Domowe sposoby na trądzik – glinka kosmetyczna

Zanim zaczniemy używać glinki kosmetycznej warto wiedzieć, iż jest ona naturalnym minerałem – a więc coś w sam raz dla osób, które preferują tego rodzaju kosmetyki. Glinki można używać do każdego typu skóry (są różne kolory glinek – każdy do innego typu cery). Glinka nadaje się nie tylko jako maseczka, ale też do mycia i kąpieli.

Glinka kosmetyczna nazywana jest też kaolinem. Jest minerałem ilastym tzn. uwodnionym glinokrzemianem. Dzięki niej możemy usunąć nadmiar sebum. Zawiera także makro oraz mikroelementy, które są łatwo przyswajalne (żelazo, potas, wapń, magnez, krzem, cynk, miedź, fosfor, selen oraz inne). Ma właściwości oczyszczające, antyseptyczne i absorpcyjne. Usuwa martwe komórki naskórka, ujędrnia skórę i wygładza ją.

Kupując glinkę powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na substancje aktywne. Najlepiej, żeby były na poziomie 95-98% W kosmetyku nie powinny znajdować się substancje zapachowe, emulgatory, antyzbrylacze czy inne substancje chemiczne – sprawiają, że glinka jest mniej skuteczna. Uwaga! ? glinka zanieczyszczona jest dużo tańsza, jednak lepiej zainwestować w produkt dużo lepszej jakości, wówczas szybciej pozbędziemy się problemów skórnych.

Pamiętajmy, że każdy kolor glinki jest przeznaczony do innego typu skóry. Dlatego należy wiedzieć, która przeznaczona jest do naszej cery.

Zielona glinkazawiera jony żelaza dwuwartościowego (Fe2+). Nadaje się do skóry tłustej, mieszanej, z egzemą, łuszczycą, bądź trądzikiem. Goi, odłuszcza, dezynfekuje i regeneruje skórę. Hamuje również namnażanie się bakterii gnilnych i fermentacyjnych, dzięki czemu skóra jest znacznie bardziej oczyszczona. Używać mogą jej także osoby chcące, by ich zmarszczki były płytsze i mniej widoczne.

Czerwona glinka – zalecana jest do skóry wrażliwej, tłustej i naczyniowej. Ma podobne działanie jak zielona glinka, aczkolwiek jest trochę łagodniejsza. Jest bardzo pomocna w zwalczaniu trądziku różowatego. Uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne oraz zapobiega ich rozszerzaniu. Dlatego też skóra jest dłużej gładka i świeża.

Żółta glinka – niewiele różni się od glinki czerwonej. Ma więcej tlenku żelaza. Przeznaczona co cery tłustej, mieszanej oraz trądzikowej. Powinny ją stosować osoby z cerą dojrzałą.

Biała glinka – nazywana jest też glinką chińską lub porcelanową. Jest najpopularniejsza z wszystkich rodzajów glinki. Działa odżywiająco, regenerująco i ściągająco. Idealna do cery suchej, wrażliwej, delikatnej oraz zmęczonej. Zalecana także do walki ze zmarszczkami. Poprawia także koloryt skóry, sprawia, że blizny stają się mniej widoczne. Zawierają ją m.in. pudry przeznaczone dla niemowląt.

Różowa glinka – czyli French clay pink. Jest to połączenie białej i czerwonej glinki (2:1). Glinka jest stworzona sztucznie, dlatego też posiada właściwości obu tych glinek. Przeznaczona co cery mieszanej, suchej, ze skłonnością do podrażnień i alergii. Dzięki niej skóra wygląda na wypoczętą i zdrową.

Błękitna glinka – bentonitowa. Nadaje się do cery tłustej, trądzikowej, z łuszczycą, egzemą, łojotokowej i skłonnej do wyprysków. Błękitna glinka wchłania nadmiar serum i mineralizuje naszą skórę. Wnika wgłąb skóry, więc ma bardzo korzystne i długotrwałe działanie. Pomaga w regenerowaniu komórek naskórka. Zwalcza także celluit i zmarszczki.

Glinka ghassoul – czyli czerwona glinka marokańska. Glinka jest brązowo-czerwonym proszkiem. Ma silne działanie absorpcyjne. Powinny stosować ją osoby zmagające się z trądzikiem i mające tłustą cerę. Nadaje się także na przetłuszczające się włosy.

Glinka Fullers Earth – mało znana i trudno dostępna glinka. Zawiera wiele minerałów. Ma silne właściwości odtłuszczające. Idealna dla osób zmagających się z tłustą cerą i trądzikiem. Działa także wybielająco i oczyszczająco.

Glinka z kanadyjskiego lodowca – Canadian glacial Clay. Jej działanie jest dość łagodne, więc może być stosowana do każdego rodzaju skóry. Nawadnia ją, poprawia krążenie krwi, koloryt i strukturę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.