dla skóry

Chinki, znane ze swej idealnej cery, już od tysięcy lat znają pozytywne działanie dzięgla chińskiego na skórę. Te zioło to naturalny przeciwutleniacz, który może pomóc zachować młodzieńczy wygląd i zapobiec wielu oznakom starzenia się organizmu.

Jest używany do zmniejszenia się przebarwień, zmarszczek i innych nieprzyjemnych znamion na skórze. Może być również stosowany do detoksykacji skóry i poprawienia ogólnego wyglądu cery.

Ze względu na korzystny wpływ na transport tlenu we krwi, może być również użyteczny w leczeniu łuszczycy, egzemy, trądziku różowatego i pokrzywki.

7.     Dzięgiel chiński dla zdrowia serca

Dong Quai może mieć także pozytywny wpływ na serce, zwłaszcza w połączeniu z innymi ziołami. Niedawno przeprowadzone badanie pokazało, że preparaty łączące dzięgiel chiński, żeń-szeń i traganek zmniejszają ból w klatce piersiowej u osób cierpiących na choroby serca.

Dzięgiel chiński w kapsułkach
Kliknij i sprawdź ceny!

Inne zastosowania dzięgla chińskiego

Dong Quai jest używany także do zmniejszenia ciśnienia tętniczego, bólu mięśni i stawów, alergii i zaparć. Przez niektórych, używany jest nawet jako afrodyzjak.

Dzięgiel chiński – jak stosować?

Dzięgiel chiński możesz znaleźć w wielu sklepach z medycyną naturalną w formie płynu, kapsułek lub proszku. Suszone zioło może być namaczane w winie lub podgrzane przed spożyciem.

Dzieci nie powinny spożywać dzięgla chińskiego, ze względu na brak badań dotyczących jego bezpieczeństwa. Uważa się, że jest bezpieczny dla zdrowych, dorosłych osób. Oznacza to, że nie znamy rekomendowanej dziennej dawki. Jedno badanie dotyczące kobiet przechodzących menopauzę pokazało brak efektów ubocznych przy stosowaniu dawki 500mg 6 razy dziennie.

Dzięgiel chiński – środki ostrożności

Chociaż dong quai jest uważany za nietoksyczny, istnieją pewne środki ostrożności, o których należy pamiętać.

  • W bardzo wysokich dawkach, dong quai może powodować, że dana osoba będzie bardziej wrażliwa na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą powodować reakcje skórne, takie jak wysypka i zapalenia. Jeśli u pacjenta wystąpi tego typu reakcja, należy natychmiast przestać spożywania dong quai i unikać narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Kobiety w ciąży nie powinny zażywać dong quai. Może on powodować skurcze macicy, zwiększając możliwość poronienia.
  • Nie zaleca się spożywania dzięgla chińskiego przez kobiety w ciąży, ze względu na brak odpowiednich badań.
  • Osoby z nadwrażliwością żołądka lub ciężką biegunką powinny unikać stosowania dong quai.
Zostaw odpowiedź