Menopauza – objawy oraz sposoby jej łagodzenia.

Na czym polega menopauza?

W życiu każdej kobiety nadchodzi  okres nazywany menopauzą. Inaczej zwany jest on również przekwitaniem lub klimakterium. Czas ten wyznacza przedział między wiekiem prokreacyjnym, a początkiem starzenia się. Dokładniej menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Przeciętnie  występuje u kobiet w wieku 45?55 lat i trwa od 1 do 2 lat. W rozumieniu klinicznym, menopauza to dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę. W ogólnym rozumieniu menopauzą nie określa się jednego dnia, ale kilkuletni okres przed i po jej rozpoczęciu, czyli „ata przejściowe”. Czas ten określa się jako klimakterium, a ostatnio jako „perimenopauza”.

Jakie są  objawy menopauzy?

Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza. Pojawienie się objawów menopauzy zachodzi w różnym wieku. Wszystko uwarunkowane jest indywidualnymi czynnikami z  życia kobiety. Wpływa na nie palenie  papierosów, odżywianie lub tryb życia. Menopauza  przebiega etapami. Pierwszym z nich jest perimenopauza, czyli okres lat przejściowych prowadzących do menopauzy oraz po jej wystąpieniu. Wtedy to większość kobiet zauważa u siebie niektóre objawy zmian hormonalnych, do których należą:

  • uderzenia gorąca,
  • zmiany nastrojów,
  • bezsenność,
  • zmęczenie, (brak energii),
  • problemy z pamięcią,
  • suchość pochwy i częsta potrzeba oddawania moczu.

Jeżeli podejrzewasz u siebie menopauzę,  ale nie jesteś pewna co do objawów w aptece można kupić test menopauzalny, który pomoże rozwiać wątpliwości. W czasie perimenopauzy spada produkcja większości hormonów rozrodczych, takich jak estrogeny, progesteron i testosteron.  W tym okresie zanika płodność, choć nie jest uznawana za zerową do momentu określenia daty menopauzy, czyli dwunastu miesięcy od ostatniego wystąpienia menstruacji.

Po raz pierwszy objawy perimenopauzy możemy odczuć w naszym organizmie około 35 roku życia. To jednak jest bardzo wczesny okres i zdarza się rzadko. Standardowo kobiety doświadczają objawów menopauzy około 45 roku zycia. Okres około  menopauzowy z widocznymi objawami może trwać od kilku do ponad dziesięciu lat. W okresie perimenopauzy wiele kobiet doświadcza zmian w organizmie wynikających z wahań hormonalnych. Charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca powodujące nagłe zmiany temperatury ciała. Wrażenie uderzenia występuje, gdy podwyższająca się temperatura ciała osiąga szczyt, a następnie nagle opada do normalnej. Inne znane objawy perimenopauzy to zmiany nastroju, bezsenność, osłabienie i problemy z pamięcią. Niektóre z nich mogą nie być związane z wahaniami poziomu hormonów.

Ponadto niektóre kobiety, które nie skarżą się podczas perimenopauzy na fizyczne dolegliwości, cierpią z powodu kwestii psychologicznych związanych ze społecznym postrzeganiem starzenia się. Z tego względu poddają się leczeniu, aby zmniejszyć całościowy wpływ menopauzy na ich życie. Zakres odczuwania objawów menopauzy u każdej z kobiet jest inny. Około 1/3 wszystkich kobiet nie odczuwa innych objawów niż nasilenie, a potem zatrzymanie miesiączki. Kolejna grupa kobiet odczuwa objawy umiarkowane. Pozostała część ma bardzo silne objawy o przedłużonym czasie trwania. Tendencja do nasilonych objawów perimenopauzy bywa często dziedziczna.

Sposoby łagodzenia menopauzy.

Menopauzy nie da się w żaden sposób uniknąć. Jedyne co możemy zrobić to  złagodzić jej  skutki. W związku, z tym, że podczas menopauzy spada poziom estrogenów, progesteronu i testosteronu największą ulgę przynosi terapia hormonalna. Jak każdy rodzaj leczenia stwarza ona również pewne ryzyko utraty zdrowia, głównie u kobiet, które rozpoczęły ją po menopauzie. Niektóre lekarstwa są w stanie ograniczyć uderzenia gorąca i ryzyko osteoporozy. Kobieta i lekarz prowadzący powinni dokładnie zbadać objawy przed określeniem, czy korzyści przewyższą ryzyko terapii. Uderzenia gorąca mogą podnieść temperaturę ciała nawet o kilka stopni w krótkim czasie i spowodować uczucie osłabienia, zasłabnięcie oraz silne pocenie. Oprócz uczucia dyskomfortu nie są dla kobiety szkodliwe, można je jednak łagodzić przy pomocy kuracji hormonalnej, leków SSRI, estrogenów roślinnych bądź leków ziołowych dostępnych bez recepty.

Badania naukowe wykazują, że suplementacja melatoniny u kobiet w okresie perimenopauzy wpływa korzystnie na funkcjonowanie tarczycy oraz podwyższa poziom gonadotropiny. Pomaga też w przywracaniu płodności, menstruacji oraz zapobiega depresji związanej z menopauzą.

Wiele kobiet w leczeniu menopauzy stosuje antydepresanty. Oprócz problemów zdrowotnych  odczuwają one problemy psychiczne. Leki te skutecznie regulują uderzenia gorąca, poprawiają sen, nastrój i jakość życia. Dodatkowo antydepresanty SSRI mogą pomóc w problemach z pamięcią. Dzięki nim wzrasta poziom cyrkulacji neurotransmittera serotoniny w mózgu i przywracana jest funkcja hipokampu.

Warto jednak pamiętać, że niektóre środki  hormonalne mają swoje skutki uboczne, do których należą: zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi, chorób serca, udaru lub choroby Alzheimera. Dlatego z pomocą przychodzą również terapie niekonwencjonalne i alternatywne. Można stosować akupunkturę, estrogeny z białka sojowego, ekstrakty  izoflawonów z czerwonej koniczyny. Organizowane są też wspólne terapie zajęciowe dla kobiet przechodzących menopauzę.  Każdy okres w życiu kobiety ma swoje pozytywne strony. Najlepiej  jest postrzegać świat przez ich pryzmat.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Magda mówi

    Do pewnego czasu wystarczała mi dieta bogata w tłuszcze Omega 3, soję, suplementacja wiesiołkiem, jednak od pół roku jest coraz gorzej, nie zwlekałam dłużej i zdecydowąłam się na HTZ. Niesamowita zmiana, czuję się jak 30-stka, nic mi nie dokucza, śpię normalnie, okresy są regularne i zdecydowanie mniej obfite. Oczywiście osłonowo na wątrobę, serce i naczynia przyjmuję harmonellę, która dodatkowo zawiera cynk – który reguluje wchłanianie cukrów i tłuszczy – łatwiej jest zachować szczupłą sylwetkę.

Zostaw odpowiedź